NeoPedia
در دانشگاه صنعتی امیركبیر؛

ارائه راه حل برای فونداسیون توربین های بادی توسط پژوهشگران کشور

ارائه راه حل برای فونداسیون توربین های بادی توسط پژوهشگران کشور

پژوهشگران کشور روشی برای مطالعه رفتار شمع های مورد نیاز برای پشتیبانی از دیوارها و سازه های ساحلی یا فوندانسیون توربین های بادی ساحلی و فراساحلی ارائه دادند.به گزارش نئوپدیا به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، انور فارس قشونی دانش آموخته دکتری مهندسی عمران مکانیک خاک و پی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «بررسی اثر هندسه شمع بر رفتار جانبی سیکلی (رفت و برگشتی) شمع ها در ماسه» اظهار داشت: کارهای پژوهشی زیادی در ارتباط با شمع تحت بار جانبی سیکلی انجام شده است ولی هنوز روشی جامع و کامل برای طراحی هر شمع در هر خاک با در نظر گرفتن خاصیت های مختلف آن وجود ندارد.
وی با اشاره به هدف این پروژه اظهار داشت: هدف از مدل سازی آزمایشگاهی انجام شده تحلیل و مقایسه جنبه های مختلف رفتار شمع مانند بار جانبی سرشمع، لنگر حداکثر شمع و سختی سیستم شمع-خاک و غیره برای مقاطع هندسی و مدول الا ستیسیته مختلف شمع تحت بار جانبی سیکلی است.
فارس قشونی افزود: نتایج این تحقیق به اقتصادی کردن طراحی شمع ها که به طور معمول پروژه های پر هزینه ای هستند کمک می نماید.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: روش کار به طور انجام آزمایش های آزمایشگاهی روی مدل فیزیکی در مقیاس کوچک بود. از بارگذاری دو طرفه با فرکانس ثابت بر روی شمع های مدل با هندسه مقطع و انواع مواد مختلف بوسیله اعمال دامنه جابجایی ثابت به سر شمع موجود در مخزن آزمایشی پر از ماسه استفاده شد.
وی اضافه کرد: نتیجه تحقیق، بیشتر در طراحی شمع هایی که در مناطق ساحلی و فرا ساحلی قرار دارند و اغلب تحت بارهای جانبی سیکلی ناشی از امواج دریا هستند استفاده می شود.
به گفته این محقق این نتایج برای پروژه های در رابطه با این شمع ها که عمدتا در جنوب و شمال کشور طراحی شده و کاربرد دارند، قابل استفاده هستند.
وی اضافه کرد: در پروژه حاضر، شمع در ماسه در حالت خشک و سست بررسی شده و نتایج تعیین شکل مقطع شمع در یک طرح بهینه مشخص شده است و لازم است در ادامه تحقیق، خاک مورد استفاده در آزمایش ها به نمونه های متراکم تر ماسه و نیز خاک رس و همین طور لایه های مختلف که بیشتر در سایت های نزدیک ساحل وجود دارد گسترش یابد.
فارس قشونی اظهار داشت: بهتر است که در ادامه تحقیق، برخی حالت های بارگذاری مانند حالت زهکشی جزئی، زهکشی نشده و یک طرفه بررسی شوند که در بهینه تر کردن طراحی کمک شایانی خواهند کرد.
این محقق درباب خاصیت های طرح اظهار داشت: بررسی آزمایشگاهی انجام شده از لحاظ صرفه اقتصادی و مطالعات پارامتریک گسترده ای که در یک محیط کنترل شده انجام شده است مناسب بوده و همین طور اطلاعات بدست آمده، یک پایگاه مطمئن از داده ها برای مطالعات عددی و طراحی به وجود می آورد.
فارش قشونی در ادامه به مزیت های رقابتی پروژه اشاره کرده و اظهار داشت: روش آزمایش شده نسبت به آزمایش های میدانی یا آزمایش های سانتریفیوژ با صرفه تر بوده و امکان انجام مطالعات پارامتریک گسترده در یک محیط کنترل شده مناسب، با بهره گیری از این روش وجود دارد.

1400/08/10
23:06:12
5.0 / 5
1083
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشی , دانشگاه , سایت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
NeoPedia