NeoPedia
معاون پژوهشی وزیر علوم:

کاهش تقاضای شرکت های فناور برای استقرار در پارک های علم و فناوری

کاهش تقاضای شرکت های فناور برای استقرار در پارک های علم و فناوری

به گزارش نئوپدیا معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اظهار داشت: در سالهای اخیر تقاضای شرکت های فناور و دانش بنیان برای استقرار در پارک های علم و فناوری کاهش داشته و باید برای این مساله چاره اندیشی نماییم.به گزارش نئوپدیا به نقل از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی شعرباف در نشست روسای پارک های علم و فناوری سراسر کشور که با امروز حضور وزیر علوم برگزار شد، گفت: در سالهای اخیر تقاضای شرکت های فناور و دانش بنیان برای استقرار در پارک های علم و فناوری کاهش داشته است که باید برای این مساله چاره اندیشی نماییم.
وی با اشاره به اهمیت مراکز رشد در پیشرفت نظام فناوری کشور اظهار داشت: مراکز رشد بستری هستند که ایده های خلاقانه به محصولی دانش بنیان تبدیل می شوند و نمونه های آن ساخت و آزمایش می شود و سپس آماده تجاری سازی و ورود به بازار می شود.
رحیمی پارک های علم و فناوری را نقطه اتصال فعالیت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و موسسات علمی دانست که می توانند زیست بوم پیشرفت، فناوری و نوآوری را در استانها شکل دهند و راهبری کنند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با تاکید بر ایجاد مراکز رشد در سراسر کشور اظهار داشت: اکنون حدود ۳۰۰ شهرستان، هیچ مرکز رشد و فناوری ندارند و ما باید طوری برنامه ریزی نماییم که در یک افق کوتاه چند ساله، دیگر هیچ شهرستانی در کشور نداشته باشیم که مرکز رشد نداشته باشد.
وی گفت: وزارت علوم می تواند برمبنای وظایف قانونی خود، پرچمدار و پیشتاز ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری باشد اما این برنامه، ملی و فرابخشی است و حمایت همه جانبه دولت، مجلس و نهادهایی مانند سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی را نیاز دارد.
رحیمی اشاره کرد: در زیست بوم از علم تا عمل، پارک های علم و فناوری جایگاه ویژه و ممتازی را دارند و حفظ این جایگاه در گرو حفظ ارتباط با نهادهای علمی مانند دانشگاه ها و انجمن های علمی است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم برنامه ایجاد معاونت فناوری و نوآوری را یک گام اساسی برای ارتقای جایگاه پارک های علم و فناوری در کشور و تسهیل گری بیشتر برای رشد آنها در کشور دانست.


منبع:

1400/08/12
12:00:26
5.0 / 5
906
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , شركت , فناوری
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia