NeoPedia

شیوع بالای ریفلاکس معده در ایرانیان

شیوع بالای ریفلاکس معده در ایرانیان

نئوپدیا: بررسی های یک مطالعه فراتحلیل حاکی از شیوع بالای بیماری ریفلاکس معده در جمعیت ایرانی است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، بیماری «ریفلاکس معده» یا بازگشت اسید معده به مری؛ یک اختلال شایع گوارشی است که منجر به علایم دردناک معمولی مانند سوزش سر معده و یا برگشت اسید به دهان می شود. همین طور ممکنست با علایم غیر معمول مانند سرفه، آسم، درد قفسه سینه و خستگی نیز ظاهر شود. ریفلاکس دائمی اسید می تواند عوارض شدیدتری نیز بوجود آورد.
ریفلاکس با عوامل خطر مختلفی مانند مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، برخی غذاها و نوشیدنی ها، سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی، شاخص توده بدنی بالا، فعالیت بدنی، نمک، یا مصرف ترشیجات همراه با غذا و فست فود؛ مرتبط هستند. این عوامل خطر بیشتر با سبک زندگی بیمار مرتبط می باشد.
بررسی ها حاکی از آنست که سن، جنسیت، حاملگی و تنوع جغرافیایی نیز با رفلاکس معده، مرتبط می باشد. بعلاوه در بعضی بررسی ها عنوان شده که شکستگی های مهره و یا مشکلات ستون فقرات ممکنست در بروز ریفلاکس تأثیر بگذارند. در مطالعات ایرانی، مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و مصرف ترشی و سیگار؛ بعنوان عوامل زیان آورتر مطرح شده اند.
بررسی سیستماتیک مطالعات نشان داده که که بروز رفلاکس در دهه های اخیر بالا رفته و اگر این روند ادامه پیدا کند، ممکنست به سرعت عوارض جدی رفلاکس معده را افزایش داده، کیفیت زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد و هزینه سیستم های مراقبت های بهداشتی را نیز افزایش دهد.
مطالعات مختلفی به بررسی شیوع ریفلاکس در جمعیت ایرانی پرداخته اند؛ اما شواهد آنها متناقض بوده است. بنا بر این بررسی سیستماتیک تمامی مستندات و مطالعات و ترکیب نتایج آنها می تواند تصویر کامل تری از ابعاد این بیماری در جامعه ایرانی عرضه نماید. یکی از اهداف اصلی مطالعات متاآنالیز یا فراتحلیل که تلفیقی از مطالعات مختلف هستند، کاهش اختلاف بین پارامترها به سبب افزایش تعداد مطالعات درگیر در پروسه تحلیل است. همین طور یکی دیگر از اهداف مهم این مطالعات پرداختن به تناقضات در نتایج و علل آنها است. به همین دلیل پژوهشگران با انجام یک متاآنالیز سیستماتیک، اپیدمیولوژی و شیوع ریفلاکس معده در ایران را مورد بررسی قرار دادند.
برای انجام این مطالعه، پژوهشگران تمامی مقالات و منابع انتشار یافته تا خردادماه ۱۳۹۸ را در پایگاه های اطلاعاتی داخلی و خارجی مورد بررسی قرار دادند و یافته های آنها را ارزیابی کردند.
بررسی های این مطالعه نشان داد که شیوع روزانه، هفتگی، ماهانه و شیوع کلی ریفلاکس، در جمعیت ایرانی به ترتیب ۵.۶۴ درصد، ۱۲.۵ درصد، ۱۸.۶۲ درصد و ۴۳.۰۷ درصد بود. در یک بررسی سیستماتیک در سال ۲۰۱۴، شیوع هفتگی ریفلاکس؛ در آمریکای شمالی ۱۸.۱ تا ۲۷.۸ درصد، در آمریکای جنوبی ۲۳.۰ درصد، در اروپا ۸.۸ تا ۲۵.۹ درصد، در شرق آسیا ۲.۵ تا ۷.۸ درصد، در خاورمیانه ۸.۷ تا ۳۳.۱ درصد و در استرالیا ۱۱.۶ درصد بود.
در این مطالعه؛ شیوع روزانه، هفتگی، ماهانه و کلی سوزش سر دل در جمعیت ایران به ترتیب ۲.۴۶ درصد، ۹.۵۲ درصد، ۸.۱۹ درصد و ۲۳.۲۰ درصد بود. همین طور شیوع روزانه، هفتگی، ماهانه و کلی بازگشت اسیدبه دهان در جمعیت ایرانی به ترتیب ۴ درصد، ۹.۷۹ درصد، ۱۳.۷۶ درصد و ۳۶.۵۳ درصد بود.
طبق این بررسی ها؛ شیوع ریفلاکس معده به مری، برگشت غذا و سوزش سر دل در ایران بالا است و از آمار سایر کشورها بیشتر برآورد می شود.
بگفته پژوهشگران این مطالعه؛ در این تحقیق چندین محدودیت وجود داشته است، بنا بر این تفسیر نتایج باید با احتیاط صورت گیرد. چونکه پرسش نامه ها فقط شامل علایم اصلی و شایع ریفلاکس معده مانند سوزش سر دل و بازگشت اسید به دهان می شد، اما سایر علایم بررسی نمی شدند.
بگفته پژوهشگران این تحقیق؛ نتایج به دست آمده اطلاعات جامع و مفیدی در مورد اپیدمیولوژی ریفلاکس در ایران در اختیار سیاست گذاران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی قرار می دهد.
نتایج این تحقیق؛ شیوع بالای ریفلاکس در ایران را نشان می دهد، بنا بر این اقدامات موثر در عوامل در رابطه با ریفلاکس، مانند سبک زندگی؛ می تواند همچون سیاست های سلامت در ایران باشد.
در انجام این تحقیق؛ محمد کریمیان، حسن نورمحمدی، مجید سلامتی، محمدرضا حافظی احمدی و میلاد اعظمی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایلام، به همراه فاطمه کاظمی از دانشگاه علوم پزشکی قزوین با یکدیگر مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «اپیدمیولوژی بیماری ریفلاکس معده به مری در ایران: یک مطالعه مرور سیستماتیک و متاآنالیز» در نشریه «BMC Gastroenterology» انتشار یافته است.
منبع:

1400/08/16
13:15:06
5.0 / 5
557
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
NeoPedia