NeoPedia
توسط محققان كشور؛

مالچ رسی ایران ساخت تولید شد

مالچ رسی ایران ساخت تولید شد

به گزارش نئوپدیا محققان کشور موفق به تولید مالچ های رسی برای تثبیت کانون های گردوغبار شدند.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری، تولید مالچ رسی برای اولین بار در ایران رای تثبیت کانون های گردوغبار صورت گرفته است و ضمن حفظ محیط زیست، این معضل را برطرف می کند.
در این فرایند، پژوهشگران ایرانی از رسی به نام رس بنتونایت کلسیم دار بهره برده اند که بعد از خالص سازی و فناور کردن، به صورت محلول بر سطح خاک پاشش می شود.
آنها این رس را با حمایت های مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای اولین بار در منطقه فوق بحرانی سگزی که در ۲۵ کیلومتری شرق اصفهان واقع است، مورد استفاده قرار دادند.
این نوع مالچ در مقایسه با مالچ های دیگر که پیش از این استفاده می شد مانند مالچ نفتی یا پلیمری، محیط زیست دوست بوده و می تواند بدون این که کوچکترین صدمه ای به خاک و محیط زیست وارد کند، سبب تثبیت خاک شود. ظرفیت تبادل کاتیونی بالایی دارد و می تواند اگر رطوبت وجود داشته باشد، ذرات خاک را به هم بچسباند و مقاومت برشی آنها را افزایش دهد و خاک را در مقابل عامل فرساینده که باد است، مقاوم می کند.
از دیگر خصوصیت های این مالچ آن است که رطوبت را ذخیره کرده و سبب می شود تا گیاهان بومی که ریشه آنها هنوز خشک نشده، باردیگر برگردند ازاین رو نفوذپذیری را کاهش نداده و سبب رشد گیاهان می شود. این مالچ رسی، رطوبت نسبی هوا را می گیرد و با ذخیره سازی آن، باعث رشد گیاهان می شود.
این نوع مالچ در مناطقی که بالای ۱۰۰ میلیمتر بارندگی داشته و رطوبت نسبی بالای ۳۵ درصدی دارند، موفق تر عمل می کند چون که دو و نیم برابر حجم خود آب جذب می کند که با این میزان آب می تواند مانع از خشک شدن نهال های بیابانی شود.
پژوهشگران ایرانی طی یک طرح ترکیبی، از این مالچ در مناطق اطراف اصفهان استفاده کردند که نتیجه آن، سبز شدن صد در صدی نهال ها بود در حالیکه تا پیش از این اتفاق، این حجم رویندگی در آن منطقه دیده نمی شد.
این مالچ، اقتصادی می باشد و یک هشتم مالچ نفتی قیمت دارد. ضمن آن که اگر خودرویی از آن منطقه عبور کند، پس از اولین بارندگی، خودش را ترمیم می کند.
پژهشگران ایرانی به تازگی طی یک آزمایش، در ۲۰ منطقه، تونل بادی با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت ایحاد کردند و موفق شدند ۹۸ درصد فرسایش را کنترل کنند. این دستاورد بزرگ سبب شد تا این مالچ منحصر به فرد، الان در سیستان مورد تست و آزمایش قرار بگیرد.
این مالچ ایران ساخت با حمایت های مستقیم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به بهره برداری رسیده است.

1400/08/17
09:43:08
5.0 / 5
690
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
NeoPedia