NeoPedia
در یك مطالعه بررسی شد

امکان استفاده از گیاه باباآدم برای درمان آکنه

امکان استفاده از گیاه باباآدم برای درمان آکنه

به گزارش نئوپدیا پژوهشگران با انجام یک مطالعه قابلیت استفاده از گیاه باباآدم را برای ساخت دارویی برای درمان آکنه بررسی کردند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، بیماری آکنه یکی از شایع‎ ترین مشکلات پوستی در جوامع مختلف است. اِسکارها یا جای زخم های ناشی از آکنه می تواند سبب ایجاد مشکلات مادام العمر در ارتباط با عزت نفس بیمار شود.

برخی بررسی ها نشان داد که اختلالات اجتماعی، روانی و عاطفی ناشی از آکنه از لحاظ شیوع و شدت، مشابه بیماری ‎های مزمنی مانند صرع، آسم، دیابت و آرتروز است. همینطور در یک مطالعه علمی دیگر بیان شده است که میزان بروز افسردگی، کناره گیری اجتماعی، اضطراب و عصبانیت در افراد مبتلا به بیماری آکنه از افراد بیماری که از این بیماری رنج نمی برند، بیشتر است.

اگر چه داروهای موجود در درمان آکنه اغلب اثربخشی مناسبی در بهبود تظاهرات این بیماری دارند، اما مزمن بودن آکنه در خیلی از موارد بیماران را ناگزیر به مصرف چندین دوره چندهفته ای تا چندماهه از داروها می کند؛ که این مورد خود سبب بروز هرچه بیش تر عوارض جانبی این داروها در افراد بیمار می شود.

گیاه «باباآدم» از سه هزار سال پیش، در چین بعنوان پاک کننده در بهبود مشکلات غدد ترشحی پوست که در آکنه دخیل هستند کاربرد داشته است. بر همین مبنا تهیه داروی ضد آکنه موثر با عوارض کم تر می تواند در این خصوص کمک کننده باشد.

با توجه به همین موضوع؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انجام یک مطالعه تأثیر گیاه باباآدم را در بیماران گرفتار آکنه بررسی کردند. برای انجام این مطالعه؛ 100 بیمار گرفتار آکنه ولگاریس خفیف تا متوسط که به کلینیک ویژه بیمارستان قائم مشهد مراجعه نموده بودند، وارد مطالعه شدند.

یافته ‎های حاصل از این مطالعه و آزمایش های مختلف فیزیکوشیمیایی و آزمایش ‎های در ارتباط با رهش و پایداری میکروبی دارو، نشان داد که گیاه باباآدم قابلیت فرموله شدن در اشکال موضعی کرم و ژل را دارد.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند که نتایج این مطالعه می ‎تواند در مطالعات آینده بر روی گیاه، با هدف تجاری سازی و ورود فرمولاسیون ‎های جدید گیاهی به بازار دارویی کشور و استفاده از اثرات درمانی آن همچون در درمان بیماری آکنه کمک نماید.

همچنین این محققان، پیشنهاداتی را برای مطالعات آینده عرضه می کنند:

- ساخت و بررسی خصوصیات فرمولاسیون موضعی عصاره باباآدم با استفاده از فناوری نانو؛

- جداسازی و تخلیص ترکیبات موثر این گیاه و بررسی خواص دارویی آن ها؛

- انجام مطالعات بالینی جهت بررسی اثر بخشی داروهای ساخته شده از این گیاه؛

- ساخت فرمولاسیون های جدید از این دارو و

- استفاده از آنتی اکسیدان در فرمولاسیون و بررسی کارایی آن.

1400/09/06
21:12:28
5.0 / 5
859
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
NeoPedia