NeoPedia

گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه معاونت علمی و فناوری منتشر گردید

گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه معاونت علمی و فناوری منتشر گردید

به گزارش نئوپدیا در گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه معاونت علمی و فناوری به پشتیبانی از فناوری های هوش مصنوعی، ماشین سازی و خانه های خلاق اشاره شده است.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، سورنا ستاری ضمن اشاره به گزارش صد روزه معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: تأمین نیازهای کشور در حوزه هوش مصنوعی یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری است.
وی افزود: بر همین مبنا معاونت علمی و فناوری پروژه پشتیبانی از تولید پیکره برای کاربردهای مختلف در حوزه هوش مصنوعی را مورد حمایت قرار داد. تولید پیکره هایی در زمینه های مورد نیاز کشور مانند پردازش متن، پردازش تصویر، پردازش گفتار، داده کاوی و حوزه های پزشکی.
وی اضافه کرد: در همین راستا ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با هدف پشتیبانی از تولید پیکره برای کاربردهای مختلف درحوزه هوش مصنوعی، از طرح های فناورانه این حوزه در چارچوب اعطاء تسهیلات بلاعوض و وام حمایت کرده است.
حمایت از ماشین سازی بومی
وی در بخش دیگری از این گزارش صد روزه به برنامه ماشین سازی اشاره نمود و با تکیه بر رفع موانع موجود بر سر راه این کار، اظهار داشت: صنعت ماشین سازی، یکی از صنایع حساس و گلوگاهی برای توسعه سایر بخش ها و صنایع است. وابستگی در این صنعت یکی از مهم ترین موانع توسعه صنعتی کشورها به شمار می رود؛ بنابراین توسعه آن به یکی از اولویت های دولت ها بدل شده است.
وی افزود: سال ها است که بازار بزرگ و سودده این صنعت راهبردی به بهانه پشتیبانی از حفظ و افزایش ظرفیت تولید به دست واردکنندگان و تولیدکنندگان خارجی افتاده است. برپایه برآوردهای انجام شده سالانه بین ۴ تا ۶ میلیارد دلار ماشین آلات صنعتی به کشور وارد می شود که سهمی بالغ بر ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل واردات سالانه کشور را به خود مختص کرده است.
پرداخت ۵۰ درصد قیمت ماشین آلات بعنوان یارانه به خریداران
معاون علمی و فناوری بیان نمود: گزارش ها گویای آن می باشد که صنایع کشور در این عرصه صدمه پذیر هستند و با تحریم بخشی از تجهیزات، امکان دارد سطح تولید و اشتغال کشور به شدت تحت تأثیر قرار گیرد و چالش های بزرگ اقتصادی و حتی امنیتی در کشور ایجاد شود.
وی اضافه کرد: در قالب این برنامه تا سقف ۵۰ درصد قیمت ماشین آلات بعنوان یارانه به خریداران ماشین آلات ساخت داخل پرداخت شده است و ضمن پشتیبانی از ساخت ماشین آلات پیشرفته جدید، صدور گواهی ساخت داخل برای سازندگان ماشین آلات پیشرفته هم صورت می گیرد.
به گفته ستاری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با عرضه تسهیلات خرید ماشین آلات صنعتی پیشرفته ساخت داخل، به توسعه بازار این ماشین آلات کمک می نماید. طی صد روز اخیر ۲۴ ماشین آلات و تجهیزات صنعتی خطوط تولیدی ایران ساخت با حمایت های معاونت علمی فروخته شده است.
معاون علمی و فناوری میزان تسهیلات عرضه شده در این زمان برای توسعه ماشین سازی را ۱۶۱ میلیاردریال عنوان نمود که بازاری ۳۱۲ میلیاردریالی بوجود آورده است.
افتتاح ۶ خانه خلاق و نوآوری در کشور در جهت تقویت اقتصاد خلاق
ستاری در این گزارش همینطور به افتتاح خانه های خلاق و نوآوری در کشور بعنوان برگ زرین دیگری از خدمات عرضه شده در زیست بوم فناوری و نوآوری اشاره نمود.
وی به دیگر موارد اقدامات ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق اشاره نمود و اظهار داشت: پشتیبانی از اعطای سیدمانی به ۱۲ خانه خلاق و نوآوری، تایید و صدور ۲۵ گواهی خانه خلاق و نوآوری، راه اندازی و تقویت صندوق صنایع خلاق همچون اقدامات این ستاد در ۱۰۰ روز نخست فعالیت در دولت جدید بوده است.
افزایش چشم گیر تعداد شرکتهای دانش بنیان و خلاق
ستاری در بخش دیگری از این گزارش ضمن اشاره به افزایش قابل توجه تعداد شرکتهای دانش بنیان و خلاق کشور از آغاز شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری، بیان نمود: تا آخر سال ۱۳۹۲، تعداد شرکتهای دانش بنیان تایید شده ۵۵ شرکت بود که این آمار تا آخر سال ۱۳۹۴ به ۲ هزار و ۲۷۵ مورد افزایش پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه همینطور تعداد شرکتهای دانش بنیان تا سال ۱۳۹۵ به رقمی بالغ بر ۲ هزار و ۹۶۰ شرکت رسید، اظهار داشت: امروز هم بر مبنای آخرین گزارش های عرضه شده ۶ هزار و ۴۲۲ شرکت دانش بنیان و ۱۴۰۰ شرکت خلاق در کشور فعالیت می نمایند.
معاون علمی و فناوری ضمن اشاره به قانون پشتیبانی از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و خلاق، اظهار داشت: در این قانون، حمایت های متنوعی برای شرکتهای دانش بنیان و خلاق پیشبینی شده است.


منبع:

1400/09/10
11:51:17
5.0 / 5
529
تگهای خبر: تقویت , تولید , خدمات , خرید
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
NeoPedia