NeoPedia

همکاری پژوهشگاه شیمی ایران با پژوهشگاه فلز چین در زمینه زیست محیطی

همکاری پژوهشگاه شیمی ایران با پژوهشگاه فلز چین در زمینه زیست محیطی

نئوپدیا: عضو هیأت علمی پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، موفق به دریافت گرنت پژوهشی مشترک ایران - چین شد که این گرنت در جهت اجرای پروژه پژوهشی مشترک در حوزه کاتالیست های زیست محیطی به تیم پژوهشی ایران و چین اعطا شده است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر مظفر شاکری، عضو هیأت علمی پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران در این راستا اظهار نمود: سالیانه حدود ۳۰۰ میلیون تن مواد پلاستیکی تولید می شوند و برای کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف و در زندگی روزمره بشر مورد استفاده قرار می گیرند که هم اکنون، کسری از این مواد پلاستیکی مصرفی با روش های مختلف بازیافت می شوند.
وی اظهار داشت: اما بیشتر مواد پلاستیکی مصرفی پس از حدود ۶ ماه در طبیعت رها می شوند و متاسفانه، مواد پلاستیکی رها شده در طبیعت از طرق مختلف، همچون آب های سطحی و اقیانوس ها وارد چرخه غذایی بشر شده و بدین سبب خطرات جدی برای سلامت زندگی انسان ها ایجاد می کنند.
دکتر شاکری اضافه کرد: شاید قابل اطمینان ترین روش برای بازیافت پلاستیک ها، تبدیل کاتالیستی این پسماندها به مواد شیمیایی (مونومرها: واحدهای اولیه تشکیل دهنده پلیمرها) باشند.
به نقل از وزارت علوم، وی ادامه داد: به سبب اینکه، معضل پلاستیک ها یک معضل شیمیایی است، در این راستا، پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با همکاری پژوهشگاه فلز چین، طرحی پژوهشی مشترک بمنظور تبدیل کاتالیستی پسماندهای پلاستیکی به مواد شیمیایی و سوخت به بنیاد علم ایران و بنیاد ملی علوم طبیعی چین ارائه کرده اند که امیدواریم با تلاش متخصصین و امکانات تکمیلی، این دو پژوهشگاه، پروژه منجر به ارائه راهکار مناسب و نهایی برای تبدیل کاتالیستی پسماندهای پلاستیکی به مواد شیمیایی و سوخت شوند.
منبع:

1400/09/25
12:08:38
5.0 / 5
571
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
NeoPedia