NeoPedia

مأموریت وزارت کشور برای استاندارها جهت رفع نیازهای استانی از راه فناوری

مأموریت وزارت کشور برای استاندارها جهت رفع نیازهای استانی از راه فناوری

وزیر کشور ضمن اشاره به آمادگی این وزارت خانه برای توسعه فناوری و پژوهش در کشور اظهار داشت: در این راستا یکی از مأموریت های استانداری ها شناسایی و رفع نیازها از راه پژوهش و فناوری تعیین شده است و استانداری ها باید فعالانه در این حوزه تلاش کنند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، احمد وحیدی امروز در آیین اختتامیه جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، اضافه کرد: در بیانه گام دوم انقلاب نخستین بخشی که به آن توجه شده است، بحث پژوهش است.

وی با اشاره به اینکه دانش بنیانی اقتصاد در اسناد بالادستی پیشبینی شده است، اضافه کرد: در این اسناد دیده شده که ۵۰درصد اقتصاد ما اقتصاد دانش بنیان باشد، وقتی از اقتصاد دانش بنیان صحبت می شود، بلافاصله زنجیره ارزش مطرح می شود و باید جایگاه دانش را در زنجیره ارزش بیابیم و چاره جویی نماییم.

وحیدی اظهار نمود: در زنجیره ارزش، نقشه جامع علمی را داریم که باید محقق شود، ولی برای پیاده سازی آن احتیاج به نظام ملی نوآوری است، امروزه ما فاقد این نظام هستیم و باید آنرا تعریف نماییم و برای تحقق آن به دانش در سطح ملی نیاز داریم.
وزیر کشور ضمن اشاره به این که برای تولید یک محصول به سه رکن دفاتر طراحی زبده، مراکز توسعه فناوری و مراکز مطالعه آینده نیاز است، اضافه کرد: مهم ترین زنجیره مادر دانش، طراحی است و باید مراکز توسعه فناوری را داشته باشیم.
وی با تکیه بر این که باید کمبودهای موجود در زیر ساخت ها مرتفع شود، در غیر این صورت تحقیقات انجام می شود بدون این که وارد کارزار شود، اظهار داشت: در حوزه نفت و گاز حق ما است که به روزترین کاتالیزورها را داشته باشیم، ولی این امر محقق نشده؛ در حالیکه ایران سرآمدترین شیمی دان ها را دارد.
وحیدی با اشاره به اینکه تعریف درستی از ارتباط دانشگاه با صنعت نشده است، اظهار نمود: شاید در این حوزه معماری درستی صورت نگرفته است و ایجاد پارک های علم و فناوری برای جبران این فاصله بوده است.
وزیر کشور با بیان آمادگی این وزارت خانه برای توسعه فناوری در جهت رفع نیازها، اظهار داشت: در این راستا به استانداری ها اعلام کردیم که یکی از وظایف آنها پرداختن به مسائل فناوری و ارزیابی نیازهای استان و کوشش برای رفع آنها از راه پژوهش و فناوری است.
وحیدی با تکیه بر این که استانداری ها در جهت رفع نیازهای استانی فعالانه مشارکت داشته باشند، افزود: هم اکنون ۹ استان کویری داریم که باید از ظرفیت های آنها استفاده گردد و استانهای ساحلی هم در جهت شناخت دریا مورد بهره برداری قرار گیرند.1400/09/26
19:26:55
5.0 / 5
625
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
NeoPedia