NeoPedia
وزیر نفت در بازدید از نمایشگاه توانمندی های جهاد دانشگاهی:

بنزین گران نمیشود

بنزین گران نمیشود

نئوپدیا: وزیر نفت بامداد امروز از نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی بازدید نمود.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، جواد اوجی بامداد امروز با حضور در محل نمایشگاه های تخصصی از غرفه های توانمندی جهاد دانشگاهی در رابطه با صنعت نفت و گاز بازدید کرد.
در این بازدید حمیدرضا طیبی - رئیس جهاد دانشگاهی، حمیدرضا گلپایگانی - مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران، محسن خجسته مهر - مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و ابوذر شریفی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز او را همراهی کردند.
جواد اوجی در جمع خبرنگاران با تشریح جزئیات طرح یارانه بنزین و با اشاره به اینکه دولت سیزدهم قصد افزایش قیمت بنزین را ندارد، اظهار داشت: این دولت مصمم است به آن دسته از افرادی که صاحب خودرو نیستند و تا حالا از یارانه بنزین بی بهره مانده اند، یارانه بدهد. درحقیقت دولت می خواهد که بنزین را بصورت عادلانه بین همه مردم توزیع کند و همه هموطنان از این نعمت بهره مند شوند.
وی افزود: اقدامات کارشناسی این طرح در دست انجام است، مقرر است در ابتدا این طرح در جزایر کیش و قشم بصورت پایلوت و آزمایشی اجرا و بعد از آن نیز در سراسر کشور اجرا شود.
وی با تاکید بر این که هیچ افزایش قیمتی در کار نیست، اشاره کرد: تمام مردم چه کسانی که صاحب خودرو هستند و چه کسانی که خودرو ندارند، بر حسب کارت ملی و با شرط این که یک سال در ایران اقامت داشته باشند، در ابتدای این طرح، ماهانه ۱۵ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی به آنها تعلق می گیرد و دریافت کنندگان می توانند آنرا بهره برده و یا بصورت اعتباری از بخش ریالی آن استفاده کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا این طرح برای دولت بار مالی ندارد، اظهار داشت: مقرر است در این طرح همه مردم از یارانه بنزین استفاده کنند و جزو طرح هایی است که برای دولت هزینه دارد ولی در نهایت همه مردم بهره مند خواهند شد.
وزیر نفت با اشاره به اینکه امروز توفیق داشتیم از دستاوردها و توانمندیهای جهاد دانشگاهی بازدید نماییم اظهار داشت: بااینکه از قبل با مجموعه جهاد دانشگاهی و کارهای آن آشنا بودم اما امروز که دستاوردها و توانمندیهای این مجموعه را به ویژه در صنعت نفت و گاز دیدم، بسیار خوشحال شدم. امیدواریم بتوانیم از ظرفیت این بخش بیشتر استفاده نماییم و اساسا وزارت نفت از این مجموعه حمایت خواهدنمود.
ایشان سپس به چندین تفاهم نامه ای که امروز درخلال وزارت نفت و جهاد دانشگاهی منعقد شد اشاره نمود و اظهار داشت: در امتداد نیازهای صنعت تفاهم نامه هایی منعقد کردیم که با اهمیت ترین آن نمک زدایی نفت خام به ویژه در میدان آزادگان بود. با راه اندازی این مجموعه بطور قطع روزانه بیش از ۵۰ هزار بشکه نفت فراوری خواهد شد.
اوجی به تفاهم نامه هایی درباب نوسازی تجهیزات حفاری نیز اشاره نمود و اظهار داشت: احتیاج به نوسازی و بازسازی در تجهیزات حفاری داشتیم. تفاهم نامه آن نیز با جهاددانشگاهی منعقد شد. با همت و توانی که جهاد دانشگاهی در این بخش دارد، ناوگان حفاری شرکت ملی طی پنج سال بازسازی و نوسازی خواهد شد که ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار بار مالی خواهد داشت.
وی همین طور اضافه کرد: برنامه ما استفاده از توان و ظرفیت های شرکتهای دانش بنیان و جهاد دانشگاهی است. طی فراخوانی برای رفع نیازهای صنعت، اساسا از ظرفیت شرکت های دانش بنیان استفاده خواهیم کرد تا مشکلات صنعت حل شود. وزارت نفت نیز بطور قطع از آن حمایت خواهدنمود.
بیش از ۵۵۰۰ حلقه چاه بر روی میادین نفتی و گازی وجود دارد
وزیر نفت با اشاره به اینکه بیش از ۵۵۰۰ حلقه چاه بر روی میادین نفتی و گازی داریم، اظهار داشت: بیش از ۷۰۰ حلقه از این چاه ها کم بازده هستند که افت تولید پیدا کردند. امیدواریم با دانش و فناوری و حضور شرکت های دانش بنیان در این بخش، راندمان این چاه ها را افزایش دهیم که با این اقدام سرمایه هنگفتی برای وزارت نفت ذخیره خواهد شد.
وی ادامه داد: هر حلقه چاه در خشکی با تاسیسات ۱۰ تا ۱۲ میلیون دلار برای وزارت نفت هزینه دارد. اگر چاه های کم بازده احیا شوند و تولیداتشان را بالا ببریم، هزینه های کمتر و تولید بیشتر خواهیم داشت.
ایشان سپس اظهار داشت: امروز با عقد قرارداد تامین ۵۹ دستگاه لوله مغزی سیار که بسیار مورد نیاز صنعت است، توسط جهاد دانشگاهی برای صنعت رقم خواهد خورد. امیدواریم دیگر نیازهای صنعت نیز توسط این مجموعه برطرف شود.
برداشت ۷۰۵ میلیون مترمکعب گاز از میدان گازی پارس جنوبی
اوجی در بخش دیگری از صحبت هایش اضافه کرد: بالاترین میزان برداشت گاز از میدان گازی پارس جنوبی از شروع بهره برداری آن تا به امروز رقم خورد و بیش از ۷۰۵ میلیون متر مکعب از این میدان گاز برداشت کردیم که رکورد جدیدی از تولید گاز در میدان پارس جنوبی است.
وی با اشاره به تامین سوخت مایع نیروگاه ها نیز اظهار داشت: امسال در سه ماهه پاییز سوخت مایعی که توسط وزارت نفت برای نیروگاه ها تامین شده، ۲۶ درصد بوده است؛ در صورتیکه کل سال قبل این رقم ۳۳ و ۳۴ درصد بود. این نشان میدهد روزانه ۲۰میلیون متر مکعب گاز بیشتری به نیروگاه ها داده ایم و از آن طرف هم در مصرف فرآورده صرفه جویی شد و هم در کاهش خصوص آلودگی کلانشهرها موثر بود.
کاهش مصرف میعانات گازی
بگفته وی ابتدای پاییز امسال دغدغه میعانات گازی داشتیم که با یک ابتکار مصرف میعانات گازی را در کشور کاهش دادیم و هم رقم صادرات میعانات گازی تبدیل به یک رکورد شد.
وی افزود: روند صادرات نفت خام، میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و فراورده های نفتی در این ۹ ماهه ۱۴۰۰ رقم قابل قبولی بوده و چند برابر سال قبل است. همین طور وصول مطالبات ارزی ما نیز بسیار عالی بوده است که با عقد قراردادهای جدید در این عرصه و استفاده از تمام ظرفیت های دانش بنیان این روند رو به بهبود خواهد بود.
وزیر نفت تصریح کرد: در آخر برنامه ششم قرار بود حداقل گاز شیرینی که در خطوط شبکه تزریق می نماییم، یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب در روز باشد ولی متاسفانه به علت عدم سرمایه گذاری در چند سال قبل ظرفیت آن هم اکنون بیش از ۸۴۰ میلیون متر مکعب است. با شروع دولت سیزدهم وزارت نفت برنامه افزایش تولید ظرفیت گاز را در دستور کار خود قرار داد. تکمیل فازهای پارس جنوبی و سایر میادین مشترک نفت و گاز نیز در دستور کار است و قراردادهایی در این خصوص منعقد شده است.
اوجی به بهینه سازی مصرف گاز و انرژی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: دراین زمینه اقدامات خوبی انجام شده است. چند روز از دی ماه گذشته است و طبق گزارش های هواشناسی سردترین روزهای سال را می گذرانیم. خوشبختانه در هیچ نقطه ای از کشور کمبود و قطعی گاز نداشتیم.
وی در بخش دیگری از صحبتهایش از انجام قرارداد سوآپ گازی که بین ترکمنستان و آذربایجان طی دو هفته آتی صورت خواهد گرفت آگاهی داد.
اوجی با اشاره به اینکه امروز هیچگونه کاهش و افت تولید گاز در مصارف خانگی و نیروگاه آن نداریم، اظهار داشت: از مردم خواهش میکنیم که در بحث صرفه جویی به دولت کمک کنند. هر متر مکعب گازی که تولید می شود و زحمات زیادی می برد و هزینه بسیاری بابت آن پرداخت می شود.
وزیر نفت در ادامه اظهار داشت: وزارت نفت وظایف و مسئولیتهای اجتماعی در استانهای نفت خیز و گاز خیز دارد. وزارت نفت در سراسر کشور تعهدات خوبی را پذیرفته است و در این چند ماه نیز اعتبارات خوبی به بخش های مختلف اختصاص داده تا مردم هم از نعمت آن بهره مند شوند.
بگفته وی در بخش نیروی انسانی نیز از ظرفیت دانشجویان ممتاز دانشگاه نفت و بازنشستگان صنعت نفت استفاده خواهد شد و به این حوزه توجه ویژه ای داریم.
وی اشاره کرد: هرچه در توان داریم در بحث فروش نفت خام، فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی به کار می گیریم. توفیقات خوبی هم دراین زمینه داشتیم. منتظر نتیجه مذاکرات نبوده ایم و بطور جدی کارهای خودمان را انجام می دهیم. در هیچ حوزه مثل صنعت نفت راندمان و طرح های اقتصادی وجود ندارد. طرح های این صنعت زودبازده و کم ریسک هستند و کارهای بسیاری داریم که به قرارداد تبدیل گشته است.
وی در پاسخ به این پرسش که وزارت نفت پس از حمله سایبری به جایگاه های سوخت چه اقداماتی در این راستا انجام داده است اظهار داشت: از بعد سخت افزاری و نرم افزاری تمام تمهیدات لازم اندیشیده شده است که دیگر گرفتار این موارد نشویم و دشمن هم نتوانست به هدف خود برسد و با تدابیری که در سامانه سوخت انجام شده قول می دهیم شاهد چنین وضعیتی نباشیم.
بر این اساس، تفاهم نامه های امضا شده شامل امکان سنجی و برنامه ریزی بازسازی و تعمیرات اساسی و تامین تجهیزات برمبنای شرایط دستگاه های حفاری و اعلام نیاز شرکت ملی حفاری ایران بین شرکت ملی حفاری ایران و جهاد دانشگاهی و تفاهم نامه انجام خدمات مشاوره تصفیه پساب صنعتی واحد بهره برداری نفت قشم برای تخلیه به محیط پذیرنده برمبنای استانداردهای ملی کشور با استفاده از روش های ترکیبی و بیولوژیکی بین شرکت نفت فلات قاره ایران و جهاد دانشگاهی بود.
نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی از روز گذشته در محل نمایشگاه های تخصصی واقع در بوستان گفت و گو شروع به کار کرد. این نمایشگاه تا ۹ دی ماه پذیرای علاقه مندان است.
منبع:

1400/10/07
11:14:32
5.0 / 5
602
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
NeoPedia