NeoPedia

نقش یک آنزیم در مبتلاشدن به دیابت

نقش یک آنزیم در مبتلاشدن به دیابت

نئوپدیا: پژوهشگران کشور در پژوهشی به بررسی تاثیر یک آنزیم در ایجاد دیابت پرداختند که یافته های آنها در قالب مقاله ای در مجله Nature Communications به چاپ رسید.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر زهرا عزیزی، عضو هیئت علمی گروه پزشکی مولکولی دانشکده تکنولوژی های جدید پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره این مقاله اظهار داشت: دیابت بر اثر کاهش عملکرد سلول های بتا (سلول های لوزالمعده) ایجاد می شود، هرچند مکانیسم سلول های این پروسه دقیقاً مشخص نشده است.

بر اساس یافته های این تحقیق، آنزیم lovge tumor suppressor-z (LATS2) از اجزای مهم نوعی مسیر پیام رسانی سلولی به نام Hippo است و تحت عوامل استرس زای محیطی دیابت فعال می شود. فعال شدن LATS2 موجب آپتوز یا مرگ سلولی شده و در نهایت سبب کاهش عملکرد سلول های بتا می شود. کارکرد کم LATS2 در سلول های تولیدکننده انسولین، موجب زنده مانی بیشتر این سلول ها، ترشح بیشتر انسولین و در نهایت اصلاح پیشرفت دیابت می شود.

در این مقاله همین طور مشخص می شود که LATS2 قابلیت فعال کردن mTORC1 را دارد. این فاکتور یکی از عوامل اتوفاژی یا خودخواری سلول ها است و بدین سان ارتباط مستقیم بین مسیر Hippo و اتوفاژی نیز مشخص شده است. بدین سبب LATS2 بعنوان یک هدف دارویی بالقوه برای بهبود کارکرد سلول های بتا در بیماران دیابتی پیشنهاد می شود.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، نتایج این تحقیقات با عنوان «تاثیر آنزیم LATS2 مسیر Hippo در اتوفاژی سلول های بتا و ایجاد دیابت» به سرپرستی دکتر سید امین اردستانی، عضو هیئت علمی دانشگاه برمن آلمان و ویزیتینگ پروفسور گروه پزشکی مولکولی و همکاری دکتر زهرا عزیزی، عضو هیئت علمی گروه پزشکی مولکولی دانشگاه تهران در مجله Nature Communications به چاپ رسیده است.

منبع:

1400/10/14
18:58:26
5.0 / 5
394
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
NeoPedia