NeoPedia
در یك مطالعه پژوهشی بررسی شد

علل گرایش جوانان به سیگار

علل گرایش جوانان به سیگار

به گزارش نئوپدیا امروزه حدودا در همه جا و حتی روی پاکت های سیگار، از تاثیرات نامطلوب و گاه وحشتناک سیگار بر سلامت مصرف کنندگان آن صحبت می شود. اما جوانان در کنار سایر اقشار جامعه هنوز به آن گرایش بالایی دارند. دلیل این اتفاق را پژوهشگران کشور بررسی نموده اند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دوره جوانی جزو خاص ترین و مخاطره آمیزترین دوره های زندگی هر انسانی است که به علت شرایط و موقعیت هایی که جوان در آن تجربه می کند و همینطور به واسطه مسئولیت هایی که دارد، میتوان از آن بعنوان باارزش ترین دوره زندگی او یاد کرد. فرایندهای اساسی رشد شناختی، جسمی و عاطفی در این بازه سنی حساس شروع شده و رفتارها و مهارت های در رابطه با سلامتی نمایان می شود. از سوی دیگر، مراحل گذار جوانان امروزی از نقش های اجتماعی- روان شناختی ازجمله اتمام تحصیلات، اشتغال، ازدواج و فرزندآوری، در مقایسه با گذشته، کمتر به صورت خطی و تعریف شده پیش می رود.
نسل جوان به قول پژوهشگران در این شروع سرنوشت ساز که مملو از انتخاب های مهم در زندگی بوده، لزوم دارد تا این مسیر را با موفقیت طی کرده و به یک هویت منسجم برسد. اما جوانانی که در این دوره پراسترس با شرایط پرخطر و حاشیه ای زندگی می کنند، با عنایت به شیوع قطع ارتباط و بی اعتمادی که اغلب در محیط ها و سیستم های اجتماعی خود تجربه می کنند، سبب ایجاد چالش مهمی در جامعه می شوند. درنتیجه حضور اجتماعی لایه لایه و تودرتوی جوانان در کل جامعه شامل بازار کار، خانواده و دانشگاه سبب گسترش و تقویت بسترهای اجتماعی آنان شده و همین مساله تمرکز آنها را در مورد رفتارهای پرخطر متعدد نظیر استعمال دخانیات، بیش ازپیش تقویت می کند.
محققان دانشگاه علامه طباطبایی در این خصوص دست به انجام مطالعه ای زده اند که در آن به جهت شناسی گرایش به مصرف سیگار در جوانان جامعه پرداخته شده است.
در این مطالعه کیفی، محققان با استفاده از نوعی مصاحبه علمی به نامه مصاحبه نیمه ساختاریافته عمیق با ۱۴ جوان تهرانی ۲۰ تا ۳۵ سال که به شکل روزانه و مداوم مصرف سیگار داشتند، اطلاعات مورد نیاز خود برای تجزیه و تحلیل را جمع آوری کرده اند.
بر مبنای یافته های این تحقیق، بررسی تجارب زیسته جوانان در مصرف سیگار سبب شناخت عمقی تر مؤلفه های گرایش به سیگار شده و متعاقباً منجر به درک بهتر و سریع تر دیگر جوانان از این تجربیات می شود.
به قول یوسف حبیبی، پژوهشگر دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی و همکارانش، «تحلیل تجربه های زیسته مشارکت کنندگان در این تحقیق، منجر به شناسایی طبقات مختلفی از علل گرایش به سیگار شد».
آنها می گویند: «بر این اساس طبقات مهم عبارت بودند از: تحریف شناختی از آثار سیگار، استفاده از سیگار به منظور کاهش مشکلات روان شناختی، مصرف برای جبران احساس خودکم بینی، میل به مصرف هنگام خُلق پایین، احساس متفاوت بودن هنگام مصرف، میل به مصرف در پاسخ به هیجانات متأثر از هنر، دسترسی ساده به سیگار و اثر معکوس تبلیغات منفی».
ازآن جاکه جوانان امروز نسبت به نسل های چند دهه اخیر مسیرهای پُر پیچ وخم بیشتری را طی می کنند، ازاین رو در زمینه شناسایی مسائل و مشکلات در رابطه با آنان، اهمیت دادن به دیدگاه ها و تجاربشان بسیار کمک کننده خواهد بود. بنابراین بر مبنای نظر حبیبی و همکارانش، «در این پژوهش با واکاوی تجارب و دیدگاه های جوانان در مورد مصرف سیگار، ابعاد متنوع و درعین حال منظم و یکپارچه درون فردی، میان فردی و برون فردی استخراج شد و شناخت عمقی تری از شاخصه های متنوع مصرف سیگار در اختیار قرار گرفت».
طبق این نتایج، مواردی همچون تبلیغات، تحریف های شناختی قابل قبول در جوانان و یا مصرف به منظور جبران احساس های کمبود و حقارت در زندگی، عواملی هستند که به شکل فردی و بین فردی در راه گرایش جوانان به مصرف سیگار به شکل واسطه ای و مؤثر عمل کرده و ورود آنها به بستر مصرف سیگار را تسهیل و قابل توجیه می کند.
مجریان این تحقیق پیشنهاد داده اند که تحقیقات آینده، مؤلفه های گرایش به مصرف سیگار را با عنایت به تجارب زیسته جوانان و نقطه نظراتشان، به صورت دوره ای و در کوتاه مدت بازبینی کرده تا تنوع تفکر و سرعت رشد و تغییر دیدگاه های جوانان لحاظ شده و مؤلفه های شناسایی شده برای آنها دور از ذهن و قدیمی تلقی نشود.
قابل ذکر است این یافته ها را فصل نامه «تصویر سلامت» منتشر نموده است. این نشریه متعلق به مرکز تحقیقات مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز است.
منبع:

1400/11/04
10:47:21
5.0 / 5
447
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
NeoPedia