NeoPedia

برداشت و بسته بندی علوفه با تجهیزات ایران ساخت میسر شد

برداشت و بسته بندی علوفه با تجهیزات ایران ساخت میسر شد

یک شرکت دانش بنیان توانسته تجهیزات باکیفیتی تولید نماید که به کشاورز برای درو، برداشت و بسته بندی علوفه کمک می نماید.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری، زهرا قربانی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه کشاورز توان خرید تجهیزات خارجی را ندارد، اظهار داشت: با دستگاهی که برای کشاورزان طراحی نموده ایم برداشت یونجه در سه مرحله انجام می شود.
وی با اعلان اینکه این شرکت توانسته با تولید تجهیزات به صرفه و با کیفیت کشاورزی، نیاز این حوزه را تامین کند، اظهار داشت: مرحله اول درو یونجه توسط دستگاه «یونجه چین» پشت تراکتور صورت می گیرد. محصول ریک یونجه خورشیدی ساخت داخل دارای شاخک های بلند، قابل انعطاف و زاویه دار است که یونجه را بطور کامل از سطح زمین در یک نوار جمع آوری می کند.
قربانی اشاره کرد: استفاده از فنرهای با کیفیت و مستحکم امکان استفاده از دستگاه را در زمینهای ناهموار و سنگلاخی به وجود می آورد. استهلاک این دستگاه خیلی کم بوده و می توان بدون مشکل برای مدت طولانی از آن استفاده نمود. پایین ترین میزان توان تراکتور برای کار کردن با این دستگاه کافی است.
مدیر این شرکت دانش بنیان اضافه کرد: مرحله دوم توسط دستگاه دیگری به نام ریک دوار انجام می شود. این دستگاه برای ردیف کردن یونجه درو شده بلافاصله بعد از برداشت مورد استفاده قرار می گیرد و کمک می نماید که مسافت کمتری را داخل زمین با دستگاه مینی بیلر حرکت کرده و زودتر بتوانیم یونجه را از داخل زمین جمع آوری نماییم.
به گفته وی، ریک دوار ساخت داخل نیز دارای شاخک های بلند، قابل انعطاف و زاویه دار است که یونجه را بطور کامل از سطح زمین و بدون مخلوط شدن با سنگ و خاک در یک نوار جمع آوری می کند. ردیف های بزرگ علوفه تشکیل شده با این دستگاه با داشتن پف زیاد، گردش بهتر هوا در نوار علوفه و خشک شدن هم زمان برگ و ساقه را به همراه دارد.
وی درباب مرحله اخر در برداشت یونجه اظهار داشت: مرحله آخر توسط دستگاه مینی بیلر انجام می شود؛ یکی از کاربردهای این دستگاه جمع آوری کاه و کلش گندم، جو و برنج در مزارع استانهای شمالی کشور است که باتوجه به کوچک بودن زمین ها، باریک بودن راه های بین زمینی و وجود تراکتورهای کوچک امکان استفاده از بسته بندی معمولی وجود ندارد.
قربانی اضافه کرد: همین طور با بهره گیری از این مینی بیلر امکان جمع آوری علوفه کاشته شده در باغات و فواصل بین درخت ها فراهم می شود که به سبب محدودیت فاصله، نمی توان از بسته بندی معمولی استفاده نمود. بعد از هرس کردن باغات می توان از این دستگاه برای جمع آوری سرشاخه های قطع شده درختان نیز استفاده نمود.
وی عنوان کرد: در این مدل، انتقال توان به اجزای متحرک دستگاه بوسیله زنجیر و دنده زنجیر انجام می شود. همین طور برای انتقال توان در بخش هایی از دستگاه که فشار کاری روی آنها زیاد است، بجای زنجیر و دنده زنجیر از جعبه دنده استفاده شده است.
مدیر شرکت افزود: بطور معمول کشاورزان توان خرید نمونه خارجی این محصولات را ندارند، محصول داخلی با بهره گیری از فناوری مهندسی معکوس، قیمت پایین و کیفیت بسیار بالا نیاز این حوزه را تامین کرده است. تمامی اجزای دستگاه مینی بیلر بومی سازی شده است و توانسته صرفه جویی ارزی بالایی به همراه داشته باشد.
وی با اعلان اینکه این محصول تلفات درو و برداشت را به حداقل می رساند و به اقتصاد کشور به ویژه تولید خوراک دام کمک شایانی کرده است، اظهار داشت: این دستگاه قطعات زیادی دارد و اگر در نمونه خارجی لطمه دیدگی یا شکستن برای قطعات صورت بگیرد، کشاورز مجبور است به سبب کمبود قطعات یدکی کل دستگاه را بفروشد یا آنرا کنار بگذارد.

1400/11/17
13:58:44
5.0 / 5
498
تگهای خبر: تولید , خرید , شركت , فروش
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
NeoPedia