NeoPedia
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تاكید كرد:

لزوم توسعه همکاریهای بین المللی در حوزه تحقیقات و فناوری

لزوم توسعه همکاریهای بین المللی در حوزه تحقیقات و فناوری

به گزارش نئوپدیا معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تکیه بر این که باید از ظرفیت های بین المللی برای حوزه تحقیقات حوزه سلامت استفاده کرد، اظهار داشت: این امکان وجود دارد تا از کشورهای همسایه مانند سوریه، عراق و افغانستان و... اطلاعات دریافت نماییم و بعد از آنالیزهای لازم، راهبرد سلامت برای منطقه عرضه نماییم. باید به دنبال آن باشیم که خیر و نیکی به دیگر کشورهای همسایه برسانیم.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی؛ معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به همراه دکتر شقایق حق جوی جوانمرد؛ رئیس مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات، دکتر علی علیزاده؛ مشاور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به دعوت دکتر محمدحسین نیکنام؛ مدیر کل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت در سلسله نشست های سلامت، سیاست و روابط بین الملل، مبانی، چالش ها و افق ها حضور پیدا کردند و به تشریح اقدامات و برنامه های بین الملل معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت پرداختند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تکیه بر این که باید از ظرفیت های بین المللی برای حوزه تحقیقات حوزه سلامت استفاده کرد، اظهار داشت: این امکان وجود دارد تا از کشورهای همسایه مانند سوریه، عراق و افغانستان و... اطلاعات دریافت نماییم و بعد از آنالیزهای لازم، راهبرد سلامت برای منطقه عرضه نماییم. باید به دنبال آن باشیم که خیر و نیکی به دیگر کشورهای همسایه برسانیم.

دکتر پناهی اضافه کرد: باید به سمتی حرکت نماییم تا اطلاعات در کنار داده های بین المللی آنالیز و تحلیل شود و نتایج آن بعنوان شواهد علمی به کشور بازگردد.

وی با تکیه بر این که تمایل داریم برای نیازهای تحقیقاتی حوزه سلامت از روابط بین الملل کمک بگیریم تا با کمترین هزینه به بیشترین اهداف برسیم، اظهار داشت: در تجهیز آزمایشگاه ها، ایجاد فرصت تحقیقاتی، تهیه کتاب ها، پروژه های تحقیقاتی، بازدید علمی، جوایز بین المللی مشترک، مراکز تحقیقاتی مشترک و غیره امکان تعاملات بین المللی وجود دارد. هم اکنون همکاری هایی در این سطح وجود دارد ولی تشکیلاتی و نظام مند نیست بیشتر مبتنی بر ارتباطات و توانمندی های شخصی محققان و مراکز تحقیقاتی است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه بر توسعه صادرات محصولات شرکتهای دانش بنیان تصریح کرد و اظهار داشت: متاسفانه دو تهدید عمده برای توسعه صادرات محصولات شرکتهای دانش بنیان وجود دارد. یکی نبود اعتماد به محصولات تولید داخل به این معنا که مصرف کنندگان بر کارایی محصولات باور لازم را ندارند و نکته بعدی نداشتن تفکر صادراتی توسط شرکتهای دانش بنیان است که بدون نگاه به بازارهای داخلی و خارجی فقط مبادرت به تولید محصول می کنند. باید در جهت این رفع این موانع اقدامات اساسی صورت گیرد.

دکتر پناهی در ادامه پیشنهاد تشکیل کمیته توسعه صادرات و بین المللی سازی فناوری های سلامت را بیان کرد و اظهار داشت: هم افزایی میان نهادهای دولتی و خصوص، ارزیابی وضعیت توسعه صادرات و بین المللی سازی فناوری های در رابطه با سلامت، کمک به رفع موانع قانونی، حمایت و پشتیبانی و تسهیل فرآیندهای صادراتی با عنایت به اهداف کلان بر مبنای قوانین، مقررات و ضوابط مرتبط همچون وظایف و برنامه های این کمیته خواهد بود.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ دکتر نیکنام هم در ادامه توجه و اهتمام معاونت تحقیقات وزارت بهداشت و شخص دکتر پناهی به مقوله ارتباطات بین الملل شایسته قدردانی دانست و اظهار داشت: با استمرار جلسات و بررسی زمینه های همکاری توسعه روابط میان دو معاونت با توجه ویژه پیگیری شود.

وی اضافه کرد: امیدوارم در جلسات بعدی شاهد اجرایی شدن بخشی از موارد مطرح شده باشیم.

منبع:

1400/11/21
23:09:24
5.0 / 5
457
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
NeoPedia