NeoPedia
در یك رساله دكتری ارائه شد

راه حل پژوهشگران دانشگاهی برای حل مسائل شرکت های پیمانکاری کوچک و متوسط

راه حل پژوهشگران دانشگاهی برای حل مسائل شرکت های پیمانکاری کوچک و متوسط

نئوپدیا: پژوهشگران دانشکده مهندسی صنایع و سیستم های مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به حل مسائل شرکت های پیمانکاری کوچک و متوسط و در امتداد رفع ضعف یکپارچگی در ساختارها و فرایندهای سازمانی در دو بخش کسب وکار و فناوری اطلاعات شدند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، حمیدرضا سیفی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ارائه مدل یکپارچه تخصیص منابع برای سازمان‏های کوچک پیمانکاری با رویکرد مهندسی سازمان» اظهار داشت: بنا بر اعلام کانون سراسری پیمانکاران عمرانی کشور، شرکت های کوچک پیمانکاری عضو ضعف ها و تهدیدهایی دارند.
وی با اشاره به این ضعف ها اظهار داشت: «فضای رقابتی شدید برای شرکت ها»، «کاهش بودجه عمرانی به سبب کسری بودجه دولت های مختلف»، «سود پایین شرکت ها»، «نبود برنامه زمانبندی مشخص برای حضور این شرکتها در مناقصه ها»، «تاثیر زیاد و غیرقابل انکار عوامل محیطی بر پروژه ها و وجود بحران. های منحصر به فرد و بیشتر در پروژه های کوچک»، «نیاز شرکتها به نیروهای چند مهارته و کمیاب و گران بودن این نوع از منابع انسانی» همچون مشکلات پیمانکاران بشمار می رود.
سیفی اشاره کرد: بدین جهت مسئله تخصیص بهینه منابع انسانی شرکتها همیشه مورد توجه است؛ برای اینکه جنس مشکلات این شرکتها از نوع مسائل با محدودیت منابع است و نیروی انسانی هم نقش تعیین کننده ای در موفقیت یا شکست این شرکتها دارد.
وی با اعلان اینکه این پروژه که عنوان رساله دکتری وی است، اظهار داشت: پروژه ای که اجرائی کردیم کمک شایانی به حل مسائل شرکت های پیمانکاری کوچک و متوسط می کند.
سیفی با اشاره به اینکه اساتید راهنمای این پروژه دکتر کاوه سیروس، دکتر ناصر شمس قارنه اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند، اظهار داشت: همچون خاصیت های این پروژه مهندسی سازمان برای بهینه سازی ساختاری و رفع ضعف یکپارچگی در ساختارها و فرایندهای سازمانی در دو بخش کسب وکار و فناوری اطلاعات شرکت ها، اجرای مدل KAP برای اطمینان از تطابق حداکثری ساختار چابک و یکپارچه پیشنهادی با بافت، فرهنگ و منابع انسانی سازمان و شبیه سازی تخصیص منابع انسانی با بهره گیری از مدلسازی ریاضی، سیستم استنتاج فازی سوگنو و الگوریتم توسعه یافته GWO بشمار می رود.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: شرکتها همیشه تحت شرایط عادی و بحرانی با مسئله HRA مواجهند. اما تحقیقات قبلی توجهی به حل مسئله تخصیص تحت شرایط عادی و بحرانی و بصورت پیوسته نداشته اند. پس حل پیوسته مسئله HRA هم برای شرایط عادی و هم بحرانی خلاء بعدی در تحقیقات پیشین و البته نیاز مسئله بیان شده است.
وی با اعلان اینکه در تحقیقات گذشته؛ همزمان با حل مسئله تخصیص منابع انسانی، معماری و ساختار سازمانی بهینه و یکپارچه نشده اند، اظهار داشت: در این پروژه اجرای مدل KAP اولین بار در پیوست دانش مهندسی سازمان در دنیا انجام شده است. همین طور برای نخستین بار تخصیص منابع انسانی باتوجه به ظرفیت افراد، اولویت کارها و بصورت خودتنظیم شونده انجام شد.
بگفته مجری طرح، تقریباً تمام سازمان های ایرانی در همه بخش های دولتی، خصولتی و خصوصی گرفتار معضل ضعف یکپارچگی و ضعف در تخصیص بهینه منابع انسانی هستند. پس روش و نتایج این تحقیق می تواند یک نقطه شروع و نقشه راه بهینه سازی آنها در بخش کسب وکار، فناوری اطلاعات و منابع انسانی باشد.
وی اشاره کرد: استفاده از قابلیت های هوش مصنوعی برای حل این مسئله و پیاده سازی آن در سازمان ها در آینده برای تحقیقات آتی پیشنهاد شد.
سیفی با اعلان اینکه این طرح نمونه داخلی و خارجی ندارد، اظهار داشت: تحقیقاتی مانند تریشتلر و همکاران (2017) تخصیص منابع انسانی را در وضعیت عادی و با استناد به روش های مدلسازی ریاضیاتی پیشین با یک روش جدید حل کرده بودند.
وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: استفاده از مدل KAP در پیاده سازی و تطبیق حداکثری رویکرد مهندسی سازمان برای بهینه سازی ساختارها و فرایندهای سازمانی در بخش های کسب وکار، فناوری اطلاعات و منابع انسانی یکی از مزیت های این طرح بشمار می رود.
سیفی اظهار داشت: این پروژه، مسئله تخصیص منابع انسانی را با اهداف چندگانه (حداقل سازی تاخیر (اهداف مبتنی بر زمان)، حداکثرسازی استفاده از ظرفیت نیروی انسانی (حداقل سازی تعداد منابع انسانی)) در نظر گرفته است. پس با یک رویکرد جدید به مسئله تخصیص منابع انسانی و ارائه یک مدل ریاضی جدید، روش حل ترکیبی جدیدی هم ارایه داده است.
وی افزود: این طرح یک برتری بر روش های حل پیشین دارد و بصورت خودکار و با درنظر گرفتن شرایط متغیر محیطی با سرعت و دقت بهتری عمل می کند.
مجری طرح افزود: هر سازمان که به مشکلات ساختاری (ضعف یکپارچگی، ساختار نامناسب، ضعف داشبورد/مانیتورینگ مدیریتی و غیره) و مشکلات چینش منابع انسانی (در شرایط عادی و بحرانی) اهمیت دهد، می تواند یک ذینفع یا استفاده کننده از روش و نتایج این رساله باشد. برای اینکه سازمان ها تمایل دارند تا دقیقاً تخصیص وظایف به منابع انسانی خودرا بر طبق ظرفیت آن فرد و اولویت کارها بصورت مستمر انجام دهند.
وی افزود: اگر یک یا چند نیروی کار به سبب یا دلایلی در سازمان حضور نداشت، بتواند با انتخاب بهترین و نزدیک ترین جایگزین، جریان کارهای سازمانی را آنلاین نگه دارد. مهم تر این که با بهبود ساختارها و فرایندهای خود، کمترین گام های انجام یک فعالیت را با کمترین هزینه و در کمترین زمان ممکن داشته باشد. این رساله یک رویکرد عملیاتی برای تحقق این ایده آل ها به مدیران سازمان ها و حتی منابع انسانی آن ارائه می دهد.
منبع:

1400/11/25
08:29:40
5.0 / 5
741
تگهای خبر: آنلاین , دانشگاه , سیستم , شركت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
NeoPedia