NeoPedia
مخبر در بیست و هفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشكی رازی:

از آرزوهای مقام معظم رهبری مرجعیت زبان فارسی در جهان از راه مرجعیت علمی است

از آرزوهای مقام معظم رهبری مرجعیت زبان فارسی در جهان از راه مرجعیت علمی است

معاون اول رئیس جمهور در مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی با اشاره به اینکه باید برای رسیدن به رتبه های بالاتر شاخص نوآوری در جهان تلاش کرد، بر ضرورت رسیدن به مرجعیت علمی، تاکید نمود.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، محمد مخبر در بیست و هفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی که روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه جاری در محل سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد ضمن اشاره به اینکه، این جشنواره، محوری است که باید زانو زد و یاد گرفت، اظهار داشت: امیدواریم سالهای آینده شاهد این جشنواره به صورت بین المللی باشیم؛ هم از نظر علمی و هم از نظر شرایط سلامت جامعه به صورتی باشد که این جشنواره به صورت بین المللی برگزار گردد.
معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به تفاوت رتبه علمی و رتبه نوآوری کشور در دنیا، تصریح کرد: در رتبه های علمی، رتبه ۱۶و ۱۵ در دنیا داریم، ولی در زمینه رتبه نوآوری رتبه ۶۰ دنیا هستیم. ان شاءالله، با امید به خدا باید این زمینه را هم بهبود ببخشیم.
مخبر ضمن بیان اینکه کلیدواژه «مرجعیت علمی» که مقام معظم رهبری به آن تاکید دارند، یکی از اصول اقتدار کشور است، اظهار نمود: ما در گذشته این مرجعیت علمی را را داشتیم ولی متاسفانه آنرا از دست داده ایم. در مسافرت به یکی از کشورها دیدم مرکزی به نام ابوعلی سینا نامگذاری شده است. چرا ما از این مورد عقب افتاده ایم؟
وی تصریح کرد: بخش زیادی از موفقیت های پزشکی کشور، مدیون جنگ است و جنگ جایگاه پزشکی کشور را ارتقای جدی داد.
معاون اول رئیس جمهور با بیا این که، مرجعیت علمی با یک نفر، دو نفر و یک مقاله محقق نمی گردد، تصریح کرد: باید طیف وسیع و گسترده ای در سطح بین المللی مراجع داشته باشد، تا مرجعیت علمی پیدا شود. ما هنوز به این نقطه نرسیدیم ولی امیدوارم که به این مرجعیت علمی دست پیدا نماییم.
وی افزود: با رسیدن به مرجعیت علمی قیدهای زبان، زمان و مکان کنار گذاشته می شود. یکی از آرزوهای مقام معظم رهبری این است که با رسیدن به مرجعیت علمی، زبان فارسی هم مرجعیت پیدا کند.
مخبر با اظهار رضایت از این که جشنواره رازی در دوره جدید، از حالت علمی به صورت فناوری مطرح گردیده است اظهار داشت: بخش زیادی از استارتاپ ها و شرکتهای دانش بنیان در حوزه پزشکی فعالیت می نمایند و این جزو ظرفیت های و امتیازات جمهوری اسلامی است.
وی ضمن اشاره به عقب ماندگی ایران در بعضی حوزه ها، اظهار داشت: ما در بعضی موارد حقیقتاً از دنیا عقب هستیم. ما علیرغم این که جزو نخستین کشورهایی بودیم که به نفت دست پیدا کردیم، ولی هنوز باید لایسنس پتروشیمی خویش را از خارج از کشور بیاوریم و اینجا نداریم. در بخشی از مسائل نفت هم به این صورت است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: ولی در دانش بنیان ها این طور نیست و پا به پای دنیا پیش می رویم. مواد اولیه این کار، نیروهای تحصیل کرده و جوانی است که امروز در دورترین نقاط کشور آنها را پیدا می نماییم.
مخبر تصریح کرد: تصور نکنیم که بچه های خبره و نخبه فقط در تهران و مراکز استان هستند. من در بعضی روستاها، نیروهایی دیدم که در تهران نمی توانیم پیدا نماییم.
این ها سرمایه عظیمی هستند که باید از آن بهره برد.
وی با افزود: امروز شرکت هایی در عرصه دانش بنیان توسط افرادی با سن کم راه افتاده است. سن این افراد به حدی کم است که با حساب بانکی خودشان نمی توانند فعالیت کنند و از راه حساب پدر و مادر خود کار می کنند. این ها ظرفیت هایی هستند که در کشور وجود دارد و دولت مصمم به استفاده از این ظرفیت هاست.
مخبر با بیان اهمیت بخش تحقیق و توسعه، اظهار داشت: اگر هزینه تحقیق و توسعه را ندهیم و روی آن سرمایه گذاری نکنیم، انتظار داشتن بیهوده است.
وی اضافه کرد: در بازدید از خوابگاه دانشجویان دیدم که برخی از دانشجویان دکتری نخبه با حدود ۹۰۰ هزار تومان، تحقیق خویش را انجام می دهند. با این مبلغ چه کاری میتوان انجام داد؟
معاون نخستین رئیس جمهور تصریح کرد: شخص آقای رییسی مصر است اقداماتی برای پشتیبانی از این حوزه انجام دهد و در بودجه هم اقدامات خوبی انجام شده است.
مخبر افزود: تشکیل صندوق علوم تحقیقات و فناوری، حمایت ویژه از پارک های فناوری، تقویت منابع اعتباری مرجعیت علمی، دادن جایزه تا ۲۵ درصد معادل تحقیقاتی که برای بخش خصوصی انجام می شود، ایجاد ردیف درآمد هزینه ای برای اعاده مالیات ارزش افزوده برای شرکتهای مستقر، انتشار 2000 میلیارد تومان اوراق مالی برای حمایت ویژه از دانشگاه ها، استثنا کردن حق تالیف و حق تدریس و... از صرف حقوق اساتید دانشگاه ها، مواردی هستند که در بودجه در نظر گرفته شده است.
وی تصریح کرد: این ها طیف گسترده ای از حمایت هایی هستند که هم اکنون انجام می شود، ولی هنوز هم کافی نیست.
مخبر ضمن اشاره به ظرفیت منابع مردمی، عنوان کرد: باید مردم و منابع مردمی را درگیر کرد، چون به نفع خودشان است. این سرمایه سنگینی که به صورت سیال در کشور وجود دارد و به صورت سیل، یک روز ارز را می برد، یک روز زمین و... را تخریب می کند، باید در خدمت تولید، آن هم تولید در فناوری آورد. این می تواند وسیله نجات کشور باشد.
منبع:

1400/11/26
22:00:17
5.0 / 5
12388
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
NeoPedia