NeoPedia

برگزاری کارگاه دانشگاه پژوهی در موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی

برگزاری کارگاه دانشگاه پژوهی در موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی

به گزارش نئوپدیا دوره اول کارگاه آشنایی با کارویژه های دانشگاه پژوهی با حضور تعدادی از مدیران و مسؤلان دانشگاه های مختلف کشور توسط موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی برگزار گردید.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر علی باقر طاهری نیا رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ضمن اشاره به پیشینه بیشتر از پنجاه ساله موسسه، از موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی بعنوان کانون تفکر آموزش عالی نام برد و افزود: فلسفه تاسیس موسسه عبارتست از انجام مطالعات علمی روشمند و دقیق که پشتوانه سیاستگذاری پایدار و اثربخش در آموزش عالی کشور باشد و در پنج دهه گذشته باوجود فراز و فرودهای مختلف، این نقش با تاکید بر وجود گروههای پژوهشی تخصصی و حضور اعضای هیأت علمی متخصص در حوزه آموزش عالی در این موسسه به خوبی انجام شده است و بر همین مبنا است که در دوره دوماهه مسئولیت جدید در موسسه از طرف وزیرعلوم، موارد گوناگونی بعنوان مساله به موسسه ارجاع و از موسسه خواسته شده تا پیرامون این مسائل مطالعه کرده و چاره سیاستی را عرضه نماید.

رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ضمن اشاره به مبحث سخنرانی خود با عنوان تاملی در الگو واره انسانی فرایند تصمیم تا اجرا، اظهار داشت: در فرایند تصمیم تا اجرا در پیکره انسانی سه مرحله را در یک خط طولی طی می کنیم؛ اول تحلیل و تصمیم، دوم ابلاغ پیام و سوم اجرا و اگر هرکدام از مراحل به خوبی انجام نشود در واقع کل مجموعه ناقص عمل کرده است. همین مبحث در الگوهای مدیریتی هم صادق است. مرحله اول در حوزه مدیریت مرحله سیاست و تصمیم است، مرحله دوم برنامه و نقشه راه است و مرحله پایانی اجرا است. ازاین رو توفیق این خط طولی موکول است به توفیق هر سه بخش یعنی تحلیل، انتقال و اجرای صحیح و کارکرد صحیح تمامی این موارد نیازمند یک هم افزایی نظام مند است.

دکتر طاهری نیا اضافه کرد: دانشگاه هم مانند هر سازمانی نیازمند خط مشی، طرح و برنامه است و باید فرایند تصمیم تا اجرا را مبتنی بر معیارهای علمی و روشمند بپیماید.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، کارگاه آشنایی با کارویژه های دانشگاه پژوهی ویژه روسا، مدیران و مسؤلان دانشگاه ها در دوره های مختلف توسط کارگروه دانش افزایی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی برگزار می شود.

منبع:

1400/12/03
12:44:16
5.0 / 5
249
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
NeoPedia