NeoPedia

ضرورت پرهیز از نگاه جزیره ای در پژوهش

ضرورت پرهیز از نگاه جزیره ای در پژوهش

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در بازدید از پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: باید از نگاه جزیره ای در پژوهش دوری کرد و بر جامع نگری و مساله محور بودن پژوهش توجه ویژه شود.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در این بازدید طی نشستی که با حضور علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر شقایق حق جوی جوانمرد رئیس مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه شهید بهشتی و مدیران مراکز تحقیقاتی وابسته برگزار شد، ضمن قدردانی از زحمات رئیس و تقدیر از عملکرد پژوهشکده که در جهت حل مشکل جامعه در حوزه گوارش از تشخیص تا درمان وارد عمل شده اند، اظهار داشت: در بازدید انجام شده شاهد بودیم که تمام رشته های مختلف حوزه گوارش در این پژوهشکده فعال می باشند و دانش را به صورت کامل در جهت رفع نیازهای جامعه به کار گرفته اند.

وی اظهار داشت: امیدوار هستیم با یاری خداوند مدلی که در پژوهشکده گوارش و کبد از نظر کادرسازی نیروی انسانی متخصص و به کارگیری دانشجویان و توجه به تمام رشته های در رابطه با تخصص پژوهشکده و غیره را که پیاده سازی کردید در دیگر دانشگاه ها هم اجرا شود.

دکتر پناهی اضافه کرد: یکی از نکات قابل توجه جامع نگری در علم است که نتیجه حاصل از آن در جامعه قابل رؤیت خواهد بود. از ساده ترین سطوح تا پیچیده ترین بیماری های حوزه گوارش و کبد در این پژوهشکده مورد توجه قرار گرفته است، ضمن این که به سمت مصرف منطقی دارو حرکت کردید که جای قدردانی دارد.

مقاومت به داروهای بیولوژیک هزینه های زیادی تحمیل می کند

وی به مساله مقاومت به داروهای بیولوژیکی اشاره نمود و اظهار داشت: این مساله هزینه های بسیاری را به کشور تحمیل می کند و توجه پژوهشکده شما برای پیدا کردن راهکارهای جایگزین همچون چشم اندازهایی است که از همه پژوهشکده ها انتظار می رود به آن توجه نمایند.

دکتر پناهی ضمن اشاره به این که از نگاه جزیره ای در پژوهش باید دوری کرد و بر جامع نگری و مساله محور بودن تاکید کرد، اظهار داشت: دنیا به سمت سیستم بیولوژی یعنی نگرش بالا به پایین و کلی نگری درحال حرکت است تا قلب و چشم پزشکی را دور از هم ندانیم و همه بخشی از یک سیستم است و باید بدن انسان را به صورت کامل و جامع در نظر گرفت. این مشابه نگاه حکیم است که در گذشته وجود داشته است.

عدالت در پژوهش باید برقرار شود

به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، تاکید مقام عالی وزارت بر عدالت است و ما هم بر این مساله باور داریم که به رغم منابع محدود باید در پژوهش عدالت را برقرار نماییم.

دکتر حق جوی هم در ادامه ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده، اظهار داشت: در پژوهشکده گوارش و کبد از مسائل و مشکلات مردم کم بضاعت تا موضوعات پیچیده علمی مورد توجه قرار گرفته است و دانش و فناوری را اینجا در مرز دانش شاهد می باشیم.

در ادامه دکتر زالی، رئیس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه سیستم گوارش ۶۰ درصد عملکرد بدن انسان را در برمی گیرد، اظهار داشت: همین مساله باعث گستردگی نگاه ما در این پژوهشکده شده است.

نگرانی از حذف ردیف های بودجه ای پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی

وی اضافه کرد: یکی از نگرانی های ما حذف ردیف های بودجه ای پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی است. پژوهش باید مستقل باشد و نباید به این حوزه حساس ضربه ای وارد شود.

زالی اضافه کرد: پژوهش منشأ نوآوری و فناوری سلامت کشور است. هرچقدر در پژوهش سرمایه گذاری شود، در نهایت جایگاه علمی کشور در دنیا ارتقا پیدا می کند. همینکه از نخبگان و دانشجویان و اساتید علاقه مند حمایت شود، خودشان پژوهش را به پیش می رانند.

به نقل از وبدا، دکتر یونس پناهی از پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم هم بازدید به عمل آورد که در بازدید از این پژوهشکده، نشستی با حضور دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر شقایق حق جوی جوانمرد رئیس مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر نجاری رئیس مرکز توسعه اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر فریدون عزیزی رئیس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم، دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه شهید بهشتی و مدیران مراکز تحقیقاتی وابسته برگزار شد.

دکتر پناهی با گرامیداشت نام و یاد شهدای انقلاب، دفاع مقدس، مدافعان حرم و مدافعان سلامت و ضمن تشکر ویژه از ریاست دانشگاه شهید بهشتی و ریاست پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم اظهار داشت: در این پژوهشکده شاهدیم که یکی از خواسته های قلبی مقام عالی وزارت در حال انجام می باشد و آن حرکت علم به سمت حل مشکلات آحاد جامعه است.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری هم همیشه بر مرجعیت علمی و تولید دانش تاکید ویژه ای داشته اند. این پژوهشکده نمادی از تولید علم و دانش است و به مدد همین تلاش هاست که حالا در منظقه اول هستیم و حرفی برای گفتن داریم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در ادامه به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد تربیت نیروی انسانی متخصص و کاردان اشاره نمود و اظهار داشت: در روزگار گذشته پزشکانی از هند و پاکستان در کشور فعالیت می کردند و الان 384 فوق تخصص غدد در سرتاسر کشور فعالیت می نمایند که نشانه بارزی از تربیت نیروی انسانی متخصصی است که درحال خدمت رسانی به هموطنان هستند.

لزوم توجه به حفظ و گردش نیروی انسانی در جهت منافع کشور

دکتر پناهی به حفظ نیروی انسانی و نخبه کشور تصریح کرد و اظهار داشت: باید به حفظ و گردش نیروی انسانی در جهت منافع و خواست کشور توجه ویژه ای شود.

وی در ادامه به دغدغه دیگر مقام معظم رهبری در زمینه جوانی جمعیت اشاره نمود و اظهار داشت: در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام آمادگی می نماییم در حوزه سلامت خانواده، جمعیت و جوان سازی جمعیت از پروپوزال ها حمایت به عمل می آوریم. هرچند این کار بزرگی است و تمام ارکان سلامت کشور باید مشارکت کنند.

دکتر پناهی اضافه کرد: پژوهشکده پویا باید متناسب با رویدادهای سلامت کشور حرکت نماید، هم اکنون مساله کرونا مساله اصلی کشور و دنیاست. انتظار داریم پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم بمحض این که تهدیدی در حوزه سلامت رصد شد، بررسی کند متناسب با آن چه اقدامی باید صورت گیرد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ پناهی سفارش کرد: مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده ها نقش پیشگیرانه داشته باشند و بعنوان دیده بان سلامت کشور به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مشاوره بدهند که دوران پساکرونا به چه نحوی خواهد بود یا چگونه در زمانه کرونا، امکان برگزاری رویدادها و مراسم ها برقرار باشد.
1400/12/10
18:59:16
5.0 / 5
255
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانشگاه , سیستم
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
NeoPedia