NeoPedia
نتایج یك مطالعه مروری نشان داد

افزایش حدودا دو برابری اگزما در دوران کرونا

افزایش حدودا دو برابری اگزما در دوران کرونا

بررسی های یک مطالعه مروری از آن حکایت می کند که اگزما در دوران همه گیری کووید-۱۹ شیوع حدودا دو برابری در بین اقشار مختلف جامعه داشته است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، در همه گیری کووید۱۹ با عنایت به نحوه انتقال ویروس از راه قطرات تنفسی و تماس فیزیکی، رعایت بهداشت دست، استفاده از مواد شوینده و استفاده از ماسک و دستکش، برای پیشگیری از انتقال ویروس، افزوده شد.
شست وشوی مداوم دست ها نیازمند تماس طولانی با آب و دیگر مواد شیمیایی است که امکان دارد سبب صدمه به لایه های مختلف پوست و ایجاد واکنش های التهابی و حساسیت شود.
بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه مروری شیوع اگزما در کارکنان درمانی و در بین عموم مردم را مورد بررسی قرار دادند.
برای انجام این مطالعه، کلیدواژه های در رابطه با این مورد در پایگاه های معتبر علمی جستجو شد و مقالات مرتبط بین سالهای ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ مورد بررسی قرار گرفتند.
در این بررسی ها، ۱۰ مقاله شامل ۶ مطالعه در کادر درمان، سه مطالعه بر روی کودکان و یک مطالعه در عموم مردم به دست آمد. این مطالعات شیوع اگزما در قبل و پس از پاندمی، علایم اگزما و عوامل خطر در رابطه با آن و همینطور راهکارهای برای جلوگیری و درمان اگزما را مورد بررسی قرار داده بودند.
بررسی های این مطالعه حاکی از آن بود که شیوع اگزما در دوران کرونا در اقشار مختلف جامعه، افزایش تقریباً دو برابر داشته است.
بر اساس این نتایج؛ مهم ترین عوامل خطر در رابطه با اگزما در دوران کرونا، دفعات شست وشوی دست ها، استفاده از دستکش و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی است.
پژوهشگران این مطالعه سفارش می کنند، مواردی همچون آموزش صحیح بهداشت دست و استفاده از مواد حاوی نرم کننده، مهم ترین راهکار ها برای جلوگیری از مبتلا شدن به اگزما هستند.
در انجام این مطالعه؛ عرفان ایرانی، محمد غنی پور، سمیه پلوی و مرضیه نوروزیان؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با یکدیگر مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی شیوع اگزما و عوامل در رابطه با آن در دوران Covid-۱۹ یک مطالعه مروری نظام مند» در مجله پایش؛ نشریه پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی انتشار یافته است.
منبع:

1400/12/21
12:07:01
5.0 / 5
378
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
NeoPedia