NeoPedia
معاون پژوهشی وزارت علوم

سال جاری همه اتفاقات بر ضرر پژوهش بود

سال جاری همه اتفاقات بر ضرر پژوهش بود

به گزارش نئوپدیا معاون پژوهشی وزارت علوم از اختصاص ۲ هزار میلیارد تومان برای زیرساخت ها و تعمیرات به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و جهاد دانشگاهی اطلاع داد و اظهار داشت: امیدواریم شاهد افزایش بودجه شویم و دانشگاه ها بتوانند سهمی از بودجه پژوهش را دریافت نمایند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی در نشست رؤسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اظهار نمود: امسال همه اتفاقات به ضرر پژوهش بوده و در خیلی از دانشگاه ها در حوزه گرنت، جوایز مقالات، تعمیرات و تجهیزات حتی یک ریال هم متاسفانه هزینه نشده است.
وی در مورد پیگیری در مورد بودجه بیان داشت: امید است با اتفاقاتی که در این دو ماه می افتد و با پیگیری های مداوم وزیر علوم و همکاری سازمان برنامه و بودجه، شاهد افزایش بودجه شویم و دانشگاه ها بتوانند سهمی از بودجه پژوهش را دریافت نمایند.
معاون پژوهشی وزارت علوم در مورد بودجه سال ۱۴۰۱ دانشگاه ها تصریح کرد: دو هزار میلیارد تومان برای زیرساخت ها و تعمیرات به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و جهاد دانشگاهی اختصاص داده شده که امید است در سال آینده راهگشا باشد. بحث صندوق توسعه ملی را برای دریافت مجوزهای ارزی به تجهیزات پیگیری کرده ایم و امیدواریم این امر هم محقق شود.
دکتر صالحی اظهار داشت: شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری شورایی ملی است و در ارتباط با تحقیقات و فناوری کل کشور می باشد ولی اساسا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این عرصه ظرفیت بالایی دارد بنابراین تقاضا دارم دانشگاه ها همکاری با این حوزه را بالا برند.
دبیرکل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری در انتهای سخنان خود در مورد تخصیص اسفند ماه عنوان کرد: ردیف بودجه وزارت خانه تابحال ۷۵ درصد احصا شده که امیدواریم تا آخر سال این ردیف را تا ۱۱۰ درصد دریافت نماییم تا بتوانیم مشکلات دانشگاه ها را به صورت موردی بخصوص در تعمیر و تجهیز رفع نماییم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مرتضی فرخی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم هم در این جلسه از همکاری رؤسای دانشگاه ها برای تقویت بودجه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در روزهای تصویب بودجه و رایزنی ها و ارتباطاتی که نمایندگان مجلس داشتند قدردانی کرد.
وی ضمن اشاره به تشکیل اتاق های فکر در دانشگاه ها با حضور نمایندگان مردم شهرستان های مختلف در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بازتاب این همفکری و هم اندیشی باعث شد که شناخت نمایندگان از مشکلات دانشگاهیان دقیق تر باشد و این مورد تأثیر خویش را در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به خوبی نشان داد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم عنوان کرد: تعامل هرچه بیشتر و شناخت عمیق تر و بهتر و نگاه واقع بینانه نمایندگان باعث شد در بودجه سال ۱۴۰۱ شرایط بهتری نسبت به سال قبل داشته باشیم و نمایندگان محترم، بخصوص اعضای کمیسیون آموزش و کمیسیون تلفیق حمایت ویژه ای از دانشگاه ها داشتند.
دکتر فرخی اضافه کرد: ذیل بند الحاقی تبصره ۱۹ اختیارات هیات های امنای دانشگاه ها محدود می شد، اما با حمایت نمایندگان این تبصره حذف شد و همچنان اختیارات هیات های امنا به قوت خود باقی می ماند.
وی ضمن قدردانی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با هماهنگی که وزیر علوم با اعضای کمیسیون آموزش و کمسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی داشتند بودجه تبصره ۱۴ که در ارتباط با هدفمندی یارانه ها است، سال جاری به صورت متناسب و عادلانه در اغلب دانشگاه های کشور توزیع شد و مانند سالهای گذشته منحصراً در اختیار دانشگاه های بزرگ قرار نگرفت.
دکتر حسین سالار آملی، رئیس مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم در این جلسه گفت برای رهایی از مشکلات مالی، باید دانشگاه ها منابع پایدار تأمین مالی داشته باشند.
وی با بیان تفاوت میان ثروت و سرمایه اظهار داشت: سرمایه نوعی از منابع است که به مرور زمان ارزش افزوده بوجود می آورد و خود هم از بین نمی رود. برای مثال اگر دولت بخشی از سهام پالایشگاه ها را به دانشگاه ها بدهد سود سالانه آنها برای دانشگاه ها یک سرمایه است.
معاون وزیر علوم با تکیه بر این که روسای دانشگاه ها باید برای افزایش سرمایه دانشگاه ها تلاش کنند و میزان تکیه بر بودجه دولت را کاهش دهند اظهار داشت: در کشورهای خارجی میزان ایجاد درآمد اختصاصی در رتبه بندی عملکرد روسای دانشگاه ها نقش مهمی دارد.
دکتر عبدالرسول پورعباس رئیس معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم در این جلسه از مسؤلان سازمان برنامه و بودجه خواست تا نسبت به افزایش اعتبارات جاری سازمان سنجش اهتمام ویژه داشته باشد.
وی ادامه داد: در چند سال قبل بودجه جاری سازمان سنجش حذف و با بودجه درآمد اختصاصی از محل برگزاری آزمون ها تلفیق شده است در حالیکه هزینه برگزاری آزمون ها بسیار بالاست و بودجه جاری سازمان از این محل گرفتار مشکل و صدمه است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: از سال آینده تعداد پاسخنامه دفترچه های آزمون های دانشگاهی را بیشتر خواهیم کرد تا امنیت این آزمون ها تقویت شود که در این راستا هم با عنایت به افزایش هزینه ها احتیاج به حمایت مالی ویژه داریم.
منبع:

1400/12/21
19:48:10
5.0 / 5
219
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
NeoPedia