NeoPedia

عوامل موثر در همسر آزاری شناسایی شد

عوامل موثر در همسر آزاری شناسایی شد

به گزارش نئوپدیا محققان کشور با انجام پژوهشی دریافتند که همسر آزاری می تواند متأثر از عوامل مختلف فرهنگی، روانی و اقتصادی باشد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این پژوهش دریافتند که همسرآزاری یک مشکل اجتماعی و بین فردی است که فرآیند خاصی برای پیشگیری ندارد ولی نتایج جبران ناپذیری بر زنان و کودکان بر جای می‏ گذارد.
یافته‏ های این مطالعه می تواند سه حالت مختلف از وقوع خشونت را به تصویر بکشد. حالت اول: خشونت امکان دارد در هر مرحله زمانی از دوران زندگی بروز کند. دوم: به نظر می آید که شکاف یا مشکلی در روابط زناشویی وجود دارد و سوم: به احتمال زیاد، یکی از زوجین مشکل روانشناختی یا عدم کنترل بر هیجان دارد.
ازاین رو جلوگیری از خشونت و نتایج آن مستلزم انجام مطالعات بیشتر و پیچیده تری خواهد بود. با عنایت به ذهنی بودن ماهیت خشونت های غیرجسمی، روش‏ های عینی قابلیت اندازه گیری این خشونت ها را ندارند.
در این پژوهش که توسط مژگان مشتاق و با همکاری سیمین شرفی، رعنا امیری و مرتضی عرب زوزنی انجام شد، نتیجه این گونه شد که همسر آزاری یک مفهوم زمینه ای است و از باورهای فرهنگی و نگرش مردم هر منطقه تاثیر می ‏پذیرد. امکان دارد درک و پذیرش افراد نسبت به خشونت و اهمیت آزارهای مختلف بین کشورها یکسان نباشد. بنابراین بعضی کشورها تنها انواع مختلفی از خشونت را ارزیابی کرده اند و نتایج متفاوتی را برای خشونت های مشابه گزارش داده اند.1401/01/07
12:28:49
5.0 / 5
196
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشی , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
NeoPedia