NeoPedia
در یك مطالعه پژوهشی مطرح شد

راهکارهای غلبه بر ناامیدی در دانشجویان پزشکی

راهکارهای غلبه بر ناامیدی در دانشجویان پزشکی

محققان در یک پژوهش جدید در حوزه روان شناسی، وضعیت ناامیدی را در دانشجویان پزشکی بررسی نموده و سفارش هایی را برای رفع این مانع بزرگ رشد و پویایی تحصیلی آنان عرضه کرده اند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، امیدواری یا ناامیدی نسبت به آینده، از مبحث های مهم و مورد توجه در علوم انسانی و به صورت خاص، علوم اجتماعی است که در دهه های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. امید و امیدوار بودن، مهم ترین انگیزه در زندگی انسان است؛ چونکه اگر کسی امید نداشته باشد، توان حرکت به سمت خواسته های خویش را از دست می دهد. درواقع، این امید است که انسان ها را در رسیدن به اهداف خود یاری می کند. این مورد بخصوص در دوران دانشجویی که دوره ای مهیج و پرچالش برای دانشجویان است، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.
به گفته محققان، دانشجویان پزشکی که در آینده عهده دار تأمین و ارتقای سطح سلامت جامعه خواهند بود، باید از سلامت روانی و خوداتکایی بیشتری برخوردار باشند تا بتوانند به توفیق روزافزونی در تحصیل و حرفه خود دست یابند. خیلی از دانشمندان اعتقاد دارند که محیط دانشگاه با گسترش مشکلات و فشارهای قوانین، امکان دارد در بالا رفتن میزان ناامیدی در بین دانشجویان نقش داشته باشد. دوران دانشجویی مقطع بسیار حساسی در زندگی نیروهای کارآمد و فعال جوان هر کشوری به حساب می آید و غالباً با تغییرات زیادی در روابط اجتماعی و انسانی آنها همراه می باشد و امکان دارد به طرق مختلف، زمینه ساز ناامیدی در دانشجویان شود.
در این خصوص، یک تیم پژوهشی ۶ نفره از دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات پزشکی قانونی سازمان پزشکی قانونی مطالعه ای را انجام داده اند که در آن، پدیده ناامیدی در دانشجویان پزشکی و عوامل در رابطه با آن مورد بررسی علمی واقع شده اند.
در این مطالعه، بیشتر از ۶۰۰ نفر از دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با میانگین سنی حدود ۲۳ سال مشارکت داشته اند و اطلاعات مورد نیاز را با استفاده از پرسشنامه های ناامیدی و پرسشنامه سلامت عمومی به محققان عرضه کرده اند.
نتایج این مطالعه، حاکی از شیوع نسبتاً بالای ناامیدی در دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران است که بایستی به روشی درست با آن برخورد و نسبت به حل آن اقدام نمود. این مورد سبب شده که علاقه مندی به رشته، رضایت از زندگی و سلامت عمومی آنها تحت تاثیر قرار گیرد.
محمدحسین صادقیان، پژوهشگر گروه پزشکی قانونی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکارانش در این خصوص می گویند: «باتوجه به اینکه این دانشجویان معمولا از رتبه های برتر کنکور سراسری در سطح کشور هستند و از سویی هم در آینده عهده دار تأمین، حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه خواهند بود، احتیاج به توجه بیش ازپیش مسؤلان و محققان به سلامت روحی این افراد حس می شود تا از این طریق، علل زمینه ای این مشکلات بررسی شده و اقدامات مناسب برای حل آن ها انجام شود».
به گفته آنها، «عوامل استرس زای محیطی مانند عوامل شخصی، تحصیلی، اقتصادی، جسمی، بهداشتی، خانوادگی و اجتماعی زیادی می توانند بر دانشجویان تأثیرگذار باشند و سبب بروز ناامیدی در آنها شوند. ازاین رو پیشنهاد می شود در پژوهش های آینده، رابطه میان استرس و ناامیدی در دانشجویان بررسی شود. چونکه سنجش دقیق تر استرس، سبب درک بهتر این ناامیدی و نتایج آن مانند خودکشی و لزوم عرضه مدل مداخله های مشاوره ای مناسب و به هنگام در مورد همه دانشجویان می شود».
این محققان همینطور با انتشار نتایج پژوهش خود در «مجله پزشکی قانونی ایران» وابسته به سازمان پزشکی قانونی ایران پیشنهاد کرده اند که مطالعات گسترده تری در سایر رشته ها و گروههای آموزشی این دانشگاه و دیگر دانشگاه های کشور صورت گیرد و نتایج به دست آمده با پژوهش فوق مقایسه شود.
صادقیان و همکارانش معتقدند: «علاوه بر این، لازم است به صورت سالانه وضعیت سلامت عمومی دانشجویان رشته پزشکی و سایر علوم از آغاز ورود به دانشگاه بررسی شود. بدین وسیله میتوان تاثیر محیط دانشگاه را بر دانشجویان با دقت بیشتری ارزیابی کرد و با طراحی مداخلات مناسب، اقداماتی را در جهت جلوگیری از صدمه های فردی و تبعات اجتماعی و فرهنگی مربوطه انجام داد».
منبع:

1401/01/16
09:36:35
5.0 / 5
235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
NeoPedia