NeoPedia
در قالب انعقاد تفاهم نامه جهاد دانشگاهی و سازمان ثبت اسناد؛

مشکلات ثبتی شرکت های دانش بنیان حل می شود

مشکلات ثبتی شرکت های دانش بنیان حل می شود

نئوپدیا: جهاددانشگاهی و سازمان ثبت اسناد و املاک در امتداد رفع مشکلات ثبتی شرکتهای دانش بنیان تفاهم نامه ای منعقد نمودند.به گزارش نئوپدیا به نقل از جهاددانشگاهی، هم زمان با برگزاری همایش روز جهانی مالکیت فکری و اولین آئین تجلیل از مخترعین و طراحان صنعتی جوان، تفاهم نامه همکاری مشترک جهاددانشگاهی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بین دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی و دکتر حسن بابایی معاون قوه قضائیه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به امضا رسید.
موضوع این تفاهم نامه چهارساله، همکاری مشترک در حوزه های پژوهش و فناوری، آموزش و کارآفرینی، ایجاد زیرساخت های لازم در امتداد اشتغال و کارآفرینی، امور فرهنگی، خدمات مشاوره ای و تخصصی بمنظور طراحی، اجرا و نظارت و پایش پروژه های سازمانی و ارتقاء ساختارهای سازمانی و... است.
توسعه همکاری جهاددانشگاهی با سازمان ثبت اسناد و املاک در امتداد تحقق مالکیت معنوی
دکتر حمیدرضا طیبی در این مراسم بابیان این که جهاددانشگاهی فعالیت خودرا از سال ۱۳۵۹ در حوزه های تولید علم و فناوری و انجام تحقیقات کاربردی و تجار سازی آنها شروع کرد اضافه کرد: سه پارک علم و فناوری و تعداد زیادی مراکز رشد و شرکت های نوآور و فناور زیر نظر این نهاد مشغول فعالیتند که در آنها و واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی محصولات بسیاری تولید می شود.
رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به اهمیت موضوع مالکیت معنوی اظهار داشت: یکی از اشکالات ما حفظ مالکیت معنوی محصولات تولیدشده در این نهاد است، برای اینکه باید مشخص شود که حق وحقوق فناوری و محصولات تولیدشده توسط پژوهشگران، آن هم در شرایطی که در استخدام جهاددانشگاهی هستند و دستمزد و پاداش زمان فعالیتشان را گرفته اند، به چه صورت است.
وی با اشاره به این که برای حل این مساله در جهاددانشگاهی بخشنامه ای تدوین کرده ایم افزود: اما در هنگام اجرا به سبب آنکه تعیین این حقوق خیلی مشکل است و پیچیدگی های خاص خودرا دارد، با مشکلاتی مواجه می شویم.
طیبی در ادامه با اعلان اینکه تولید یک محصول فناورانه کار تیمی بزرگی است که عوامل مختلفی در آن دخیل هستند اظهار داشت: در این راه یکی از اشکالات قانع کردن مدیران برای انجام پروژه های بزرگ فناورانه است و از دیگر مشکلات می توان به بازاریابی محصولات اشاره نمود.
رئیس جهاددانشگاهی اضافه کرد: فعالان در اداره مالکیت معنوی نقش بسیار ارزنده، حساس و مهمی دارند و برای ارزیابی یک محصول باید جوانب مختلف آنرا بسنجند.
وی با اشاره به تفاهم نامه جهاددانشگاهی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: این نهاد بعنوان مجموعه ای که توان علمی و فناورانه خوبی دارد و در زمینه علوم انسانی و اجتماعی نیز کارهای بهادار ای انجام می دهد در نظر دارد با امضای این تفاهم نامه در زمینه های آموزشی و ارتقاء عملکرد و راندمان و خصوصاً در زمینه تکنولوژیهای جدید به کمک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان مالکیت معنوی آید.
طیبی اظهار داشت: امیدواریم با امضای این تفاهم نامه بتوانیم گامی در امتداد تحقق مالکیت معنوی و اقتصاد دانش بنیان که در شعار سال نیز به آن تاکید شده، برداریم.
حل مشکلات ثبتی شرکت های دانش بنیان در کمترین زمان
دکتر حسن بابایی نیز در این مراسم اظهار داشت: پس از نام گذاری سال جاری تحت عنوان «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» یک شورای راهبردی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تشکیل دادیم تا مشکلات شرکت های دانش بنیان را بدون تشریفات اداری انجام دهیم.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بابیان این که دو میلیون شرکت و موسسه ثبت شده در کشور داریم افزود: اما باید بپذیریم که خیلی از آنها صوری هستند که در همین زمینه کارگروهی برای شناسایی آنها تشکیل داده ایم.
وی تعداد شرکت های دانش بنیان در کشور را ۶ هزار ۶۵۵ شرکت ذکر کرد و اظهار داشت: در امتداد تحقق شعار سال و منویات مقام معظم رهبری در تلاشیم مشکلات فعالان این حوزه را مخصوصاً در حوزه ثبتی در حد امکان برطرف نماییم.


منبع:

1401/02/11
12:23:34
5.0 / 5
272
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
NeoPedia