NeoPedia

نحوه محول شدن ماموریت های تحقیقاتی به دانشگاه های علوم پزشکی

نحوه محول شدن ماموریت های تحقیقاتی به دانشگاه های علوم پزشکی

به گزارش نئوپدیا رییس مرکز توسعه هماهنگی و ارزیابی تحقیقات وزارت بهداشت با اشاره به پروسه واگذاری ماموریت ها به دانشگاه ها، اظهار داشت: در این مدل دانشگاه های کشور به 8 تیم تقسیم شده اند؛ سرگروه هر تیم دانشگاهی است که در مجموع امتیاز پژوهش و فناوری نسبت به بقیه دانشگاه ها بالاتر بوده است. هدف این است تا به مفهوم عدالت در توزیع منابع نزدیک شویم.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر شقایق حق جوی جوانمرد در نشست معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی با اشاره به نوآوری ماموریت محور، اظهار نمود: رسیدن به سیستم سلامت پیشرو، پاسخگو و باکیفیت بدون نوآوری ناممکن است. استراتژی نوآوری دیگر در هیچ کشور پیشرفته ای غیر ماموریت محور نیست. یعنی هیچ کشور بزرگ و ثروتمندی در دنیا ادعای حل همه مشکلات جهان را ندارد. از یک سو، اسناد و اطلاعات موجود در کشور همچون اسناد بالادستی، همیشه بر لزوم مسئله محوری و ماموریت مداری در دانشگاه های کشور، در امتداد حل مشکلات جامعه تاکید داشته و از طرف دیگر عمدتاً دانشگاه ها مشغول انجام تحقیقات و فناوری برمبنای تمایل و توانمندی اعضای هیات علمی خود هستند. در نتیجه در مورد مسائلی با حدت و حساسیت بیشتر مقالات زیادی داریم، اما مشکلات همچنان باقی است.

دکتر حق جوی جوانمرد به پروسه واگذاری ماموریت ها به دانشگاه ها اشاره نمود و اظهار داشت: در این مدل دانشگاه های کشور به ۸ تیم تقسیم شده اند؛ سرگروه هر تیم دانشگاهی است که در مجموع امتیاز پژوهش و فناوری نسبت به بقیه دانشگاه ها بالاتر بوده است. هدف این است تا به مفهوم عدالت در توزیع منابع نزدیک شویم.

وی با تاکید بر این که می خواهیم منابع اعتباری را به سمت تیم، امکانات و زیرساخت مناسب که وجود دارد، هدایت نماییم، اظهار داشت: تامین منابع این طرح از محل یک درصد شورای عالی عتف در خصوص این که اعتبارات هزینه ای دستگاهها که باید صرف تحقیقات و فناوری شود، انجام می شود. می خواهیم برای نخستین بار در کشور یک کار تیمی را در بین دانشگاه های علوم پزشکی تجربه نماییم. زمین بازی بزرگتر ایجاد نماییم تا همه دانشگاه ها در کنار هم توانمند شوند.

وی درباب تعیین ماموریت ها، اظهار داشت: اسناد بالادستی نظیر اولویت های تحقیقات و فناوری و نقشه جامع علمی کشور، وضع موجود فاکتورهای سلامت (بار بیماریها و عوامل خطر، مرور منابع و رایزنی با آگاهان کلیدی)، توجه به برنامه ها و سیاست های جاری در نظام تحقیقات، امکان سنجی قابلیت اجرای برنامه ها در قالب ماموریت همه مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر حق جوی جوانمرد اضافه کرد: طبق آخرین آمار بیماریهای قلب و عروق، دیابت، سرطان، سوانح جاده ای بالاترین میزان مرگ و میر ایرانیان را دارد. بعد از آن موضوعات بیوتکنولوژی تغذیه و تولید دارو، آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی و مدیریت و اقتصاد سلامت در ردیف های بعدی قرار دارند. هدف ما کاهش ۲۵ درصدی ریسک مرگ زودرس ناشی از بیماریهای قلب و عروق، سرطان، دیابت و غیره است.

دکتر حق جوی جوانمرد ماموریت واگذار شده به دانشگاه ها و سرگروه انتخاب شده برای هر ماموریت را برشمرد و اظهار داشت: ماموریت سرطان با محوریت سرطان های شایع به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تیمی از دانشگاه های علوم پزشکی که دارای مرکز تحقیقاتی فعال در رابطه با این حوزه هستند؛ واگذار شد. ماموریت بیماریهای غدد و متابولیسم با محوریت دیابت به دانشگاه علوم پزشکی تهران و ماموریت بیماریهای قلب و عروق به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان محول شد و به دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز ماموریت سوانح و حوادث با محوریت سوانح جاده ای محول شد.

وی در ادامه اضافه کرد: ماموریت دانشگاه تبریز و مشهد فناورانه است. ماموریت علوم دارویی با محوریت تامین داروهای بیماریهای خاص و صعب العلاج به دانشگاه علوم پزشکی تبریز و ماموریت بیوتکنولوژی با محوریت تغذیه سالم و فراگیر به دانشگاه علوم پزشکی مشهد واگذار خواهد شد. دانشگاه علوم پزشکی ایران سرگروه ماموریت مدیریت و اقتصاد سلامت ایران است و کلان چالش اثر آلودگی هوا بر سلامت به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه سپرده شده است.

دکتر حق جوی جوانمرد در ادامه به تعدادی ماموریت احصا شده اشاره نمود که هنوز به دانشگاهی محول نشده اند و اضافه کرد: این ماموریت ها شامل سالمندی، اصلاح ساختار جمعیتی، معلولیت ها، چاقی و اضافه وزن، سلامت روان (افسردگی و اضطراب)، اعتیاد، بیماریهای عفونی باز پدید و نوظهور و بیماریهای تنفسی است.
دکتر یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت نیز با اشاره به اینکه هدف از برگزاری نشست های مقدماتی قبل از برگزاری گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، این است که با منابع اعتباری، زمان و منابع محدود به حداکثر دستاورد برسیم، اظهار داشت: در گردهمایی که آذر ماه سال قبل در مشهد داشتیم و متناسب با آن بازدیدهای میدانی که از دانشگاه های مختلف داشتیم، اعلام گردید که در برنامه تحولی به دنبال تحقیقات پاسخگو و مسئله محور هستیم تا در زمینه سلامت اثرات آن در بین مردم قابل رؤیت باشد. برای تحقق این هدف دانشگاه ها باید در کنار تمام برنامه ها و ماموریت هایی که دارند، به حل یک مشکل کشور بپردازند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، با اشاره به حوزه ترافیک، آلودگی هوا، بیماریهای مزمن لاعلاج، بیماریهای واگیر و غیرواگیر، اظهار داشت: باید حتما از مراکز تحقیقاتی و شبکه های تحقیقاتی کمک بگیریم تا در زمان کوتاه با هزینه اندک پاسخ آن مشکل را بدهند. این به این معنا نیست که دانشگاه به دیگر امورات خود رسیدگی نکند.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در آخر این جلسه معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی درباب مدل ارائه شده برای واگذاری ماموریت ها به بحث و گفتگو پرداختند.

منبع:

1401/02/15
18:14:25
5.0 / 5
674
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
NeoPedia