NeoPedia
كمبود بودجه پژوهش در دانشگاه ها؛ خودكفایی یا از دست رفتن فرصت؟!،

هنوز ۱۰۰ درصد بودجه ها در امتداد نیازهای حوزه سلامت نیستند

هنوز ۱۰۰ درصد بودجه ها در امتداد نیازهای حوزه سلامت نیستند

به گزارش نئوپدیا سرپرست معاونت تحقیقات وفناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به حساسیت های ایجادشده در دولت جدید روی نحوه مصارف و صرفه جویی در مصرف بودجه، اظهار داشت: در گذشته در بخش هایی هزینه انجام می شد که یا جزو ماموریت های ما و اولویت های سیستم سلامت ما نبوده است و یا در زمینه هایی هزینه می شد که مطالعه کافی راجع به آن نشده بود تا در آن حوزه سرمایه گذاری و هزینه بیشتری نماییم.دکتر حسین کیوانی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص بودجه پژوهشی این دانشگاه اظهار داشت: بطور معمول، بودجه پژوهش دو درصد از بودجه کل دانشگاه است و سال ۱۴۰۰ همه این میزان، تخصیص پیدا کرد و هزینه شد. کل بودجه پژوهشی معاونت تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی ایران، امسال بر طبق تفاهم نامه، ۷۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده است.

سرپرست معاونت تحقیقات وفناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به حساسیت های ایجادشده در دولت جدید روی نحوه مصارف و صرفه جویی در مصرف بودجه، اظهار داشت: در گذشته در بخش هایی هزینه انجام می شد که یا جزو ماموریت های ما و اولویت های سیستم سلامت ما نبوده است و یا در زمینه هایی هزینه می شد که مطالعه کافی راجع به آن نشده بود تا در آن حوزه سرمایه گذاری و هزینه بیشتری نماییم. هم اکنون این طرح ها متوقف شده اند و با بررسی های بیشتر تلاش شده سرمایه گذاری بیشتر بر روی پژوهش های کاربردی در رابطه با حوزه سلامت صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه هنوز از شرایط خیلی رضایت کامل ندارد، توضیح داد: هنوز ۱۰۰ درصد بودجه ها در امتداد نیازهای حوزه سلامت نیستند تا سیستم سلامت اثر این تحقیقات را ببیند و امیدواریم با برنامه هایی که برای سال جاری داریم، بتوانیم ۱۰۰ درصد هزینه ها را در امتداد کاربردی بودن صرف نماییم و در جهت بهینه سازی بیشتر بودجه گام برداریم.

رتبه سوم کشوری دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمینه مقاله

سرپرست معاونت تحقیقات وفناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران درباب مقالات کاربردی انجام شده در این دانشگاه، توضیح داد: ما در زمینه مقاله، اچ ایندکس و استناد، رتبه سوم را در میان دانشگاه های علوم پزشکی بزرگ کشور داریم. البته رتبه جهانی دانشگاه ما حدود ۵۰۰ در میان دانشگاه های دنیا است و بهترین رتبه در دانشگاه های علوم پزشکی کشور هستیم. ولی در بعضی حوزه های دیگر مثل فناوری مقام ما پایین تر است.

وی با اشاره به اینکه تعداد مقالات، تا حدودی به تعداد اعضای هیئت علمی بستگی دارد، اظهار داشت: طبیعی است که اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی از ما بیشتر است و تعداد مقالاتشان نیز بیشتر می شود. پس اینکه ما رتبه سوم را داریم، کاملاً مورد انتظار است. اما امیدواریم در سال های آتی دراین زمینه هم ارتقا پیدا نماییم.

کیوانی ضمن اشاره به این نکته که در تفکر جدید حاکم بر وزارت بهداشت در پژوهش، مقاله ملاک خیلی خوبی نیست، اشاره کرد: نباید منابع پژوهشی را فقط به سمت مقاله سوق بدهیم. چونکه تعداد مقالات را می توان زیاد کرد؛ ولی اولاً ممکنست کیفیت آن مناسب نباشد و ثانیا حوزه ای که در آن مقاله نوشته می شود، ممکنست حوزه ای نباشد که از اولویت های سیستم سلامت باشد.

در تفکر جدید، مقاله و اچ ایندکس ارزش سابق را ندارند

وی تصریح کرد: بنا بر این در تفکر جدید معاونت تحقیقات، شاید ارزشی که قبلاً برای مقاله و اچ ایندکس مطرح می شد، اهمیت قبلی خودرا نداشته باشد. حتی پیشنهاد می نماییم که بخشنامه های ارتقا هم برمبنای مفید بودن فرد، چه در زمینه پژوهش چه آموزش، اصلاح شوند. اینکه هزینه های پژوهش کجا تبدیل به محصول می شود، به چه محصولی تبدیل می شود و حوزه سلامت چقدر از این محصول استفاده می نماید، این موارد از نظر ما ارزش بالاتری دارد.

کیوانی درباب تعداد مقالات باکیفیت این دانشگاه اظهار داشت: مقالات اسکوپوس این دانشگاه در سال ۲۰۱۹، تعداد سه هزار و ۳۲۰ مقاله و در سال ۲۰۲۱، تعداد سه هزار و ۸۴۷ بوده که ۵۲۷ عدد اضافه شده است. همین طور مقالات ISI این دانشگاه از سه هزار و ۴۷ مقاله در سال ۲۰۱۹، با ۸۷ مورد کاهش، به دو هزار و ۹۶۰ مقاله در سال ۲۰۲۱ رسیده است.

سرپرست معاونت تحقیقات وفناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره طرح های کارفرمایی و ارتباط با صنعت در دانشگاه، اظهار نمود: در سال ۱۳۹۹ طرح های ارتباط با صنعت، ۲۲ مورد بود و در سال ۱۴۰۰ تعداد آن به ۲۴ طرح رسید. در کل بودجه ما نسبت به سالهای قبل و پولی که از محل درآمد طرح های پژوهشی به دست آمده، بالا رفته است.

منبع:

1401/02/22
12:43:48
5.0 / 5
262
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
NeoPedia