NeoPedia
كمبود بودجه پژوهش در دانشگاه ها؛ خودكفایی یا از دست رفتن فرصت؟!،

بخش عمده بودجه پژوهش صرف حقوق و دستمزد می شود

بخش عمده بودجه پژوهش صرف حقوق و دستمزد می شود

به گزارش نئوپدیا معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی در پاسخ به این پرسش که باتوجه به انتظارات زیادی که از بخش پژوهش کشور وجود دارد، آیا این میزان بودجه پژوهشی کفاف انتظارات را می دهد؟ اظهار داشت: در وضعیت عادی و انبساط اقتصادی، این بودجه پژوهشی، کافی نیست و بیشتر از این باید اختصاص یابد. ولی در یک شرایط انقباضی شاید همین 1.5 درصد بودجه هم مناسب باشد؛ به شرط اینکه این میزان بودجه از شروع سال، تخصیص پیدا کند و به جا هزینه شود.دکتر سید جلال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با ایسنا، درباره بودجه پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی در سال ۱۴۰۰ توضیح داد: بطور کل؛ مجموعه بودجه عام پژوهشی که در دانشگاه مصرف می شود، حدود ۲۵ درصد از کل بودجه دانشگاه است که البته بخش عمده آن، صرف حقوق و دستمزد می شود و در حدود یک درصد بطور خاص به پژوهش اختصاص می یابد.

وی اشاره کرد: بطور اختصاصی چیزی که صرف پژوهش می شود، حدود یک درصد است. نرخ ملی پیش بینی شده در این عرصه حدود ۱.۵ درصد است و به طور معمول ۱.۵ درصد از بودجه هر نهادی باید به بخش پژوهش اختصاص یابد.

معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی درباب میزان اختصاص یافته بودجه پژوهشی دانشگاه، اظهار داشت: هم اکنون حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از این میزان بودجه، اختصاص یافته است. این امر یک موضوع متعارف است. چون مجموع بودجه ای که تعیین شده، به طور معمول تخصیص پیدا نمی کند.

بودجه پژوهشی، کفاف انتظارات را می دهد؟

دهقانی فیروزآبادی در پاسخ به این سؤال که باتوجه به انتظارات زیادی که از بخش پژوهش کشور وجود دارد، آیا این میزان بودجه پژوهشی کفاف انتظارات را می دهد؟ اظهار داشت: ما به دو صورت می توانیم به این مساله نگاه کنیم؛ یکی در وضعیت عادی است و یکی در وضعیت انقباضی و اضطراری. در وضعیت عادی و انبساط اقتصادی، این بودجه پژوهشی، کافی نیست و بیشتر از این باید اختصاص پیدا کند؛ چونکه همه مدیریت جامعه و حکمرانی، منوط به پژوهش است. ولی به نظر من، در یک شرایط انقباضی شاید همین ۱.۵ درصد بودجه هم مناسب باشد. ولی به شرط اینکه این میزان بودجه، از شروع سال تخصیص پیدا کند و به جا هزینه شود.

وی اشاره کرد: این که در وضعیت انقباضی این بودجه، بصورت واقعی و بموقع تخصیص پیدا کند و در امر پژوهش مصرف شود؛ یعنی واقعاً بتوانیم این بودجه را در پژوهش های کاربردی و حل مشکلات هزینه نماییم. گاهی مواقع این بودجه بیشتر بصورت شکلی و صوری است.

معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی با تکیه بر لزوم مصرف صحیح بودجه پژوهش، اظهار نمود: بودجه باید بصورت بهینه و اندیشیده شده، در بخش های دارای اولویت و چالش دار، هزینه شود و در حقیقت پژوهش های مسئله محور و تقاضامحور داشته باشیم. این بودجه در بخش هایی مصرف شود که واقعاً در رفع مشکلات و چالش های جامعه و کشور کمک نماید.

در حوزه علوم انسانی خودکفا شدن پژوهش خیلی مشکل است

دهقانی فیروزآبادی در مورد چگونگی خودکفایی مالی پژوهش های علوم انسانی و ارتباط علوم انسانی با صنعت، توضیح داد: اینکه حوزه پژوهش بطور کل و همچون در زمینه علوم انسانی، باید خودکفا باشد، حرف درستی است. ما باید بتوانیم هزینه های پژوهشی خودرا بوسیله درآمدزایی و تولید ثروت از پژوهش و علم کاربردی، به دست بیاوریم. در دانشگاه علامه هم سعی کردیم که واحدهای پژوهشی که تاسیس می شوند، هزینه هایشان را خودشان تامین کنند و دانشگاه هم در سالهای اول بوسیله یارانه هایی از بودجه پژوهشی به آنها کمک می نماید.

وی افزود: این واحدها باید بتوانند به تدریج توانمند شوند و بودجه هایی در زمینه جامعه و صنعت جذب کنند. در دانشگاه هم ما تلاش می نماییم که پژوهش های تقاضا محور و کارفرمایی صورت گیرد. ولی با این وجود در بعضی بخش ها، به ویژه در زمینه علوم انسانی، خودکفایی کامل خیلی مشکل است.

معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی، تصریح کرد: من معتقدم که اگر دستگاه های اجرائی بطور واقعی ۱.۵ درصد از بودجه خودرا به امر پژوهش اختصاص دهند و به شکل صحیح با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها ارتباط و تعامل داشته باشند، بخش علوم انسانی هم می تواند در پژوهش خودکفا شود و مشکل ما نیز تا حد زیادی حل می شود.

وی افزود: همین طور اگر ما بتوانیم مراکز رشد و نوآوری و کارآفرینی را توسعه دهیم تا درآمدزایی داشته باشیم و یا به بیان بهتر؛ از آن دانش و فناوری نرم تولید نماییم و فناوری نرم تبدیل به ثروت شود نیز می تواند به خودکفایی علوم انسانی کمک نماید.

گسترش ارتباط بین دستگاه های اجرائی و جامعه و صنعت

وی مجدد به نحوه اختصاص بودجه پژوهشی دستگاه های اجرائی اشاره نمود و اظهار داشت: بااینکه سامانه هایی برای اعلام نیازهای پژوهشی وجود دارد، ولی اگر بتوانیم ارتباط وسیع تری بین دستگاه های اجرائی و یا جامعه و صنعت برقرار نماییم، تاثیر زیادی در جذب بودجه پژوهشی دستگاه ­های اجرائی خواهد داشت.

دهقانی فیروزآبادی به نمونه ای از مشکلات صنعت در زمینه علوم انسانی اشاره نمود و اظهار داشت: این طور نیست که مشکلات و چالش های صنعت، همگی سخت افزاری و بی نیاز از علوم انسانی باشند. بطورمثال در پارس جنوبی یا هر مجتمع صنعتی دیگر قسمتی از مشکلات و معضلاتش در زمینه علوم انسانی است. برای نمونه مشکلات روانی، روان پزشکی، اجتماعی و فرهنگی نیز وجود دارد که مستلزم پژوهش­ های علوم انسانی و اجتماعی است. شاید اگر تعریف دقیق تری از پژوهش های علوم انسانی داشته باشیم و طرح های صنعتی و پروژه های صنعتی پیوست های فرهنگی- اجتماعی را لحاظ کنند، از این طریق نیز پژوهش های علوم انسانی می توانند درآمد کسب کرده و خودکفا شوند.

منبع:

1401/02/26
09:46:52
5.0 / 5
248
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
NeoPedia