NeoPedia
مدیرعامل بانك خون بند ناف پژوهشگاه رویان:

ذخیره سازی پالپ دندان در دستور کار قرار داد

ذخیره سازی پالپ دندان در دستور کار قرار داد

مدیرعامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه رویان اظهار داشت: سال جاری قصد توسعه محصول و عرضه خدمات در حوزه خدمات ذخیره سازی پالپ دندان را داریم.به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، مرتضی ضرابی بعدازظهر دوشنبه در نشست با خبرنگاران در بوشهر عنوان کرد: فرآوری پرده آمنیوتیک در دستور کار قرار پژوهشگاه رویان دارد.
وی با اشاره به اینکه دانش سلول های بنیادی کشور ما بومی است و بیشتر از چهار نوع فعالیت را شامل می شود، خاطرنشان کرد: جمع آوری سلول های بنیادی از منابع مختلف، تبدیل سلول های بنیادی به سلول های تخصصی قلبی، عصبی و غیره، استفاده از سلول های بنیادی در بیماری های خونی و غیر خونی، ذخیره سازی سلول های بنیادی به مدت ۲۰ تا ۳۰ سال همچون فعالیتهای سلول های بنیادی در کشور است.
ضرابی ضمن اشاره به این که ایران جزو ۵ کشور برتر دنیا در دانش سلول های بنیادی است اظهار داشت: پیشگیری از دور ریز سلول های بنیادی خون بند ناف، ذخیره سازی و صادرات آن می تواند باعث ارزآوری برای کشور شود.
وی با اشاره به اینکه در استان بوشهر به صورت متوسط ماهانه حدود ۳۵ مورد خون بند ناف ذخیره می شود عنوان کرد: در حاضر در بانک خون بند ناف رویان ۱۸۰ هزار نمونه ذخیره شده است که بزرگ ترین ظرفیت ذخیره سازی سلول های بنیادی در سطح منطقه خاورمیانه به حساب می آید.
وی با بیان اینکه بانک اهدا خون بند ناف از سال ۹۷ در استان بوشهر شروع به کار کرد، اضافه کرد: حدود ۱۵۰۰ نمونه به همت دفتر نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف استان بوشهر در بانک خون بند ناف خصوصی ذخیره سازی می شود.
مدیرعامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه رویان اظهار داشت: در استان بوشهر به صورت متوسط ماهانه حدود ۳۰ مورد خون بند ناف ذخیره می شود که این رقم با عنایت به ظرفیت این استان می تواند افزایش یابد.
ضرابی با بیان اینکه در همه استانهای کشور نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف و دو دفتر نمایندگی در کشور عراق و عمان فعال است، افزود: روند ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف در کشور رو به رشد است.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان، ایران را دارای بزرگ ترین بانک سلول های بنیادی خون بند ناف در منطقه خاورمیانه اعلام نمود و افزود: علاوه بر نمونه های داخلی، برخی از نمونه های سلول های بنیادی خون بند ناف نوزادان از کشورهای ترکیه، رومانی، عراق، عمان، امارات متحده عربی و انگلستان هم در بانکهای خون ایران ذخیره سازی شده است.
وی افزود: سلول های بنیادی خون بند ناف نوزادان ظرفیت درمان بیشتر از ۸۰ بیماری بخصوص بیماری های خونی همچون تالاسمی، سرطان های خون، نقص سیستم ایمنی و کم خونی های مادرزادی را دارد.
ضرابی با بیان اینکه هم اکنون از سلول های بنیادی برای درمان بیماری های خونی و فلج مغزی استفاده شده است، خاطرنشان کرد: در بانک خصوصی، خانواده ها با عقد قرارداد، نمونه را جهت استفاده اعضای خانواده خود ذخیره می کنند ولی در بانک عمومی، این نمونه ها جهت استفاده تمامی افراد جامعه اهدا می شوند.
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان ضمن اشاره به انجام تحقیقات برای بهره مندی از ضمائم زایمانی همچون بافت بندناف، پرده آمنیوتیک و مایع آمنیوتیک جنینی، افزود: پرده آمنیوتیک بعنوان پانسمان برای سوختگی یا زخم های دیابتی و مایع جنینی هم بعنوان درمانی برای صدمات غضروفی در ورزشکاران می تواند قابل استفاده می باشد.

1401/03/03
15:15:01
5.0 / 5
315
تگهای خبر: پژوهش , خدمات , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
NeoPedia