NeoPedia
معاون پژوهشی وزیر علوم:

اعضای هیأت علمی مرزشکنان دیپلماسی علمی هستند

اعضای هیأت علمی مرزشکنان دیپلماسی علمی هستند

به گزارش نئوپدیا آذربایجان شرقی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در دوران اوج تحریم، 35 درصد مقالات علمی ایران با همکاری بین المللی انتشار یافته است که نشان داده است که اعضای هیأت علمی مرزشکنان دیپلماسی علمی هستند.پیمان صالحی در اجلاس روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در دانشگاه تبریز اظهار داشت: وزارت علوم در امتداد مرجعیت علمی از نمایه سازی بین المللی نشریات علمی حمایت می کند و در این جهت پایه های تشویقی به سردبیران اعطا می کند.

وی با اشاره به این که ایران رتبه هشتم محلات علمی با دسترسی آزاد در دنیا را دارد اظهار داشت: رتبه زبان فارسی در محلات علمی با دسترسی آزاد یازدهم است.

صالحی اضافه کرد: به جهت اینکه کارهای پژوهشی با جدیت دنبال شود از ظرفیت دانشجویان پسا دکترا استفاده نمائیم.

وی، ایجاد شبکه علمی آزمایشگاهی کشور را از برنامه های معاونت پژوهشی اعلام نمود و اظهار داشت: با همکاری وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی این شبکه تاسیس خواهد شد تا همه پژوهشگران به تجهیزات آزمایشگاهی استفاده کنند.

وی اشاره کرد: وزارت علوم از دانشگاه های عضو این شبکه حمایت مالی می کند.

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، درباب انجمن های علمی اظهار داشت: انجمن های علمی باید گستره فعالیت خودرا بین المللی کنند و حداقل در کشورهای همسایه و فارسی زبان عضوگیری کنند.

وی اظهار داشت: ۷۴ هزار مقاله پژوهشی داریم، اما نظام نوآوری ما برای تجاری سازی یافته های پژوهشی آماده نیست، باید اعضای هیات علمی و دانشجوها دراین زمینه تشویق شوند.

وی با تاکید بر این که فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه ها گنجی برای کشور هستند، اظهارکرد: سالانه حدود ۳۰۰ عضو هیات علمی می توانیم پذیرش نماییم، در صورتیکه بطور متوسط ۱۵۰ هزار دانشجوی دکتری در سال فارغ التحصیل می شوند. این افراد بهترین ها برای کار پژوهش هستند و ما می توانیم آنها را در دوره پسادکتری جذب نماییم، در سال ۱۴۰۰ کمتر از ۱۵ هزار پسادکتری داشتیم که این مقدار خیلی کم است.

معاون پژوهش وزارت علوم اشاره کرد: بخشنامه پسا دکتری به شورای علوم تحقیقات و فناوری ارائه شده است. هماهنگی های لازم هم برای پرداخت حقوقی بیش از ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. باید از ظرفیت فارغ التحصیلان دکتری در صنعت و دانشگاه های کشور استفاده نمائیم. سربازان مشمول نیز می توانند شامل طرح پسادکتری شوند.

صالحی، با اشاره به آمار ۱۴۲۶ نشریات علمی دانشگاه های کشور اظهار داشت: از این تعداد ۷۸۸ نشریه در رابطه با رشته های علوم انسانی است. ما نشریات را طبقه بندی می نماییم، نشریات می توانند از وزارت ارشاد مجوز بگیرند و این طرح در وزارت علوم نیز با شرایط ما سازگار شود.

وی با اشاره به رتبه ۱۵ ایران در دنیا اظهار داشت: دو درصد مقالات علمی دنیا برای ایران است. یعنی ما مقالات باارزشی داریم. ۳۵ درصد مقاله های منتشرشده همکاری بین المللی در امور تحریم هاست. اعضای هیات علمی ما در وضعیت فعلی سربازان شکستن خط تحریم ها هستند.

وی با اعلان اینکه کمترین اثر در نشریات بین المللی مختص رشته های علوم انسانی است، اضافه کرد: باید اثربخشی رشته های علوم انسانی در نمایه های بین المللی افزایش یابد. ما یازدهمین زبان علمی دنیا هستیم، باید اهتمام نماییم به رتبه های بالاتری دست یابیم.

صالحی همین طور به شبکه ملی آزمایشگاهی اشاره و اشاره کرد: بر طبق این شبکه ملی ظرفیت های دانشگاه ها تقسیم می شود و دانشگاه ها می تواند از ظرفیت تجهیزات خود بهره مند شوند.

وی همین طور از ۳۱۰۰ میلیارد تومان قرارداد ارتباط با صنعت امسال آگاهی داد.

به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، صالحی اظهار نمود: معاونت پژوهشی مجوز تاسیس انجمن علمی جدید صادر نمی کند و بر هم افزایی مسلم انجمن های علمی موجود تاکید دارد.

منبع:

1401/03/12
10:41:41
5.0 / 5
225
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
NeoPedia