NeoPedia

گسترش تعاملات علمی ایران و عمان

گسترش تعاملات علمی ایران و عمان

دانشگاه ملی علوم و فناوری عمان نشریات و همایش های خویش را در ISC ثبت می کند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر دهقانی رییس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در دیدار هیأت دانشگاه ملی علوم و فناوری عمان همچون دکتر علی بن سعود بن علی البیمانی رییس دانشگاه، دکتر سالم بن خمیس بن علی العریمی معاون دانشگاه و دکتر عاصمه پوستی مدیر برنامه ریزی آموزشی دانشگاه ملی عمان با اعضای هیأت رئیسه ISC ضمن خوش آمدگویی، گزارش جامعی از با اهمیت ترین وظایف، خدمات و دستاوردهای مؤسسه ارائه داد.
وی ضمن اشاره به ملاقات اخیر رؤسای جمهور دو کشور و نیز انعقاد تفاهم نامه های مختلف همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و سلطان نشین عُمان اشاره کرد: ISC پتانسیل های مختلفی در اختیار دارد که می تواند مورد استفاده جامعه علمی کشور دوست و برادر عمان قرار گیرد.
رییس ISC اظهار داشت: این مؤسسه به عنوان یک مؤسسه استنادی بین المللی مصوبه سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ (آیسسکو) را دارد و برمبنای اهداف کلان تعیین شده است. موظف است در برنامه ۱۰ ساله ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶ در جهت ارتقاء رتبه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشورهای اسلامی در رتبه بندی های بین المللی فعالیت کند. ورود ۵۰ دانشگاه در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان، یکی از اهداف کلان و راهبردی این مجموعه است.
دهقانی افزود: ISC طیف وسیعی از کاربران را دارد و به همین دلیل دامنه وسیعی از سامانه پایگاه های اطلاعاتی و خدمات را ارائه می کند که غالب تمرکز آنها بر روی ارزیابی و سنجش عملکرد و نیز ترسیم راه حل لازم برای ارتقاء رتبه دانشگاه ها، نشریات، اعضای هیأت علمی و... است.
ایشان سپس اضافه کرد: وجود اعضای کمیته اجرائی ISC از نقاط مختلف جهان و تاسیس شاخه های منطقه ای در کشورهای مختلف و همین طور ماهیت بین المللی خدمات همچون عواملی بوده که سبب درخشش این مؤسسه در سطح بین الملل شده، به شکلی که هم اکنون می توان آنرا سومین نظام استنادی بزرگ جهان نامید.
دهقانی اظهار داشت: این مؤسسه با وجود نیروهای جوان و با انگیزه، سامانه های مختلفی چون DOR، سامانه نشریات علمی، نماگر کووید_۱۹، سامانه ثبت همایش های معتبر علمی، سامانه نشریات تحت احتیاط یا نامعتبر، رتبه بندی دانشگاه های جهان و... را ساخته که در سطح جهان مورد اقبال فراوان قرار گرفته اند.
دهقانی افزود: ثبت کنفرانس های معتبر که پیش تر در سطح کشور عملیاتی شده بود، هم اکنون برای محیط بین الملل در دست پیگیری است.
وی اشاره کرد: با توجه به این که یکی از اعضای کمیته اجرائی ISC از کشور عمان است و همین طور پیرو سفر قبلی مسئولان ISC به عمان و جلسات گوناگون برگزار شده با دانشگاه ها و وزارت آموزش عالی کشور عمان، ISC برگزاری کارگاه های مختلف همچون کارگاه های علم سنجی، رتبه بندی، ارتقای جایگاه نشریات و اثربخشی علم را با همکاری وزارت آموزش عالی کشور عمان در دست اقدام دارد. همین طور همچون مواردی که پیرو تعاملات با وزارت آموزش عالی عمان در دست پیگیری است، موضوع ثبت همایش های علمی و نیز ثبت نشریات علمی کشور عمان در ISC است که برای بیش از ۳۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی کشور عمان عملیاتی خواهد شد.
دهقانی در آخر باتوجه به رونمایی از سامانه نان (نظام ایده ها و نیازها) و همین طور پروفایل اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، عملیاتی سازی این موارد برای نظام آموزش عالی کشور عمان را یکی از اولویت های این مؤسسه دانست که در قالب طرح های بین المللی پیگیری خواهد شد.
دکتر ورع، معاون پژوهش و فناوری مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) نیز ضمن تشریح خدمات دیگری از مجموعه نظیر انتشار کتاب و نشریه، به معرفی سامانه "رایمگ" و همین طور سامانه "نسخ خطی" پرداخت که مورد توجه میهمانان قرار گرفت.
دکتر فلاحتی، مدیر اداره همکاریهای علمی بین المللی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) نیز ضمن تشریح تعاملات بین المللی این مؤسسه، آمادگی ISC برای فعال تر شدن تعاملات بین المللی بین دو طرف را اعلام نمود.
رییس بخش گروه تحلیل و بررسی منابع ISC نیز درباب وضعیت ثبت نشریات دانشگاه های عمان در ISC گزارشی ارائه داد و اعلام نمود: هم اکنون ۷ نشریه از عمان در سامانه جامع نشریات علمی ISC ثبت شده است.
وی همین طور درباب رتبه دانشگاه های کشور عمان در سامانه رتبه بندی جهانی ISC اطلاعاتی را ارائه کرد.
دکتر علی بن سعود بن علی البیمانی رییس دانشگاه ملی عمان نیز ضمن ابراز خرسندی از فرصت بازدید پیش آمده خدمات ISC را چشم گیر دانست و تقاضا کرد خدمات و سامانه های ISC در اختیار اعضاء هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه ملی عمان قرار گیرد.
رییس دانشگاه ملی عمان همین طور برگزاری سلسله کارگاه هایی را برای ارتقاء رتبه دانشگاه در رتبه بندی های بین المللی خواهان شد.
به نقل از مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، برمبنای مباحث انجام شده در این نشست مقرر شد:
پیش نویس تفاهمنامه همکاریهای علمی، پژوهشی و فناوری برای دانشگاه ملی عمان ارسال شود تا بعد از طی مراحل قانونی به امضاء طرفین برسد. همچنین، رابط هایی از طرف دانشگاه برای پیگیری مسائل مربوط به ثبت نشریات و همایش ها و نیز ارتقاء رتبه دانشگاه به ISC معرفی شود.
از دیگر مواردی که مورد توافق همکاریهای علمی مشترک قرار گرفت، برگزاری کارگاه های علم سنجی و اثربخشی علم با اولویت برای دانشگاه ملی عمان بود. علاوه بر این، قرار شد لینک دسترسی به خدمات و سامانه های ISC در وبگاه دانشگاه ملی عمان بارگذاری شود.
علاوه بر این، دسترسی سه ساله و IP-BASED به منابع اطلاعات علمی ISC در اختیار دانشگاه عمان قرار می گیرد.
در آخر دکتر البیمانی ضمن دعوت از ریاست مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) و مدیران حاضر در جلسه به عمان، ابراز امیدواری کرد باتوجه به روابط و تفاهم های خوب دو کشور در زمینه علمی نیز شاهد تعامل هر چه بیشتر طرفین باشیم.
منبع:

1401/04/09
21:31:19
5.0 / 5
184
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
NeoPedia