NeoPedia

اعضای هیات علمی آموزشی و پژوهشی، رقیب یکدیگر نیستند

اعضای هیات علمی آموزشی و پژوهشی، رقیب یکدیگر نیستند

به گزارش نئوپدیا، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه رقابت بین هیات علمی آموزشی و پژوهشی معنایی ندارد، تصریح کرد: این دو گروه روبروی یکدیگر نیستند، بلکه در امتداد یکدیگر قرار دارند. ما به دنبال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی هستیم، تفاوتی ندارد هیات علمی آموزشی یا پژوهشی باشد.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، نشست هم اندیشی اعضای هیات علمی پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی با حضور دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و اعضای هیات علمی پژوهشی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، در پنج محور اصلی بررسی چالش های پژوهش و تحقیق در زمینه علوم پزشکی، راهکارهای توانمندسازی و ارتقاء اعضای هیات علمی پژوهشی، فرصت ها و چالش های پیش روی مراکز تحقیقاتی، خدمات الکترونیکی، شبکه سازی اجتماعی و خلاقیت در عرصه فناوری و راهکارهای بهبود پروسه پژوهش توام با فناوری در راه دانشگاه های نسل نو انجام شد.

دکتر پناهی با اشاره به اینکه امروزه در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی دنیا پژوهش در اولویت نخست قرار دارد، اشاره کرد: دانشگاه های علوم پزشکی دنیا از آموزش عبور کردند، با پژوهش پروسه توسعه دانش را تقویت کردند و در نهایت به حل مسئله رسیده اند. ما نیز باید پژوهش را برای ایجاد ثروت به کار بگیریم، در حقیقت دانشگاه های نسل سه باید آموزش و پژوهش را در امتداد نیازهای جامعه، کارآفرینی، ثروت آفرینی و دانش بنیان به کار بگیرد.

در ادامه نشست اعضای هیات علمی پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی درباب چالش ها و راهکارهای پیشنهادی خود درباب محورهای نشست به بحث و گفت و گو پرداختند. اهم موضوعات مطرح شده شامل هزینه ها و بودجه طرح های پژوهشی، نحوه امتیازدهی به مقالات پژوهشی، ارتقا و جذب اعضای هیات علمی پژوهشی، جذب گرنت های فناوری برای اعضای هیات علمی پژوهشی، تفاوت های میان اعضای هیات علمی آموزشی و پژوهشی، راهکارهای توانمندسازی اعضای هیات علمی پژوهشی، ارزشیابی کیفی اعضای هیات علمی، شبکه سازی و ترجمان دانش می شود.

دکتر پناهی بعد از استماع صحبت های مطرح شده با تاکید بر اهمیت دغدغه های موجود، اظهار نمود: تمامی موارد جمع بندی و بررسی خواهد شد و در صورت نیاز به اصلاح بخشنامه و اساسنامه به سرعت در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اقدام خواهد شد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه رقابت بین هیات علمی آموزشی و پژوهشی معنایی ندارد، تصریح کرد: این دو گروه روبروی یکدیگر نیستند، بلکه در امتداد یکدیگر قرار دارند. ما به دنبال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی هستیم، تفاوتی ندارد هیات علمی آموزشی یا پژوهشی باشد. از سال قبل بر حوزه دانش بنیان و محصولات فناورانه تاکید داشتیم؛ نام گذاری سال کار ما را آسان تر کرد.

وی با ابراز خوشنودی از بروزرسانی بخشنامه ارتقای اعضای هیات علمی، اظهار داشت: در بازنگری انجام شده به اغلب دغدغه های مطرح شده در این جلسه پاسخ داده خواهد شد؛ امیدواریم به زودی ابلاغ و اجرا شود.

دکتر پناهی با اشاره به مجموعه بازبینی اساسنامه های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، اشاره کرد: اساسنامه مؤسسه "نیماد" را هم بازبینی کردیم تا دغدغه عدالت در پژوهش، نوع و نحوه ارائه حمایت ها از طرح های پژوهشی برطرف شود. فراخوان های مؤسسه "نیماد" نیز به زودی در امتداد شعار سال اعلام خواهد شد. همچنین اساسنامه مراکز تحقیقاتی، پژوهشکده ها و اساسنامه شورای عالی تحقیقات، شورای عالی فناوری نیز در پروسه به روز رسانی و نزدیک به تصویب است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان این که از همکاران هیات علمی پژوهشی و آموزشی توقع داریم که به سمت پژوهش هایی که حاوی حل مسئله، نافع و پاسخگو هستند، حرکت کنند، اظهار داشت: باید بتوانیم از تمام ظرفیت های موجود استفاده نمائیم تا نیاز کشور در زمینه سلامت را مرتفع نماییم. حالا ۹۰۰ مرکز تحقیقاتی، ۵۰ شبکه تحقیقاتی و ۷۰ دانشکده حوزه سلامت داریم که اعضای هیات علمی می توانند از این ظرفیت ها برای پژوهش بهره گیرند.

وی اضافه کرد: هیچگاه پژوهشگری نمی تواند به تنهایی به تحقیق بپردازد. تحقیقات چندمحوری است باید ظرفیت های کل کشور را به نحوی هدایت نماییم تا تمام توان کشور در جهت رفع نیاز جامعه به کار گرفته شود.

به نقل از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ دکتر مهرزادی، مشاور در امور اعضای هیات علمی پژوهشی و دانشجویان دکتری پژوهش محور نیز ضمن قدردانی از استقبال گرم حاضران در نشست، ابراز امیدواری کرد: با حمایت های معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت بخشنامه ارتقا به روز رسانی و ابلاغ خواهد گردید و طی آن خیلی از مشکلات و دغدغه های مطرح شده در این جلسه رفع می شود. ضمن این که تمام تلاش خودرا به کار می گیریم تا ظرفیت اعضای هیات علمی پژوهشی در فراخوان ها حفظ شود.
1401/05/31
20:52:10
5.0 / 5
194
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
NeoPedia