NeoPedia
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اعلام كرد

افزایش تقلب های علمی و پژوهشی پس از کرونا

افزایش تقلب های علمی و پژوهشی پس از کرونا

به گزارش نئوپدیا، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با اشاره به افزایش تقلب های علمی و پژوهشی پس از تعطیلی های کرونا، افزود: باتوجه به برگزاری آزمونهای غیر حضوری پیش بینی می شود، شاهد افزایش تقلب های علمی و پژوهشی باشیم. باید از ظرفیت کمیته های اخلاق و کمیته های انضباطی و هیئت های تخلفات استفاده گردد. همین طور استفاده از ظرفیت های قانون پیشگیری و مقابله با تخلف، مورد تاکید است. ما به شدت درگیر افزایش مطالبات عمومی درباب تخلفات هستیم.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی فرخی در روز دوم اجلاس رؤسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که امروز؛ یازدهم شهریور، در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، درباب مسائل حقوقی قبل و پس از بازگشایی دانشگاه ها، ظرفیت های حقوقی و برخی مسائل دانشگاه ها، توضیحاتی ارائه کرد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در مورد بحث واکسیناسیون دانشجویان که یکی از مباحث کلیدی در بازگشایی دانشگاه ها است، اظهار داشت: باتوجه به مصوبات ستاد کرونا و رسیدن به حد نصاب مورد نظر در دوزهای اول و دوم، تزریق دوز یادآور منتفی است. ولی دانشگاه هایی که میخواهند دانشجویانشان از خوابگاه ها یا فضای جمعی دانشگاه ها استفاده کنند، می تواند الزامی را برای تزریق دوز یادآور ایجاد کنند. البته این الزامات از جنس حقوقی نباشند.
وی در ادامه اظهار داشت: مصوبات ستاد کرونا، قانون محسوب نمی شوند. ولی دانشگاه می تواند پروتکل هایی برای برای تزریق دوز یادآور ارائه کنند.
فرخی در مورد قراردادهای دانشگاه ها اظهار داشت: با توجه به این که وضعیت کرونا نامشخص است، دانشگاه ها باید قراردادها را با شرایط سیال تنظیم کنند تا وقتی شرایط پاندمی کرونا تغییر نمود، بتوانند قرارداد را فسخ کنند.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با اشاره به افزایش تقلب های علمی و پژوهشی پس از تعطیلی های کرونا، افزود: باتوجه به برگزاری آزمونهای غیر حضوری پیش بینی می شود، شاهد افزایش تقلب های علمی و پژوهشی باشیم. دراین زمینه باید از ظرفیت کمیته های اخلاق و کمیته های انضباطی و هیئت های تخلفات استفاده گردد. همین طور استفاده از ظرفیت های قانون پیشگیری و مقابله با تخلف، مورد تاکید است. ما به شدت درگیر افزایش مطالبات عمومی درباب تخلفات هستیم.
فرخی با بیان اهمیت افزایش سعه صدر با هدف حفظ سرمایه انسانی اظهار داشت: برخی اساتید دانشگاه در دوران کرونا به خارج از کشور رفتند. میتوان برمبنای بخشنامه خیلی سریع و خشک برای آنها احکامی صادر نماییم، ولی به توجه به این که دو سال شرایط غیر طبیعی بوده و با مشورت به وزیر علوم، قرار شد روسای دانشگاه از خود سعه صدر نشان دهند و دلیلهای آنها برای عدم حضور در محل ماموریت را بپذیرند. این به مفهوم آنارشی و بی نظمی نیست. اگر کسی قصد برگشت دارد، چون از سرمایه های علمی محسوب می شوند و هزینه های زیادی صرف آنها شده، سفارش ما این است که سعه صدر داشته باشیم.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم ضمن بیان این که دو سال تعطیلی دانشگاه ها، انباشتی از مطالبات دانشجویی را به همراه داشته است، اظهار داشت: نیاز است روسای دانشگاه ها فضایی بمنظور سوپاپ اطمینان و این که این دفعه منفی در فضای دانشگاهی تخلیه شود، ایجاد کنند.
وی افزود: روسای دانشگاهها در برخورد با دانشجویان سعه صدر داشته باشند و از ورود دستگاههای قضایی جلوگیری شود. این مسایل و پرهیز از ارجاع پرونده دانشجویان به هیئت تخلفات موجب می شود، از پیک ترم اول عبور نداریم و از تجمیع پرونده ها جلوگیری کنیم
فرخی در این اجلاس به استفاده از ظرفیت حقوقی و تقویت دفاتر حقوقی دانشگاه ها اصرار کرد و اظهار داشت: در بعضی دانشگاه ها، حتی در تهران یک کارشناس حقوقی وجود ندارد. باید از ظرفیت اساتید حقوق، استفاده گردد و مدیریت های حقوقی تقویت شود.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با اعلان اینکه قانون تولید مسکن، شامل اراضی آموزش عالی نمیشود اظهار داشت: دلیل آن تعارض با ماده ۶۹ قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت می باشد که یک قانون بالادستی است که هرگونه تصمیم گیری در تغییر در بهره برداری اراضی دانشگاه را به هیئت وزیران موکول میکند.
وی افزود: همین طور بحث واگذاری اراضی در قانون جهش تولید مسکن باتوجه به قوانین مقدم سابق در خصوص مکان یابی یا لحاظ طرح های مصوب است.
فرخی خاطر نشان کرده: بهترین راهبرد این موضوع، مشمول زمان کردن این مساله است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، درباره ی ظرفیت قانون جهش دانش بنیان توضیح داد: باوجود این که قانون جهش دانش بنیان ظرفیت مناسبی برای پارک های علم و فناوری به وجود می آورد و بستر مناسبی را برای توسعه این حوزه ایجاد میکند، این قانون یک سری مشکلات نیز دارد که ما منتظر بخشنامه های اجرائی آن هستیم.
وی با ذکر مثالی افزود: برای مثال، اعیان مراکز را میتوانیم به عنوان مراکز رشد سند بزنیم. ولی مشخص نشده که اگر یک شرکت دانش بنیان به تعهدات خود عمل نکرد یا از شرایط دانش بنیان خارج شد، چگونه میتوان آنرا بازپس گیری کرد. بدین سبب هم اکنون روسا، با روش سابق ادامه دهند تا بخشنامه جدید را تهیه نماییم.
فرخی درباره ی بحث تبدیل وضعیت ایثارگران توضیح داد: هفته گذشته بخشنامه دولت را ابلاغ کردیم و دانشگاه ها پیگیری کنند. با توجه به این که بار مالی ایجاد نمیکند، این موضوعات پیگیری شود.
وی درباب قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت
خوابگاه ها، اظهار داشت: گزارش های خوبی در موضوع بهسازی و تجهیز خوابگاه ها ارائه شده. همین طور بحث خوابگاه های متاهلی کلنگ زده شده و باید پیگیری کرد تا به نتیجه برسد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اشاره کرد: موضوع مرخصی و مهمانی دانشجویان متاهل طی هفته آتی ابلاغ خواهد گردید. همین طور آموزش مجازی و غیر حضوری مادران حامله ابلاغ می شود.
افزایش سهمیه اساتید راهنما و راه اندازی مراکز مشاوره سبک زندگی ایرانی اسلامی، موضوعات دیگری هستند که درحال پیگیری آمد.
وی به لزوم توجه به قانون انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات اصرار کرد و اظهار داشت: لازم است که تمامی مقررات در سطح دانشگاه در پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه منتشر شود و این مساله در ارزیابی دانشگاه ها جزو فاکتورهای جدی است.
1401/06/13
23:12:57
5.0 / 5
136
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , پژوهشی , تقویت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
NeoPedia