NeoPedia
در یك پژوهش بررسی شد

مقابله با ملانوما با لیزر کم توان و ویتامین D

مقابله با ملانوما با لیزر کم توان و ویتامین D

به گزارش نئوپدیا، بنا بر نتایج یک مطالعه جدید انجام شده توسط پژوهشگران کشور، استفاده از ویتامین D در کنار به کارگیری لیزر کم توان می تواند بر سلول های سرطانی پوست یا ملانوما تاثیر درمانی مؤثری داشته باشد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، ساختار پوست از یک شبکه پیچیده و یکپارچه تشکیل شده است که بدن را در مقابل اشعه ماوراء بنفش یا UV، عوامل بیماری زا، مواد شیمیایی و صدمه های مکانیکی محافظت می کند. پوست همینطور دما و میزان آب آزادشده در محیط را تنظیم می کند. این اندام دارای سه قسمت اصلی اپیدرم، درم و هیپودرم است. معمولا اختلالات مختلفی، پوست را تحت تاثیر قرار می دهند و گاه سبب بیماری می شوند. بعضی از این بیماری ها جزئی هستند و برخی دیگر می توانند حتی زندگی فرد را تهدید کنند. بیماری های پوستی بسیار شایع هستند و در بیشتر از نیمی از جمعیت بزرگسالان مشاهده می شوند.
بنا بر گفته های محققان، شایع ترین بیماری های پوستی شامل تومورهای خوش خیم، اگزما، زگیل های ویروسی، بیماری های غدد سبابه و عفونت های قارچی هستند. در این میان، سرطان پوست همیشه ازنظر مبتلا شدن نسبت به دیگر سرطان ها شایع تر بوده است. سرطان پوست حاصل رشد غیرطبیعی سلول های پوست است و زمانی ایجاد می شود که جهش هایی در DNA سلول رخ دهد. جهش سبب می شود سلول ها از کنترل بیرون بروند و توده های سلول های سرطانی را تشکیل دهند. کشنده ترین نوع سرطان پوست، ملانوما است که حداقل ۲ تا ۳ میلیون نفر در سال به آن مبتلا می شوند.
در ارتباط با این بیماری و راه های غلبه بر آن، محققانی از پژوهشکده یارای جهاد دانشگاهی با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای تهران شمال و تهران مرکز تحقیقی را انجام داده اند که در آن اثربخشی تابش نوعی لیزر به نام لیزر کم توان به همراه مصرف ویتامین D در از بین بردن سلول های ملانومای پوستی مورد بررسی واقع شده است.
این مطالعه در محیط لابراتوار کشت سلولی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران انجام شده است و در آن، تاثیر موارد فوق روی سلول های سرطان پوست A۳۷۵ کشت داده شده، بررسی شده است.
نتایج این بررسی ها نشان می دهند که ویتامین D و لیزر کم توان سبب کاهش بیشتر بقای سلول های سرطانی می شوند. ازاین رو استفاده از درمان ترکیبی لیزر کم توان و ویتامین D در غلظت و دوز انرژی مؤثر و بهینه، اثرات ضدسرطانی را دارد و نتایج این تحقیق می تواند در درمان سلول های سرطان پوست ملانوما مؤثر باشد.
در این خصوص، سید مهدی طبایی، محقق گروه پژوهشی لیزر پزشکی مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی و همکارانش می گویند: «نتایج ما نشان داد که سلول های سرطان پوست رده سلولی A۳۷۵ با تیمار ویتامین D با غلظت ۳۵ میکرومولار، پایین ترین میزان زنده مانی و بالاترین میزان آپوپتوز یا مرگ القایی را دارند».
آنها می افزایند: «همچنین دوز ۲ و ۵ ژول بر سانتی مترمربع لیزر کم توان هم تاثیر مشابهی بر سلول های سرطانی فوق داشته و استفاده همزمان این تیمارها با یکدیگر هم اثر هم افزایی نشان می دهد».
نتایج به دست آمده از این مطالعه می توانند گامی مؤثر در جهت بهبود روش های درمانی سرطان پوست محسوب شوند. در واقع با آگاهی از مکانیسم سلولی و مولکولی تاثیر لیزر کم توان و ویتامین D میتوان به روش بهتر درمانی بخصوص در درمان بیماری هایی مانند سرطان پوست دست یافت.
طبایی و همکارانش اشاره کرده اند: «با توجه به مطالعه انجام شده پیشنهاد می شود که مکانیسم های سلولی و مولکولی حاصل از ویتامین D و نور لیزر به صورت توأم مورد بررسی قرار گیرند و همینطور این تاثیر هم افزایی ویتامین D و نور لیزر در رده های سرطانی مختلف دیگر هم بررسی شوند».
این یافته های پژوهشی را فصل نامه «لیزر در پزشکی» متعلق به مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی منتشر نموده است.
منبع:

1401/06/14
23:37:13
5.0 / 5
170
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
NeoPedia