NeoPedia
یافته های یك پژوهش نشان داد؛

وضعیت نامطلوب تر سلامت قلبی عروقی نوجوانان تهرانی نسبت به سالهای قبل

وضعیت نامطلوب تر سلامت قلبی عروقی نوجوانان تهرانی نسبت به سالهای قبل

به گزارش نئوپدیا، نتایج یک تحقیق نشان می دهد، نوجوانان تهرانی وضعیت نامطلوب تری در مورد سلامت قلبی عروقی نسبت به سالهای پیشین پیدا کرده اند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، بیماریهای قلبی- عروقی طی دهه های اخیر، پیشتاز بالای جدول عوامل مرگ ومیر در تمام جوامع به شمار می روند. هرچند عوامل وراثتی در بروز این بیماریها دخیل هستند، اما تحقیقات نشان داده اند که عوامل محیطی، اثر غیرقابل انکاری در بروز و یا پیش گیری از این بیماریها دارند.

به همین منظور و به سبب ارزیابی و پیش بینی افراد درباب این خطر وضعیت، انجمن قلب امریکا شاخصی را به نام "سلامت ایده آل قلبی عروقی" در سال ۲۰۱۰ تعریف و عرضه نمود. در این معیار به بررسی دو گروه فاکتورهای "رفتار سلامتی" و "فاکتورهای سلامتی" پرداخته می شود. رفتارهای سلامت در اینجا عبارتند از عدم استعمال دخانیات، فعالیت بدنی، نمایه توده بدنی مناسب و الگوی غذایی سالم و شاخصهای سلامت هم شامل قند خون ناشتا، فشار خون و کلسترول سرم می شوند.

دکتر فرزاد حدائق، رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان بیماریهای متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این نکته که مطالعه های محدود انجام شده در کشورهای غربی، نشان دهنده وضعیت نامطلوب سلامت قلبی- عروقی و روند نامناسب در گروه کودکان و نوجوانان هستند، اشاره کرد: تابحال مطالعه ای در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در مبحث بررسی وضعیت سلامت قلبی- عروقی در گروه سنی کودکان و نوجوانان انجام نشده است، بدین سبب مرکز تابعه طی مطالعه ای با هدف ارزیابی روند تغییرات رفتارها و شاخصهای سلامتی ایده آل قلبی- عروقی در نوجوانان، به بررسی این مساله در یک بازه ۱۰ ساله با بهره گیری از نتایج مطالعه قند و لیپید تهران پرداخته است. به قول این استاد دانشگاه، نتایج این بررسی بسیار تاسف بار بود.

وی در این زمینه اظهار داشت: وضعیت مطلوب در بیشتر این شاخص ها طی ۱۰ سال، روند نزولی داشته و بعد از یک دهه وضعیت قند خون ناشتا و فشار خون در نوجوانان در شهر تهران روند نامطلوبی نشان داده و توضیح داد، این نتایج به این مفهوم است که نوجوانان ما وضعیت نامطلوب تر قلبی- عروقی نسبت به سالهای پیشین پیدا کرده اند.

این فوق تخصص غدد اضافه کرد: گروه دختران در این بررسی وضعیت بمراتب بدتری نسبت به پسران داشته اند و در ادامه با اشاره به آمار بالای مرگ ومیر و هم هزینه های بیماریهای قلبی عروقی اشاره کرد که به کارگیری برنامه های مداخلاتی با هدف تغییر شیوه زندگی در نوجوانان بخصوص در دختران برای پیش گیری از موج عظیم مبتلا شدن در نسل آینده، باید به عنوان یک لزوم اصلی در سیاست گذاری و آینده نگاری سیستم سلامت لحاظ شود.
1401/06/26
10:49:47
5.0 / 5
374
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , سیستم , هزینه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
NeoPedia