NeoPedia
برای حمایت از دانش بنیان ها؛

۴۴ صندوق پژوهش و فناوری راه اندازی گردید، حجم سرمایه گذاری خطر پذیر

۴۴ صندوق پژوهش و فناوری راه اندازی گردید، حجم سرمایه گذاری خطر پذیر

به گزارش نئوپدیا ۴۴ صندوق پژوهش و فناوری با هدف عرضه اعطای وام و تسهیلات به شركت های دانش بنیان بوجود آمده اند.به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، صندوق های غیردولتی پژوهش و فناوری با هدف ایجاد زمینه های مشاركت و سرمایه گذاری بخش غیردولتی در عرصه فناوری و نوآوری و پشتیبانی از پژوهش های كاربردی در كشور بوجود آمده اند. سرمایه گذاری در كسب وكارها و شركت های فناور و دانش بنیان كوچك و متوسط و رشد دادن و كسب سود از این شركت ها، مهم ترین كاركرد این صندوق ها است.
این صندوق ها با عرضه راهكارهای مالی ویژه شركت های فناور كوچك و متوسط و با تاكید بر ابزارهای نوین تأمین مالی به تكمیل زنجیره ایده تا بازار كمك می كنند. آنها از راه سرمایه گذاری خطرپذیر شركتی به جایگزینی هزینه های بالای تحقیق و توسعه كمك می كنند و می توانند با سرمایه گذاری در زمینه های با فناوری بالا، به سودآوری بالا دست یابند.
بستر قانونی ایجاد و توسعه فعالیت های این صندوق ها با ماده ۱۰۰ قانون برنامه سوم و ماده ۴۵ قانون برنامه چهارم توسعه فراهم گردید. دولت اجازه دارد با سهام حداكثر ۴۹ درصدی در تأسیس این صندوق ها مشاركت داشته باشد. ازاین رو دستگاه های اجرایی با بهره برداری از ابزارهای منعطف مالی این صندوق ها خواهند توانست دستاوردهای پژوهشی و فناورانه مورد حمایت را به سرعت به بازار نهایی معرفی كنند.
این صندوق ها به چند طریق به مخاطبان خود خدمات عرضه می دهند. نخستین خدمت آنها اعطای وام و تسهیلات به شركت های دانش بنیان است. سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) و صدور ضمانت نامه (مشابه بانك ها) برای شركت های دانش بنیان از دیگر خدمات صندوق های پژوهش و فناوری است.
همچنین این صندوق ها می توانند با تضمین جبران خسارت های احتمالی، ریسك های طرف عرضه و تقاضای محصولات را كاهش دهند. هم اكنون ۴۴ صندوق پژوهش و فناوری دارای مجوز ثبت و فعالیت در كشور وجود دارد كه ۶ مورد آنها با مشاركت كامل بخش غیردولتی تشكیل شده اند. شركت های سرمایه گذاری خطرپذیر شركت های سرمایه گذاری خطرپذیر، شركت های سهامی خاص یا سهامی عامی هستند كه در ازای مالكیت بخشی از سهام شركت ها، منابع مالی مورد نیاز آنها را تأمین می كنند.

روند تغییرات تعداد شركت های سرمایه گذاری خطرپذیر

با تصویب اساسنامه صندوق های خطرپذیر بورسی در سازمان بورس، تا آخر سال ۱۳۹۶، سه صندوق خطرپذیر بورسی هم آغاز به فعالیت كردند.

نمودار تعداد و حجم سرمایه گذاری خطرپذیر در شش سال قبل (گزارش بر مبنای میلیارد ریال)
بر اساس اطلاعات به دست آمده حجم كل سرمایه گذاری خطرپذیر این شركت ها (مشاركت در ازای سهام) در ۶ سال قبل بالغ بر ۴، ۳۵۰ میلیارد ریال بوده است. به صورت كلی در سال ۱۳۹۶، بیشتر از ۹، ۲۵۱ میلیارد ریال خدمات سرمایه گذاری خطرپذیر، صدور ضمانت نامه و اعطای تسهیلات توسط اعضای انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر (شامل صندوق های پژوهش و فناوری و صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر) انجام شده است.

نمودار روند ارزش خدمات عرضه شده توسط اعضای انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر (گزارش بر مبنای میلیارد ریال)

1398/01/16
17:37:58
5.0 / 5
4346
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشی , خدمات , فناوری
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
NeoPedia