NeoPedia
در یك مطالعه بررسی شد؛

تاثیرات استفاده از زغال فعال در آدامس

تاثیرات استفاده از زغال فعال در آدامس

به گزارش نئوپدیا، پژوهشگران در یک مطالعه تأثیر استفاده از زغال فعال را در آدامس بر بهداشت دهان بررسی کردند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، افزودن مواد مختلف به ترکیب شیمیایی آدامس ها موجب شکل گیری کاربردهای جدید و متنوعی برای آنها شده است. پژوهشگران و تولیدکنندگان آدامس ها در تلاش اند که با اضافه کردن مواد مختلف مانند شیرین کننده های زایلیتول و ترکیباتی نظیر کربنات ها، نه فقط از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمایند، بلکه تلاش می کنند تا از آدامس ها برای ترمیم لطمه دیدگی دندان ها نیز بهره گیرند. همین طور با به کارگیری مواد مختلف مانند کافئین، نیکوتین و... خاصیت ها و کاربردهای متنوعی را برای آدامس ها به وجود آمده است.

در دهه اخیر استفاده از زغال فعال (کربن فعال) مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. نخستین مطالعات دراین زمینه با هدف استفاده از زغال فعال با هدف درمان تعدادی از بیماریهای ویروسی در منطقه دهانی بوده است و به تدریج پژوهش های مختلفی دراین زمینه انجام گرفت.

با توجه به این مساله پژوهشگران در یک مطالعه، اثرات استفاده از زغال فعال در آدامس را بررسی کردند و از این آدامس ها را از نظر حسی (بافت، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی) مورد ارزیابی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه از ۳۰ نفر ارزیاب خواسته شد نمونه های آدامس حاوی زغال فعال را ارزیابی کنند و به آنها از بسیار ناخوشایند تا بسیار خوشایند، امتیاز دهند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که اضافه کردن زغال فعال در آدامس های مورد مطالعه ماندگاری بیشتر طعم و ترشح بیشتر بزاق را به همراه دارد. ماندگاری بیشتر طعم در آدامس های زغالی موجب می شود تا پذیرش و تمایل به نگهداری این آدامس ها برای داوطلبان افزایش یابد. همین طور مشخص شد که تفاوت ظاهری رنگ آدامس ها هیچ نوع اولویتی را برای انتخاب ایجاد نکرد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ با توان به ماندگاری طعم بیشتر طعم، تمایل بیشتر بر نگهداری آدامس در دهان و افزایش حجم بزاق، می توان انتظار داشت استفاده از آدامس های زغالی در در طولانی مدت تاثیر مثبتی روی جذب مواد و ترکیبات ناخواسته نظیر رنگ، میکروب ها و ویروس ها در بزاق و حفره دهانی داشته باشد.

در انجام این تحقیق محمد کریمی، علی اکبر همتی نژاد و الهام یاوری؛ پژوهشگران واحد تحقیق و توسعه شرکت صنایع غذایی ماسترفوده، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، مرداد ماه سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر آدامس های زغالی در کاهش غلظت مواد و ترکیبات ناخواسته: رنگ ها، میکروب ها و ویروس ها در بزاق» در نشریه پژوهش و نوآوری در علوم و صنایع غذایی انتشار یافته است.

منبع:

1401/07/05
14:26:20
5.0 / 5
177
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
NeoPedia