NeoPedia
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

دانش انتقال خون پس از جنگ در کشور نهادینه شد

دانش انتقال خون پس از جنگ در کشور نهادینه شد

به گزارش نئوپدیا، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: پزشکان و متخصصان دلسوز ایرانی در زمان جنگ بجای این که در بیمارستان های تهران و شیراز منتظر بیماران و مجروحان باشند درمانگاه و اتاق عمل های صحرایی دایر کردند و مصدومان در همان محل در کوتاهترین زمان ممکن با روشهای فنی پیشرفته جراحی می شدند و نزدیک به ۱۰۰ هزار جراحی در زمان جنگ صورت گرفت.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در رابطه با کمیته های تخصصی برای همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس عنوان کرد: ۴ ماه قبل از شروع این همایش کمیته های تخصصی مختلف در وزارت بهداشت شامل کمیته امداد و عملیات، جراحی ها، تروماهای شیمیایی، ترومای روانی و اختلالات و مشکلات عصبی ناشی از جنگ، کمیته تغذیه و بهداشت تشکیل شد.
وی ادامه داد: از مختصصان و جراحان و صاحبنظران دانشگاه های علوم پزشکی بقیه الله، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ارتش جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی تبریز برای حضور در کمیته ها دعوت کردیم.
دکتر پناهی با اشاره به اینکه یکی از جدی ترین مباحث در جنگ، انتقال مجروحین با کوتاه ترین زمان ممکن به مراکز درمانی و بیمارستان های صحرایی و اورژانس ها است، اظهار داشت: از زمان شروع تا اواسط جنگ سه چهارم زمان انتقال مجروحین ذخیره شد و به عبارتی اورژانس های جراحی آنقدر جلو رفته بودند که فاصله بین جراحی و عملیات به حداقل ممکن رسیده بود و در آن شرایط، زمان، بسیار تعیین کننده است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه پزشکان و متخصصان دلسوز ایرانی در زمان جنگ به جای این که در بیمارستان های تهران و شیراز منتظر بیماران و مجروحان باشند درمانگاه و اتاق عمل های صحرایی دایر کردند و مصدومان در همان محل در کوتاهترین زمان ممکن با روشهای فنی پیشرفته جراحی می شدند و نزدیک به ۱۰۰ هزار جراحی در زمان جنگ صورت گرفت.
وی با اشاره به اینکه همواره در جنگ ها شیوع بیماری عفونی اثراتی بالاتر از جنگ دارد، اظهار داشت: از آغاز شروع جنگ تحمیلی بهداشت و پیشگیری سرلوحه قرار گرفت و تمهیدات مناسبی در رابطه با تغذیه و جیره جنگی صورت گرفت.
دکتر پناهی با اشاره به اینکه نحوه انتقال صحیح مصدوم یکی دیگر از مباحثی است که در زمان جنگ بسیار مهم می باشد، تصریح کرد: در طول جنگ روش های انتقال صحیح مصدومان اجرا می شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وی ضمن اشاره به حملات شیمیایی صدام اظهار داشت: در طول دفاع مقدس صدام از همه عوامل شیمیایی همچون گاز خردل بهره برد که در ایام اول اسم عوامل شیمیایی به گوش پزشکان نخورده بود که دکتر فروتن در کمیته تخصصی شیمیایی گزارشی در این حوزه عرضه داد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: به دنبال تروما وقتی افراد حجم از دست می دهند با تزریقات نمی توان این حجم از دست رفته را جبران کرد و احتیاج به خون دارد. ازاین رو دانش انتقال خون پس از جنگ در کشور نهادینه شد.
منبع:

1401/09/18
12:47:38
5.0 / 5
386
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
NeoPedia