NeoPedia

ابزاری برای طراحی و تولید نانوذرات پیچیده چند عنصری عرضه شد

ابزاری برای طراحی و تولید نانوذرات پیچیده چند عنصری عرضه شد

به گزارش نئوپدیا محققان طرحی برای بهبود درك و پیش بینی خواص و رفتار نانوذرات پیچیده عرضه كردند كه می توان با استفاده از آن نانوذرات را جهت استفاده در حوزه های مختلف بهینه سازی كرد.به گزارش نئوپدیا به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یافته های اخیر دانشمندان به آنها كمك می نماید تا بتوانند نانوذرات چند عنصری مختلفی را سنتز كنند به صورتی كه امكان تولید نانوذرات متشكل از هشت عنصر وجود دارد. با این وجود هنوز درك دقیقی از چگونگی چیدمان فازها درون این ساختارها و تأثیر آن بر خواص نانوذرات وجود ندارد. محققان به درستی نمی دانند كه چگونه محل تماس میان این عناصر را بهینه كنند.
چاد میركین از محققان این پروژه اعتقاد دارد از آنجایی كه چگونگی تركیب عناصر با هم تقریباً نامحدود است و میلیاردها احتمال برای این تركیب وجود دارد، پیش بینی و درك چگونگی تماس این عناصر اهمیت زیادی در طراحی و تولید نانوساختارهای جدید دارد. با این اطلاعات می توان خواص نانوذرات تولید شده را جهت استفاده در حوزه های مختلف تنظیم كرد.
در این پروژه محققان از لیتوگرافی بلاك كوپلیمر پیمایشگر روبشی (SPBCL) استفاده كردند روشی كه در دانشگاه نورث وسترن و توسط میركین ابداع شده است.
این روش برای ساخت استخری از نانوذرات چند عنصری بوده كه در این پروژه محققان تا ۷ فلز مختلف را با هم تركیب كردند.
میركین اظهار داشت: ما از ابزارهای محاسباتی نظیر نظریه عاملی دانسیته برای محاسبه انرژی محل تماس عناصر در فازهای مختلف استفاده كردیم. با این ابزار می توان انرژی های سطح را محاسبه و با تركیب آن مبادرت به محاسبه انرژی نهایی نانوذره كرد. چیزی كه ما یافتیم این است كه مورفولوژی های مشاهده شده انرژی محاسبه شده را به حداقل می رساند. در نتیجه ما به ابزاری رسیدیم كه می توان از آن برای پیش بینی و درك انواع مختلف چیدمان فاز در نانوذرات استفاده نمود.
این روش نانوذرات را جهت استفاده در حوزه كاتالیست، اپتوالكترونیك، ترانزیستور، تصویربرداری زیستی و ذخیره انرژی بهینه می كند. نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای با عنوان Interface and heterostructure design in polyelemental nanoparticles در نشریه Science به چاپ رسیده است.

1398/02/01
23:30:27
5.0 / 5
4336
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
NeoPedia