NeoPedia
معاون علمی رییس جمهور تاكید كرد؛

اهرم کردن ابزارهای حمایتی برای تحقق امنیت و اقتدار غذا

اهرم کردن ابزارهای حمایتی برای تحقق امنیت و اقتدار غذا

نئوپدیا: معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور بر اهرم کردن ابزارهای حمایتی برای تحقق امنیت و اقتدار غذا مبتنی بر نگاه پلتفرمی در حکمرانی تاکید نمود.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی از دستاوردهای فناورانه و نوآورانه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی بازدید نمود.
دهقانی در این بازدید عنوان کرد: باور من به حوزه کشاورزی و تامین غذای پایدار یک باور جدی است و سازمان هایی مانند سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی که از نیروی انسانی متخصص، تجارب ارزشمند، ظرفیتهای علمی و زیرساخت های بسیار عالی برخوردار می باشند، می توانند با مسیردهی و هدایت صحیح، یک تحول بزرگ را در بخش کشاورزی کشور رقم بزنند.
وی با تکیه بر اینکه باید زیرساخت های سازمان های بزرگ و دولتی، مجال و فرصتی را برای ایجاد ایده های جدید و مبتنی بر انگیزه و اراده های بخش خصوصی ایجاد کنند، عنوان کرد: آنچه که کار را به نتیجه می رساند و دستاوردی را به ارمغان می آورد، انگیزه های شرعی و انسانی، الزام های قانونی و انتفاعات فردی است.
رییس بنیاد ملی نخبگان با تکیه بر اینکه رویکرد حکمرانی و اختصاص حمایت ها باید پلتفرمی باشد، اضافه کرد: در مدل حاکمیت پلتفرمی، تصدی گری و مداخله گری حاکمیت، جای خودرا به نظارت، هدایت و حمایت می دهد. سازمان ها و دستگاه های بزرگ می بایست رویکرد حاکمیت پلتفرمی را پیش بگیرند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با اشاره به اهرم کردن ابزارهای حمایتی برای تحقق امنیت و اقتدار غذا مبتنی بر نگاه پلتفرمی در حکمرانی اظهار داشت: رویکرد معاونت علمی بر این مبنا است که ضمن پشتیبانی از توسعه و بالندگی شبکه فعلی دانش بنیان های موجود، از مجموعه های جدیدی که از دل زیرساخت های بزرگ همچون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و توسط پژوهشگران و استادان خارج شده از این موسسه رشد می یابند، قویاً حمایت کند.
دهقانی افزود: در این مدل بجای هزینه کرد مستقیم برای پشتیبانی از مجموعه های تازه ایجاد شده، تشخیص صلاحیت و اختصاص حمایت با نظر سازمان میزبان این کسب وکارهای نوآورانه، صورت می گیرد. در همین راستا سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اختصاص امکانات، زیرساخت و فضای لازم زمینه را برای رشد شرکت های جدید فراهم می آورد و حمایت های پیش بینی شده به این منظور، با نظر این سازمان به مجموعه های واجد صلاحیت اختصاص می یابد.
وی با اشاره به همکاری و تعامل معاونت علمی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تعریف و اجرای یک بسته همکاری جامع اظهار داشت: ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان غذا و کشاورزی معاونت و مجموعه تات، می توانند در قالب یک بسته جامع همکاری و برمبنای یک الگوی مشخص، زمینه را برای رشد و رونق شرکت های جدیدی که از دل نیازها، توانمندی ها و ایده های نوآورانه سرمایه انسانی این مجموعه بزرگ برآمده اند، فراهم آورند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به حمایت جدی از توسعه شبکه دانش بنیان و پشتیبانی از ذی نفعان نهایی حوزه غذا و کشاورزی عنوان کرد: در نظام جدید ارزیابی دانش بنیان ها، معیارهای جدید و مهم تری همچون پروسه رشد یک شرکت، میزان اشتغال، نیروی انسانی و حل مشکلی از کشور جایگزین معیار فقط فناورانه بودن محصول یا خدمت برای احراز صلاحیت یک شرکت به عنوان دانش بنیان شده است؛ در حقیقت تقدس پیشرفتگی فناوری یک شرکت جای خودرا به معیارهای دیگری داده که مجال و فضای ورود شرکتها و ایده های کاربردی تر فارغ از های تک بودن را به زیست بوم دانش بنیان فراهم می آورد.


منبع:

1402/08/23
12:46:55
5.0 / 5
167
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
NeoPedia