NeoPedia
معاون علمی رییس جمهور خبر داد؛

حجم اعتبار مالیاتی دانش بنیان ها به 15 همت افزایش خواهد یافت

حجم اعتبار مالیاتی دانش بنیان ها به 15 همت افزایش خواهد یافت

به گزارش نئوپدیا، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور اظهار داشت: امسال پیش بینی می نماییم با حمایت خوب وزارت اقتصاد اعتبار مالیاتی شرکتهای دانش بنیان به ۱۵ هزار میلیارد تومان برسد.



به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی در برنامه شهید جمهور شبکه افق، اظهار نمود: بزرگترین زیرساختی که جمهوری اسلامی برای پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان حتی تا ۱۰ سال آینده بوجود آورده اساسا و اساسا همین قانون جهش تولید دانش بنیان است. در صورت تداوم اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان بعنوان یادگار رئیس جمهور شهید تا پایان دو دولت بعدی، سهم دانش بنیان ها در تولید ناخالص داخلی از سه درصد فعلی به ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.
وی ضمن اشاره به تاریخچه شکل گیری این قانون اظهار داشت: این قانون نخستین بار در اواخر دولت دوازدهم عنوان شد و پیش نویس آن تدوین و در دولت عنوان شد که به صورت قاطع با آن مخالفت شد و کنار گذاشته شد. در دولت سیزدهم در سالی که بعنوان سال دانش بنیان نامگذاری شده بود این قانون در دولت عنوان شد و چون بسیار هزینه دار است و دولت باید از بخشی از درآمدهای خود بگذرد در دولت مورد مخالفت قرار گرفت اما شخص رئیس جمهور وارد شد و بر تصویب این قانون اصرار کرد و تاکید داشت که اگر تغییراتی ضروری است در قانون داده شود و به مجلس ارائه شود و نماینده دولت هم حامیانه در مجلس از آن دفاع کند. قانون به مجلس رفت و در کمال ناباوری طراحان آن تصویب گردید.
دهقانی اضافه کرد: این قانون هم به هر حال مثل هر قانون دیگر ضعف های دارد ولی آن قدر قوی و آینده نگرانه است که اگر اجرا شود بخش بسیار خوبی از اقتصاد کلان ما دانش بنیان خواهد شد. محوری ترین فردی که در تصویب این قانون پای کار ایستاد و بعد که تصویب گردید در مقابل این نظر که قانون اصلاحاتی داشته باشد تا هزینه های آن برای دولت کم شود ایستاد و تصریح کرد که قانون حداقل پنج سال به همین نحو اجرا شود، شخص رئیس جمهور بود.
سال گذشته ۷ هزار میلیارد تومان از محل اعتبار مالیاتی به شرکتها کمک شد
دهقانی در مورد دستاوردهای اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان اظهار داشت: این قانون به صنایع بزرگ کشور اجازه می دهد که اعتبار مالیاتی برای تحقیق و توسعه بگیرند یعنی می توانند با مجوز معاونت علمی مالیاتی را که باید پرداخت کنند در تحقیقات هزینه کنند. سال قبل قریب به هفت هزار میلیارد تومان از محل اعتبار مالیاتی به شرکتها کمک شد که سال جاری پیشبینی می نماییم با حمایت خوب وزارت اقتصاد این کمک به ۱۵ هزار میلیارد تومان برسد.
وی اضافه کرد: از جنبه های دیگر این قانون تقویت شبکه های تحقیق و توسعه در شرکت ها و اتصال شرکتهای کوچک به شرکتهای بزرگ است. اقتصاد سنتی را تشویق می کند که به سمت نوآوری و بهره وری برود و یک حرکت جدی در این حوزه بوجود آورده است.
معاون علمی رئیس جمهور تصریح کرد: مخاطبان معاونت علمی تا دو سال پیش عموماً شرکتهای کوچک بودند اما با اجرای قانون جهش دانش بنیان تمام شرکتهای بزرگ فولادی، پترپشیمی، صنایع غذایی و … به معاونت علمی مراجعه نموده اند و این یعنی مواجهه معاونت علمی با اقتصاد واقعی کشور که یادگار پرارزش شهید رئیسی است.
حمایت از تولید دانش بنیان داخلی برای دکتر رئیسی دغدغه ای محوری بود
دهقانی در پاسخ به این سؤال که نگاه رئیس جمهور شهید به علم و فناوری چگونه بود، عنوان کرد: در حوزه دانش و فناوری، بزرگترین تفاوت شهید جمهور با روسای جمهور محترم پیشین که همه زحمات زیادی کشیدند اینست که مسأله علم و فناوری و بازار شرکتهای دانش بنیان و پشتیبانی از تولید دانش بنیان داخلی برای دکتر رئیسی دغدغه ای محوری بود. وقتی رئیس جمهور شخصاً بعنوان یک راهبرد جدی به توسعه علم و فناوری با نگاه رو به آینده و توسعه اقتصاد دانش بنیان با رویکرد فناوری هایی که کشور کسب کرده توجه می کند و در تمام سخنرانی ها و صحبت ها و مذاکرات داخلی و خارجی بر آن تاکید دارد طبعاً همه دستگاه ها و وزارت خانه ها هم در این حوزه خویش را پاسخگو می بینند.
انعقاد ۱.۸ میلیارد دلار قرارداد بین دانش بنیان ها و وزارت نفت در سه سال
وی اضافه کرد: همین رویکرد است که اتفاقات بزرگی در حوزه اقتصاد دانش بنیان رقم بخورد و شاهد گشوده شدن بازار دستگاههای دولتی بر روی دانش بنیان ها، افزایش شش و چهار برابری تعداد قراردادهای وزارت نفت و وزارت نیرو با شرکتهای دانش بنیان و هم انعقاد ۱.۸ میلیارد دلار قرارداد بین این شرکت ها و وزارت نفت در سه سال گذشته باشیم. چنین اتفاقاتی تنها در صورتی رقم می خورد که رئیس جمهور شرکتهای دانش بنیان و تولید داخل را محور قرار دهد و همواره به دستگاه ها تاکید کند که هر محصول یا خدمتی که شرکتهای دانش بنیان قادر به عرضه آن هستند نباید به هیچ بخش دیگر یا واردات محول شود
دهقانی تصریح کرد: این نگاه خیلی کار را ما در تعامل با دستگاه ها راحت می کرد خصوصاً اینکه پس از تصویب قانون جهش دانش بنیان رئیس جمهور به همه دستگاه ها و وزارت خانه ها تکلیف کردند که هر یک آئین نامه ای با معاونت علمی تدوین کنند که مشخص شود در بحث دانش بنیان چه اقداماتی باید انجام دهند و روند اجرای این آئین نامه ها هم مرتب پایش و به رئیس جمهور گزارش می شد.
وی در ادامه در پاسخ به سوال مجری که رئیس جمهور شهید چه آرزو و انتظاری برای آینده علم و فناوری کشور داشت، اظهار داشت: رئیس جمهور یک راهبرد اساسی داشت که تبعیت از راهبردهای رهبری از جنبه اطاعتی و تکلیفی بود و مقام معظم رهبری هم خیلی روشن و شفاف راهبردهای کشور در حوزه علم و فناوری را ترسیم کرده اند. در دیدار اولی هم که با رئیس جمهور داشتم تاکید نمودند که از معاون علمی دو انتظار دارند یکی اینکه هر آن چه در فناوری در کشور به دست می آید با اقتصاد واقعی کشور پیوند بخورد تا بهره وری بالا برود و دوم اینکه توجه به حوزه اقتصاد و صنعت سبب غفلت از نگاه به آینده نشود و در مورد شناسایی و دستیابی به فناوری های نوظهور هم برنامه ریزی شود تا در آینده هم دست ما خالی نباشد یعنی صرفا به دنبال فناوری هایی که بتوان رونمایی نمود و به مردم نشان داد نبودند و به دولت های آینده هم فکر می کردند.
معاون علمی رئیس جمهور در مورد نگاه شهید جمهور به ارتباط دانشگاه و صنعت هم اظهار داشت: دکتر رئیسی دانشگاه را کانون شناخت و حل مسأله می دانستند و در این عرصه دو وظیفه را بر عهده معاونت علمی و دستگاههای دیگر گذاشته بودند. یکی اینکه نخبگان هر حوزه شناسایی و ولو منتقد دولت و شخص رئیس جمهور باشند نظرات آنها به دقت شنیده شود و مورد مشورت قرار گیرند و دیگری کمک به دانشگاه برای اینکه ابزار حل مسأله را داشته باشد.
دهقانی با اشاره به اینکه یکی از جنبه های قانون جهش تولید دانش بنیان، ارتقای مأموریت دانشگاه هاست، عنوان کرد: سال قبل طی موافقت نامه ای با وزارت علوم، دو هزار میلیارد تومان از محل اعتبار مالیاتی برای اجرای پروژه های تحقیقاتی در اختیار دانشگاه ها قرار گرفت. رئیس جمهور شهید تاکید داشتند که سازوکارهای آموزشی و شیوه های تربیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی طوری ارتقا یابد که جوانان کشور مشغول حل مسائل امروز و آینده کشور شوند.
رویکرد جامع الاطراف شهید جمهور در پشتیبانی از نخبگان کشور
رییس بنیاد ملی نخبگان در پاسخ به سوال مجری در خصوص اینکه آیا شهید جمهور در حوزه جذب و به کارگیری نخبگان نگاه سلیقه ای یا سیاسی داشتند یا نگاهی حداکثری اظهار داشت: مطلبی که متاسفانه از بعد رسانه ای در بازنمایی آن چندان موفق نبودیم رویکرد جامع الاطراف و نگاه باز و فارغ از جهتگیری های سیاسی شهید جمهور در پشتیبانی از نخبگان کشور بود. ایشان همه نخبگان علاقه مند به ایران را با هر جهتگیری سیاسی که داشتند قابل احترام و ظرفیتی برای کشور می دانستند و تاکید داشتند که از هر نخبه ای باید در حوزه تخصصی خودش استفاده گردد. در بعد جوان گرایی هم شاهد می باشیم که جوان های متولد دهه ۶۰ و ۷۰ که چه بسا خودشان زمانی منتقد بودند در بدنه دولت کار می کنند.
وی در ادامه در مورد نگاه دکتر رئیسی به دیپلماسی علم و فناوری اظهار داشت: رئیس جمهور شهید به خوبی از توانمندی های علمی و فناوری کشور و قدرت آفرینی آن اطلاع داشتند و بر این اساس تاکید داشتند که با دنیا با زبان علم و فناوری صحبت نماییم که هم زبان مشترک همه کشورهاست و هم در آن دست برتر را داریم و اعتقاد داشتند که وقتی فناوری خویش را به کشوری صادر می نماییم در واقع فرهنگ و گفتمان سیاسی و قدرت خویش را صادر می نماییم. بر این اساس در تمام جلسات با مقامات خارجی پیشنهاد همکاریهای علمی و فناوری را مطرح می کردند و در سفرهای خارجی نمایشگاهی از توانمندی های فناوری کشور متناسب با نیازهای کشور میزبان را همراه می بردند.
رشد ۳ برابری صادرات دانش بنیان ها
دهقانی خاطرنشان کرد: با چنین نگاهی بود که در سال ۱۴۰۲ بیشتر از ۳۰۰ هیئت تجاری خارجی و بیشتر از ۴۲ هیئت عالی رتبه سیاسی را در معاونت علمی میزبانی کردیم و صادرات دانش بنیان کشور پارسال رشدی سه برابری نسبت به سال ۱۴۰۱ داشت البته بحث دیپلماسی علم و فناوری در دولتهای قبل هم مورد توجه بود ولی رئیس جمهور شهید شخصاً و با تاکید ویژه در دولت سیزدهم این بحث را دنبال کردند. یکی دیگر از اتفاقاتی که در دولت سیزدهم این حوزه رقم خورد تأسیس سازمان همکاریهای علمی و فناورانه بین المللی بود که بحث آن از دولت قبل مطرح بود تا اینکه در زمستان گذشته نهایتا ابلاغ گردید. سال قبل همینطور صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به بنیاد ملی علم ارتقا یافت و با وجود تمامی مشکلات مالی بودجه آن ۱۰ برابر افزوده شد که شور و هیجانی بی سابقه را در زمینه همکاریهای علمی بین المللی در دانشگاه ها ایجاد کرد.
افزایش ۲.۱ برابری بازگشت فارغ التحصیلان ایرانی ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور
معاون علمی رئیس جمهور در ادامه ضمن اشاره به نگاه مترقی رئیس جمهور شهید به ایرانی ها خارج از کشور که گستره مرزهای ایران را تا قلب تمام ایرانیانی که به این کشور علاقه داشتند می دانست اظهارداشت: با همین رویکرد بود که توانستیم حجم زیادی از تعاملات علمی و فناوری را با ایرانی ها خارج کشور شکل دهیم به صورتی که پارسال شاهد افزایش ۲.۱ برابری بازگشت فارغ التحصیلان ایرانی ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور (بیش از ۷۹۰ نفر) نسبت به سال ۱۴۰۱ بودیم. همینطور قرار بود در خرداد ماه جاری همایشی را با حضور هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر دنیا که در سال های اخیر به کشور برگشته اند برگزار نماییم که هم در ملاقات با رئیس جمهور نقطه نظرات خویش را مطرح کنند و هم مردم از راه رسانه ها با فعالیتهای آنها آشنا گردند که این توفیق از ما سلب شد که امیدوارم در دولت بعدی این امکان فراهم گردد.
دهقانی ضمن اشاره به اینکه محور ارتباط معاونت علمی با ایرانی ها خارج کشور، برنامه کانکت است از افزایش سه برابری بودجه این برنامه پارسال اطلاع داد.
افزایش ۵ برابری بودجه معاونت علمی در ۱۴۰۳
معاون علمی رئیس جمهور ضمن اشاره به افزایش پنج برابری بودجه معاونت علمی در برنامه هفتم توسعه و قانون بودجه ۱۴۰۳ اظهار داشت: درست است که بودجه همه چیز نیست ولی به هر حال بخشی از مبحث است و اینکه با وجود همه مشکلات و محدودیت های مالی، چنین افزایشی در بودجه معاونت علمی و فناوری کشور اتفاق می افتاد به معنای اینست که علم و فناوری در نگاه رئیس جمهور شهید یک مبحث تجملی و تزئینی نبوده بلکه یک مبحث محوری درجه یک است که امیدوارم رئیس جمهور بعدی هم چنین نگاهی داشته باشند.
وی در ادامه در پاسخ به سوال مجری برنامه در مورد علت تغییر نام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در دولت شهید رئیسی با تشکر از تلاشهای تمام معاونان علمی رئیس جمهور در دولتهای قبل اظهار داشت: با عنایت به اینکه معاونت علمی همواره مورد عنایت ویژه حضرت آقا بوده اند این معاونت همیشه روند رو به رشدی داشته و بدین ترتیب در دولت سیزدهم زیست بوم علم و فناوری با وجود ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان و اشتغال ۴۰۰ هزار نفر به حدی از رشد رسیده بود که ثمرات حمایت ویژه ۲۰ ساله رهبر معظم انقلاب اسلامی از این حوزه در زندگی مردم دیده شود و وقت آن بود که شاهد رسوخ آن در قسمت های مختلف اقتصاد کشور باشیم. با این رویکرد بود که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ارتقا پیدا کرد.
دهقانی در ادامه در پاسخ به این سؤال که اقدامات دولت سیزدهم در حوزه علم و فناوری تا چه اندازه در راه کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت موثر بوده عنوان کرد: نفت یکی از بزرگترین نعمت های خداوند در سرزمین ماست و در دولتهای بعد هم مطمئناً بزرگترین منبع درآمد کشور همین نفت می باشد. نفتی که خود ما یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آن در دنیا هستیم که با بهره وری مناسبی هم از آن استفاده نمی نماییم، بنابراین بهترین راه برای کاهش وابستگی به نفت، افزایش بهره وری از مسیر تبدیل اقتصاد منبع پایه به دانش پایه است.
افزایش ۶ برابری شرکتهای دانش بنیان همکار وزارت نفت
در پایان با بیان اینکه وقتی اقتصاد کشور ما نفتی است، دانش بنیان شدن اقتصاد کشور هم جز از مسیر دانش بنیان شدن صنعت نفت کشور ممکن نیست، عنوان کرد: هم اکنون کشورهایی بسیار کوچک تر و کم جمعیت تر از ایران وجود دارند که واردکننده نفت هم هستند ولی درآمد آنها از فروش محصولات نفتی ۱۰ برابر ایران است. دستاوردی که حاصل دانش بنیان شدن صنعت نفت آنهاست. افزایش شش برابری شرکتهای دانش بنیان همکار وزارت نفت و اختصاص بیشترین قراردادهای همکاریهای فناوری و تولید بار اول تجهیزات به وزارت نفت در کشور ما هم نشان دهنده حرکت در این راه و سوق دادن اقتصاد نفتی کشور از خام فروشی به اقتصاد دانش بنیان نفت می باشد.


منبع:

1403/03/15
19:24:48
5.0 / 5
147
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia