NeoPedia
توسط فناوران جهاد دانشگاهی تهران؛

انحصار تولید آلیاژهای مس – کروم – زیرکونیوم و چرخ مسی شکست

انحصار تولید آلیاژهای مس – کروم – زیرکونیوم و چرخ مسی شکست

به گزارش نئوپدیا، سرپرست مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد ویژه فلزی جهاد دانشگاهی تهران اظهار داشت: انحصار تولید آلیاژهای مس - کروم - زیرکونیوم و چرخ مسی توسط فناوران جهاد دانشگاهی تهران شکست.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، نادر آل ابراهیم، از شکست انحصار آلیاژهای «مس – کروم – زیرکونیوم» مورد استفاده در چارچوب کریستالیزاتور مسی توسط فناوران جهاد دانشگاهی تهران اطلاع داد و اظهار داشت: مرکز تحقیقات و فن آوری فرآوری مواد ویژه فلزی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، توانسته با دست یابی به دانش فنی، casting wheel را بسازد و همه تاییدیه های محصول را دریافت کند.
وی در ادامه ضمن اشاره به انعقاد قرارداد ساخت ۶ عدد چرخ مسی بزرگ ویژه ریخته گری پیوسته فلزات بین جهاد تهران و یک شرکت صنعتی اظهار نمود: سازمان جهاد دانشگاهی تهران و یک شرکت صنعتی در کاشان در خرداد ۱۴۰۳ قرارداد ساخت شش عدد چرخ مسی بزرگ ویژه ریخته گری پیوسته فلزات، را امضاء کردند.
آلمان و فرانسه از تولیدکنندگان انحصاری محصول چرخ مسی در جهان
وی، با بیان اینکه پیش از این، دو شرکت KME آلمان و Lebronze فرانسه توانسته بودند آلیاژهای «مس – کروم – زیرکونیوم» مورد استفاده در چارچوب کریستالیزاتور مسی را به ترتیب با نامهای ELBRODUR و CRM۱۶E به ثبت برساندند، در ادامه خاطرنشان کرد: ازاین رو این دو شرکت از تولیدکنندگان انحصاری این محصول در جهان بودند اما پژوهشگران مرکز تحقیقات و فن آوری فرآوری مواد ویژه فلزی جهاد تهران با دست یابی به دانش فنی آن موفق به تولید چرخ مسی بزرگ برای ریخته گری پیوسته فلزات شدند و این انحصار را شکستند.
سرپرست مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد ویژه فلزی جهاد دانشگاهی تهران، در ادامه توضیح داد: چنان چه به دلیل تحریم های موجود تأمین آلیاژهای «مس – کروم – زیرکونیوم» از خارج کشور با مشکل جدی روبرو شود، احتمال توقف خط تولید مفتول مسی به دلیل نبود چرخ مسی بسیار زیاد است.
آل ابراهیم، اضافه کرد: با تولید این قطعه در داخل کشور توسط جهاد دانشگاهی علاوه بر صرفه جویی ارزی، احتیاج به واردات این محصول هم از بین رفته و ریسک توقف تولید هم به حداقل ممکن می رسد.
سرپرست مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد ویژه فلزی جهاد دانشگاهی تهران، افزود: الان در رقابتی نابرابر با ارز اختصاص داده شده به صنایع، هم چنان قیمت این محصول مشابه نمونه خارجی است. جهاد تهران هم می کوشد تا با بهینه سازی فرایند ساخت بتواند ضمن جلب اعتماد مشتریان برای این محصول، هزینه های تولید را کاهش داده و چرخ را با قیمت کمتر به مشتریان تحویل دهد.
آل ابراهیم، با بیان اینکه با بومی سازی چرخ مسی بزرگ ویژه ریخته گری پیوسته فلزات، سالانه از خروج مقادیر قابل توجهی ارز از کشور جلوگیری می شود، اظهار داشت: سازمان جهاد دانشگاهی تهران با اتکا به نیروهای متخصص و امکانات کارگاهی توانسته است تابحال دو دوره قرارداد مشابه را با شرکت مذکور با موفقیت به پایان برساند و قرارداد حاضر، قرارداد سوم سازمان در این حوزه است.
دست یابی جهاد تهران به دانش فنی ساخت همه آمیژان های مورد نیاز برای ساخت این محصول
وی، با بیان اینکه هم چنین این مرکز به دانش فنی ساخت همه آمیژان های مورد نیاز برای ساخت این محصول که پیش از این وارداتی بوده، دست یافته است، در ادامه تصریح کرد: ازاین رو نه تنها فرایند ساخت چرخ مسی بزرگ ویژه ریخته گری پیوسته فلزات، بلکه همه مواد اولیه آن هم در این مرکز ایجاد می شود. آلیاژ «مس – کروم – زیرکونیم» یک ماده ترکیبی است که برای ساخت قطعات چرخ های مسی به کار می رود.
سرپرست مرکز تحقیقات و فن آوری فرآوری مواد ویژه فلزی جهاد دانشگاهی تهران، با بیان اینکه این آلیاژ، تلفیقی از مس، کروم و زیرکونیم است و از خصوصیت های منحصر به فردی مانند مقاومت در مقابل اکسیداسیون برخوردار است، در ادامه توضیح داد که تولید آلیاژ «مس – کروم – زیرکونیم» در مقیاس صنعتی پیچیده است. این آلیاژ، به فرآیندهای دقیق و کنترل شده نیاز دارد تا خواص مطلوب حاصل شود. مواد اولیه، دما، زمان، و سایر پارامترها در تولید این آلیاژ بسیار مهم هستند. مراحل شکل دهی از دیگر موارد پراهمیت در تولید این آلیاژهاست، تولید قطعات با ابعاد مشخص به مراحل شکل دهی مختلف نیاز دارد وهر مرحله نیازمند دقت و تخصص بالا دارد تا قطعه ها باکیفیت مناسب تولید شوند.منبع:

1403/03/18
13:11:14
5.0 / 5
236
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia