NeoPedia
گزارش نئوپدیا از پذیرایی جلسات دفاع پایان نامه؛

تشریفات ممنوعه

تشریفات ممنوعه

نئوپدیا: جلسه دفاع از پایان نامه یا رساله در معنای معمول آن جلسه ای است با حضور چند استاد كه طی آن یك دانشجوی كارشناسی ارشد یا دكتری مقرر است حاصل ماه ها پژوهش خودرا عرضه نماید اما این تعریف ساده بیان كننده همه آن چه كه امروزه در این نشست اتفاق می افتد نیست.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، پایان نامه نوشتن و دفاع از آن چند سالی است كه با گسترش آموزش عالی، حاشیه های متعددی به همراه داشته است؛ پایان نامه فروشی، تقلب در پایان نامه و برگزاری جلسات دفاع لوكس در بعضی دانشگاه ها همه و همه آفت های این مرحله از تحصیل است.
كلمه" پذیرایی جلسه دفاع" را كه جستجو می كنم گوگل " تزئین میز دفاع اختتام نامه"، " پكیج پذیرایی دفاع" و " نمونه پذیرایی دفاع" را برای جست وجوی آسان تر پیشنهاد می دهد. بیشتر كه تحقیق می كنم می بینم فروشگاه های اینترنتی وجود دارند كه بسته پذیرایی جلسه دفاع می فروشند. عكسی كه یكی از این فروشگاه های آنلاین برای تبلیغ بسته پذیرایی دفاع انتخاب نموده یك جعبه است و شامل كیك، آب میوه، سه نوع میوه، نسكافه و حلوا است و در زیر تصویر نوشته: می توانید این بسته را سفارش دهید و روز دفاع در دانشگاه خود تحویل بگیرید.
سایت یك فروشگاه دیگر كه همین بسته های پذیرایی را می فروشد نوشته: " شما دانشجویان گرامی می توانید با استفاده از این بسته ها از استرس و نگرانی های بیهوده خلاص شوید و بجای استرس پذیرایی می توانید با خیال راحت بر روی جلسه دفاع خود تمركز كنید."
با یكی از شماره هایی كه برای مشاوره خرید در سایت ها دیدم تماس می گیرم و چند و چون خرید لوكس ترین بسته پذیرایی دفاع برای ۱۰ نفر را می پرسم. خانمی كه پاسخ می دهد می گوید: «ما حداقل تعداد مهمانانی كه سرویس می دهیم ۱۵ نفر است. معمولاً خریداران تیرامیسو، توت فرنگی، نسكافه و كیك را انتخاب می كنند. وی سپس تاكید می كند كه كیك گفته شده با یك كلاه فارغ التحصیلی دانشجویی تزئین شده و بسیار پرطرفدار و مناسب دفاع است. اگر یك میان وعده می خواهید می توانید ساندویچ الویه یا سمبوسه را انتخاب كنید. در سایت ما، می توانید اقلام را انتخاب كنید و پكیج خودرا بسازید.»
به سایتی كه گفته شد سری می زنم، قیمت بسته های آماده از حدود ۱۴ هزار تومان تا ۱۹ هزار تومان متغیر است. بدین سبب با احتساب حداقل ۱۵ میهمان و خرید یك بسته ی ۱۴ هزارتومانی حداقل هزینه ی پذیرایی در مراسم دفاع ۲۱۰ هزار تومان خواهد بود. از میان اقلام سایت، آنچه كه بگفته خانم مشاور خرید مرسوم و پرطرفدار است انتخاب می كنم: تیرامیسو- كیك با تزئین فارغ التحصیلی- آب پرتقال طبیعی- یك توت فرنگی ۳۰ گرمی و ساندویچ الویه. حاصل می شود ۴۴ هزارتومان. پس احتمالاً یك بسته ی لوكس پذیرایی برای ۱۵ میهمان حدود ۶۶۰ هزار تومان هزینه به دنبال دارد.


با مشاور خرید یك سایت دیگر تماس می گیرم. می پرسد چه قدر می خواهی هزینه كنی؟ می گویم: «هر بسته از ۲۰ هزار تومان بیشتر نشود.» و می شنوم: «نسكافه، آب میوه، چند مدل شیرینی و میوه داریم. پكیج ها به انتخاب شما بستگی دارد. پرفروش ترین بسته ما شامل سه نوع میوه، نسكافه، آب معدنی كوچك، كیك است اما اگر می خواهید ۲۰ هزار تومان برای هر بسته هزینه كنید می توانید ساندویچ الویه یا مرغ هم داشته باشید. اصلاً بگذارید برایتان محتویات یك بسته بیست هزارتومانی را بخوانم؛ موز- كیوی یا خیار- آب میوه- ساندویچ الویه و آب معدنی می شود بیست هزار و دویست و پنجاه تومان.»
می پرسم: «این بسته ها چه قدر مشتری دارد؟» و می گوید: «ما هر روز به تعداد زیادی تماس برای خرید این بسته داریم. این طور نیست كه تصور كنید نامتعارف است. ضمناً انتخاب پكیج ها به زمانی كه مقرر است مراسم دفاع اجرا شود هم بستگی دارد، برخی چون می خواهند زمان ظهر از پایان نامه دفاع كنند در بسته خود ساندویچ مرغ هم می گذارند.»
در ادامه پرس وجو درباره پذیرایی دفاع پایان نامه با یكی از استادان دانشگاه تهران صحبت می كنم. از صحبت هایش چنین برمی آید كه پذیرایی های نامرسومی در این دانشگاه وجود ندارد. وقتی از جزئیات این پذیرایی ها سوال می كنم می گوید: «پذیرایی ها اصلاً عجیب و غریب نیست. آنچه در جلسات دفاع پایان نامه بعنوان پذیرایی استفاده می شود معمولاً شیرینی و میوه است. پذیرایی های لوكس و مجلل عموماً در دانشگاه تهران رخ نمی دهد.»
یكی از دانش آموختگان علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس هم كه اخیرا از پایان نامه خود دفاع كرده می گوید: چون قانونی در دانشگاه تصویب شده كه پذیرایی های مجلل را منع می كند، قبل از جلسه دفاع معاون فرهنگی به من اظهار داشت كه پذیرایی باید بسیار ساده و در حد چای و بیسكوئیت باشد. پذیرایی جلسات دفاع دیگر همكلاسی هایم هم در همین حد بود یعنی اغلب با آب میوه و شیرینی انجام شد.»


در فضای مجازی هم بحث دفاع از پایان نامه و پذیرایی این جلسه داغ و هم پیج هایی كه شیرینی های مخصوص جلسه دفاع تولید می كنند پررونق است. یكی از كاربران عكسی از چند ظرف میوه، فینگرفود و چند نوع شیرینی را با هشتگ پایان نامه به اشتراك گذاشته است و كاربر دیگری به استفاده یكی از دانشجویان در جلسات دفاع از تشریفات هتل برای پذیرایی اشاره كرده است! كاربر دیگری می گوید: «استاد راهنمای من، به سبب كم بودن شیرینی خامه ای در جلسه دفاع به من نمره كم داد!» البته این ها ادعاهایی است كه صحت و سقم آنها باید سنجیده شود.
دی ماه سال گذشته، دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه ممنوعیت پذیرایی الزامی و تهیه هدیه در جلسات دفاع پایان نامه و رساله در دانشگاه آزاد را ابلاغ نمود. برمبنای بندهای این بخشنامه با عنایت به اینكه بعضی از دانشجویان دوره تحصیلات تكمیلی در زمان برگزاری جلسات دفاع از پایان نامه و رساله متحمل هزینه هایی الزامی برای تهیه اقلام پذیرایی و بعضاً هدیه شده اند، بدین وسیله موكدا اعلام می شود انجام این امور به هر نحو ممكن ممنوع می باشد.
بدیهی است كه با گسترش آموزش عالی در سال های اخیر، رشد مدرك گرایی و به وجود آمدن دانشگاه هایی كه هدف آنها نه پیشبرد علم بلكه افزایش تعداد دارندگان مدارك دانشگاهی بوده حاشیه های آموزش عالی پررنگ تر از متن می شود. تشریفات نامتعارف پذیرایی جلسه دفاع پایان نامه هم یكی از همین حاشیه هاست كه هم اكنون دانشگاه ها را برای كمرنگ كردنش به اجبار و قانون متوسل كرده است، باید دید این قوانین در عمل چقدر مورد توجه دانشجویان و مسئولان مربوطه دانشكده ها قرار می گیرد.1398/02/23
15:54:54
5.0 / 5
4716
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانشگاه , فروش
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
NeoPedia