NeoPedia
رئیس مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات مطرح كرد

دود دخانیات، عامل بروز ۷۵ درصد بیماری های ریوی

دود دخانیات، عامل بروز ۷۵ درصد بیماری های ریوی

به گزارش نئوپدیا رئیس مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به مصرف دخانیات بعنوان نخستین علت قابل جلوگیری از مرگ و میر در دنیا، اظهار داشت: با مصرف دخانیات حدود ۴ هزار ماده سمی وارد بدن شده و تمامی ارگان های بدن گرفتار بیماری می شوند.


غلامرضا حیدری همزمان با هفته جهانی بدون دخانیات در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: امسال شعار روز جهانی بدون دخانیات از جانب سازمان بهداشت جهانی با عنوان "دخانیات و تأثیر آن بر بیماری های ریوی" نامگذاری شده، ازاین رو باید برنامه ریزی ها، اطلاع رسانی و آگاه سازی عموم جامعه در مورد بیماری های ریوی و تأثیر دخانیات بر سلامت افراد اجرا شود.
وی با اشاره به اینكه عامل بروز ۷۵ درصد بیماری های ریوی استنشاق دود دخانیات است، خاطرنشان كرد: متأسفانه علاوه بر خود مصرف كننده دخانیات، اطرافیان وی هم در معرض صدمه های شدید ریوی قرار دارند. حتی تحقیقات جدید ثابت كرده، مصرف دخانیات خارج از محیط خانه هم به واسطه باقی ماندن دود دخانیات بر روی پوست و لباس فرد مصرف كننده به اطرافیان وی به خصوص خردسالان صدمه وارد كرده و آنان را در معرض بیماری های ریوی قرار می دهد.
رئیس مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات با اشاره به آمار مصرف دخانیات در كشور، عنوان كرد: بر مبنای مطالعات صورت گرفته حدود ۱۲ درصد كل جامعه مصرف سیگار دارند كه اگر آمار مصرف قلیان را هم اضافه نماییم، این عدد به حدود ۲۰ درصد افزوده می شود.
وی با اشاره به اینكه آمار مصرف سیگار در خانم ها و آقایان متفاوت می باشد، افزود: حدود ۲۰ درصد آقایان و حدود ۲ تا ۳ درصد خانم ها مصرف سیگار روزانه دارد كه در كل عددی حدود ۱۲ یا ۱۱ درصد افراد بالای ۱۵ سال جامعه را تشكیل می دهد.
حیدری با اشاره به آمار بالای مصرف قلیان در خانم ها و آقایان، اظهار نمود: حدود ۳۰ درصد خانم ها و حدود ۳۵ درصد آقایان مصرف قلیان دارند كه این عدد می تواند به واسطه بیماری زایی سنگین تر مصرف قلیان در زمینه مشكلات ریوی بسیار چشم گیر و مهم باشد و در نتیجه اجرای برنامه های كنترل دخانیات باید هر دو این پدیده ها یعنی سیگار و قلیان را تحت تأثیر قرار دهد تا بتوان شرایط بهتری در جامعه ایجاد كرد.
او همینطور به آمار مصرف دخانیات در میان دانشجویان اشاره و خاطرنشان كرد: آمار مصرف دخانیات در قشر تحصیل كرده تفاوتی با عموم جامعه ندارد، البته دانشجویان به واسطه جوانی، در پیك مصرف دخانیات قرار دارند و افزایش آمار مصرف دخانیات در این قشر ارتباطی با دانشجو بودن ندارد. با این وجود آگاهی هایی كه از راه علم آموزی به این قشر داده می شود هم نتوانسته سبب كاهش این آمار شود.
وی با اشاره به رسالت مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات، اظهار داشت: مركز تحقیقات كنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اجرای برنامه های پژوهشی، تولید آمار و مستندات و ارسال آن به وزارت بهداشت یا ستاد كشوری كنترل دخانیات، اطلاعات لازم برای برنامه ریزی و تصمیم گیری را در اختیار مجریان برنامه های كنترل دخانیات یا متولیان اصلی آن در وزارت بهداشت قرار می دهد.
حیدری با اشاره به جمع آوری آمار و اطلاعات در رابطه با مصرف دخانیات در كشور توسط این مركز تحقیقاتی، خاطرنشان كرد: با جمع آوری و آنالیز اطلاعات مربوط به اجرای قانون كاهش مصرف دخانیات، شیوع مصرف دخانیات و خدمات عرضه شده در مورد ترك دخانیات، می توان برنامه های مناسب تری برای ترك دخانیات به صورت فردی، گروهی یا اینترنتی و تلفنی عرضه كرد.
او همینطور در ارتباط با سرانجام اجرای قانون جامع كاهش مصرف دخانیات در كشور، عنوان كرد: در حالیكه بیشتر از یك دهه از تصویب قانون جامع كاهش دخانیات می گذرد، هنوز این قانون به صورت كامل در تمامی بندها اجرایی نشده و مجلس شورای اسلامی و ستاد كشوری كنترل دخانیات بعنوان ناظر و مجری باید در مورد روش اجرای بندهای مختلف این قانون دقت و اهتمام بیشتری به خرج دهند.
رئیس مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات با اشاره به نقایص اجرای قانون جامع كاهش مصرف دخانیات، اظهار نمود: بعنوان نمونه انتشار هشدارهای بهداشتی بر روی پاكت های سیگار به صورت كامل اجرا نشده، به عبارت دیگر این تصاویر آنگونه كه باید تأثیرگذار و اخطار دهنده نیست و باید هر شش ماه یك مرتبه به روش مؤثری تغییر كند تا مصرف كننده به آن عادت نكند، كه متأسفانه این اصول رعایت نمی گردد.
حیدری در خاتمه با اشاره به اینكه مهم ترین راهكار كاهش مصرف دخانیات افزایش قیمت آن است، خاطرنشان كرد: اینكه گفته می شود افزایش قیمت دخانیات سبب افزایش مصرف قاچاق می شود در دنیا ثابت شده نیست؛ در حالیكه مطالعات تحقیقاتی در خیلی از كشورها ثابت كرده كه افزایش قیمت ها می تواند تا ۱۰ درصد سبب كاهش مصرف دخانیات در جامعه شود و این چیزی است كه باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.1398/03/08
11:08:08
5.0 / 5
4903
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشی , تولید , خدمات
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
NeoPedia