NeoPedia

اجرای فاز دوم استفاده از سوخت زیستی در حمل و نقل عمومی

اجرای فاز دوم استفاده از سوخت زیستی در حمل و نقل عمومی

به گزارش نئوپدیا فاز دوم استفاده آزمایشی از بیو دیزل در ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران به مرحله اجرایی رسید.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه زیست فناوری چند سالی است كه با كمك دیگر نهادها و بخش خصوصی به دنبال اجرایی كردن استفاده از بیودیزل در حمل و نقل عمومی است كه این طرح به صورت آزمایشی زمستان سال ۹۵ اجرایی شد.
اكنون فاز دوم این طرح در ناوگان حمل و نقل عمومی به مرحله اجرایی رسیده است.
فاز اول این طرح با امضای تفاهم نامه ای بین ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، شركت اتوبوسرانی شهر تهران و حومه و بخش خصوصی به صورت آزمایشی اجرایی شد.
در این طرح ۲ تا ۱۵ درصد بیودیزل تولید شده از روغن های پسماند خوراكی در ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران تزریق شد. تا كنون با استفاده از راكتورهای حاصل این پروژه ها بیشتر از ۶۰ هزار لیتر بیودیزل تولید و مصرف شده است كه از دفع ۱۶۰ هزار كیلوگرم گاز گلخانه ای دی اكسید كربن جلوگیری كرده است.
برای اجرای این طرح از سوخت بیودیزل (سوخت سبز) دارای استاندارد ASTMD۶۷۵۱ روی اتوبوس های شركت واحداتوبوسرانی تهران، سامانه تندرو ۹ استفاده شده است.
بیو دیزل (منو اكلیل استر) یك سوخت گازوئیلی پاك است كه از منابع طبیعی و قابل تجدید مانند روغن های گیاهی ایجاد می شود. بیو دیزل درست مانند گازوئیل در موتورهای احتراقی كار می كند و برای این كار هیچگونه تغییر موتوری لازم نیست.
استفاده از بیودیزل در یك موتور گازوئیلی معمولی منجر به كاهش اساسی هیدروكربن های نسوخته، منواكسید كربن و ذرات معلق می شود. خروج اكسیدهای نیتروژن بسته به سیكل كاری و روش های آزمایشی، كمی كاهش و یا افزایش می یابد. با به كاربردن این سوخت، از سهم كربن موجود در ذرات معلق كم می شود.
تا كنون با استفاده از راكتورهای حاصل از این پروژه و دیگر پروژه های اینچنینی، بیشتر از ۶۰ هزار لیتر بیودیزل تولید و مصرف شده كه از دفع ۱۶۰ هزار كیلوگرم گاز گلخانه ای دی اكسید كربن جلوگیری كرده است.

1398/04/14
16:50:12
5.0 / 5
4692
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
NeoPedia