NeoPedia
رئیس دانشگاه به نئوپدیا خبر داد

دانشگاه شهید بهشتی مجددا تحریم شد، مقاومت كشورهای اروپایی در انتشار مقالات علمی

دانشگاه شهید بهشتی مجددا تحریم شد، مقاومت كشورهای اروپایی در انتشار مقالات علمی

نئوپدیا: رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در چارچوب اسناد برجامی آگاهی داد و اظهار داشت: اتحادیه اروپا مجدداً تا هشت سال آینده دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف را در فهرست تحریم های برجامی قرار داد و در همین راستا مقاومت و حساسیت زیادی در انتشار مقالات علمی غیر از موضوعات فیزیك و هسته ای در مجامع بین المللی صورت می گیرد.


دكتر سید حسن صدوق در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب از تحریم مجدد دانشگاه شهید بهشتی در چارچوب تحریم های برجامی آگاهی داد و اظهار نمود: دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی شریف در فهرست تحریم های بین المللی قرار داشتند كه اخیراً نیز در قالب اسناد برجامی تحریم شد. البته ما با كشورهای عضو اتحادیه اروپا مكاتباتی را انجام دادیم كه نباید تحت تحریم باشیم اما هنوز این مكاتبات نتیجه نداده و همچنان تحت تحریم قرار داریم.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی با تاكید بر اینكه این دانشگاه و دانشگاه صنعتی شریف فعالیت های بین المللی علمی خودرا ادامه خواهند داد، اظهار داشت: دلیلی برای تحریم این دو دانشگاه وجود ندارد و این دانشگاه ها به بهانه فعالیت های هسته ای مورد تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته اند، اما متأسفانه اخیراً نیز تصویب شده كه به مدت ۸ سال مورد تحریم اسناد برجامی قرار گیرند.
دكتر صدوق اشاره كرد: متأسفانه اخیراً كشورهای خارجی در بحث انتشار مقالات این دو دانشگاه نیز حساس شده اند و حتی این حساسیت، مقالاتی بجز مقالات در رابطه با حوزه فیزیك و امور هسته ای را نیز شامل می شود؛ یعنی تحریم ها به تمام ابعاد فعالیت های دانشگاه سرایت كرده و وقفه ای را در انتشار مقالات دانشگاه ها ایجاد نموده است. به شكلی كه تا عنوان دانشگاه شهید بهشتی مطرح می شود در انتشار مقاله حساسیت و مقاومت زیادی نشان می دهند.
وی اشاره كرد: ما باید برای ادامه همكاریهای بین المللی خود تلاش نماییم. حتی با دانشگاه فرانسه نیز همكاری هایی را در جهت ایجاد رشته مشترك آغاز خواهیم كرد. در واقع ما ارتباطات بین المللی خودرا به صورتی ادامه خواهیم داد؛ چونكه خوشبختانه محافل علمی و دانشگاه ها یك مقداری خارج از دایره تحریم عمل می كنند اما در مواردی كه تحولات سیاسی وجود دارد، با مشكل مواجه می شویم.
دكتر صدوق اشاره كرد: همانطور كه گفتم دانشگاه شهید بهشتی از گذشته تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار داشت اما اخیراً در مكاتبه ای كه با ما صورت گرفته است تحت تحریم برجامی نیز قرار گرفته ایم و این مساله بوسیله وزارت امور خارجه پیگیری می شود.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی به مهم ترین مشكلاتی كه دانشگاه ها در بحث تحریم با آن مواجه می شوند اشاره نمود و اضافه كرد: در بخش تجهیزات آزمایشگاهی، تحریم ها دانشگاه ها را با چالش هایی مواجه كرده است به شكلی كه ورود این تجهیزات به كشور با مشكلات زیادی همراه می باشد. ضمن اینكه دانشگاه ها در نقل و انتقال ارز در خارج از كشور گرفتار چالش هایی شدند و این مشكلات انتقال ارز در بحث تحقیقات و اشتغالات علمی و پژوهشی دانشگاه ها تأثیر منفی گذاشته است. البته تصور نمی كنم همكاران ما به سبب این تحریم ها از اهداف خود دست بردارند چونكه به سبب روحیه شجاعانه ای كه بین آنها وجود دارد، توان این را دارند كه وضعیت ناگوار تحریم ها را پشت سر بگذارند.
منبع:

1398/04/17
15:43:50
5.0 / 5
4564
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
NeoPedia