NeoPedia
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی بیان كرد:

ریل گذاری معاونت علمی برای استارت آپ ها، هر محله یك كارخانه نوآوری

ریل گذاری معاونت علمی برای استارت آپ ها، هر محله یك كارخانه نوآوری

نئوپدیا: معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی اظهار داشت: معاونت علمی در راه شركت های استارت آپی ریل گذاری می كند و آن ها را حمایت می كند تا زمین نخورند.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در اختتامیه رویداد «تله پرومواستارت اَپ ایوند» در جهت رشد شتاب دهنده ها در كشور اظهار داشت: اقتصاد دنیا همواره در حال سوق به سمت زیرساخت های دانش و فناوری است. شركت های بزرگ دنیا هم امروزه در این حوزه فعال می باشند. كشور ما هم از این راه جدا نیست.
وی بیان كرد: زمانی شركت های بزرگ ایران فولاد، مس و خودرو بود، اما امروزه آن شركت ها بایگانی شده اند و شركت های استارت اپی، دانش بنیان فعال در حوزه های نانوفناوری، بیوتكنولوژی و غیره به رشد رسیده اند. حركت جوانان باعث اثبات این حوزه شده و فضای كسب وكار در جامعه را متحول كرده است.
دلیری علت این امر را دارا بودن نیروی انسانی خوب در ایران دانست و اضافه كرد: اقبال از حوزه فناوری خوب بود و با برنامه ریزی دولت، جامعه سرمایه گذاری كشور پذیرفت كه بستر مناسب برای تزریق منابع مالی، حوزه فناوری و دانش خواهد بود. به صورتی كه هرروز شاهد تولید شتاب دهنده توسط هولدینگ های بزرگ اقتصادی هستیم. نه تنها هلدینگ های خصولتی به دنبال سرمایه گذاری در این حوزه هستند، بلكه نهادهای پولی هم به این راه سوق پیدا كرده اند.

وی در جهت سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه های استارت اپی و دانش بنیان اظهار داشت: در مرحله نوپایی باید شركت های استارت اپی را با سرمایه گذاری خطرپذیر حمایت كرد نه وام دهی، چراكه وام دادن به آنها خیانت است. سرمایه حمایتی با استفاده از این روش از این شركت های نوپا هم كم نیست، فقط نیاز به فهم و توجیه منابع دارد.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی اقدامات معاونت علمی در این حوزه را در قدم نخست راه اندازی سرمایه گذاری صندوق های جسورانه عنوان نمود و اضافه كرد: تا امروز حدود ۱۵ صندوق در این حوزه راه اندازی شده و به همین میزان هم درخواست در نوبت داریم.
وی افزود: علاوه بر قدم گذاشتن در این حوزه، مدل آنرا هم باید به خوبی از نمونه های موفق دنیا الگوبرداری كرد. ضمن این كه سرمایه گذاری خطرپذیر باید با استفاده از شركت های خصوصی صورت گیرد نه دولتی. حتی شركت های خصولتی هم نباید مستقیم در این راه سرمایه گذاری كنند. بنابراین باید سرمایه خویش را به این صندوق ها تزریق كنند.
دلیری به فعالیت فرابورس در حوزه دانش بنیان و استارت اپی اشاره نمود و اظهار داشت: هرچند در بورس ایران قدم های خوبی برداشته شده، اما هنوز كمی سنتی است. بستر فناوری های روز دنیا باید بیشتر در این حوزه جای باز كند. در كمتر كشوری تابلو بورس ایده وجود دارد اما ایران آنرا راه اندازی كرده است. بااین وجود برای سرمایه گذاران سرمایه گذاری در این حوزه ساده نیست.
وی بیان كرد: هم اكنون صندوق های جسورانه بورسی، صندوق های پژوهش فناوری، برخی شركت های سرمایه گذاری بورسی، بانك ها و هولدینگ های بزرگ در مجموعه خود فعالیت های سرمایه گذاری خطرپذیر راه اندازی كرده اند. امیدواریم تا سال آینده بستر سرمایه گذاری خطرپذیر در كشور گسترش یابد.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی بیان كرد: معاونت علمی در راه شركت های استارت اپی ریل گذاری می كند و آن ها را حمایت می كند تا زمین نخورند. در كنار آن بسترهای قانونی و حمایتی را فراهم می آورد.
وی به جوانان فعال در حوزه استارت اپی ایران اظهار داشت: نترسید، حركت كنید، هیچ مانعی باعث ترمز شما نخواهد شد. كاردانشی مانع ندارد. در این حوزه كشور ما دیگر امكان ترمز گرفتن ندارد. معاونت هم نیز بعنوان حامی، سنگ ها را از سر راه شما برمیدارد.
دلیری با اشاره به این كه معاونت علمی در نظر دارد تهران را به شهر فناوری و نوآوری تبدیل كند، اظهار داشت: اعتقاد داریم هر محله باید یك كارخانه نوآوری داشته باشد و همه مردم شهر روزانه با جوانان روبه رو شوند. چراكه جوانان باید برای آینده كشور تصمیم بگیرند.

1397/08/08
15:53:16
5.0 / 5
4834
تگهای خبر: پژوهش , تولید , خودرو
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia