NeoPedia
در قالب یك مقاله بررسی شد

تاثیر بازی های كامپیوتری بر انزوای اجتماعی كودكان

تاثیر بازی های كامپیوتری بر انزوای اجتماعی كودكان

به گزارش نئوپدیا نتایج یك تحقیق نشان داده است كه والدین برای برون رفت كودكان از انزوای اجتماعی ناشی از بازی های كامپیوتری باید برنامه ریزی برای اوقات فراغت فرزندان و تشویق آنان به انجام بازی های جمعی داشته باشند، ضمن اینكه نباید نقش مسؤلان برای برنامه ریزی و تولید بازی های كامپیوتری متناسب با فرهنگ و ارزش های بومی و نیاز كودكان را نادیده گرفت.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، محسن نیازی و حدیث ابراهیمی در مقاله ای به "بررسی تاثیر بازی های كامپیوتری بر انزوای اجتماعی كودكان" پرداختند.
امروزه كامپیوتر و بازی های كامپیوتری جزء انكار ناشدنی زندگی شده اند. تاثیرات بازی های كامپیوتری بر سبك زندگی افراد امروزه به دغدغه پژوهشگران این عرصه تبدیل گشته است؛ گستردگی، تنوع و جذابیت بازی های كامپیوتری، آنها را از یك سرگرمی صرف فراتر برده است.
در میان اقشار جامعه نخستین آشنایی كودكان و نوجوانان با كامپیوتر و فضای مجازی اصولا بازی های كامپیوتری هستند. تحقیقات نشان داده است كه انجام بازی های كامپیوتری تحت برخی شرایط همچون استفاده طولانی مدت ازاین بازی ها و محتوای نادرست و خشن آنها منجر به افزایش انزوای اجتماعی می شود.
انزوای اجتماعی در كودكان به علت حساسیت و تاثیرپذیری در این دوران اثرات به مراتب زیان بارتری دارد.
این مقاله با روش اسنادی، ضمن بررسی انزوای اجتماعی ناشی از استفاده نامطلوب از بازی های كامپیوتری به عرضه راهكارهایی همچون، آموزش مهارت های اجتماعی به والدین و كودكان، آموزش سواد فضای مجازی به والدین و نظارت آنان در دسترسی كودكان به كامپیوتر، نظارت برمحتوا و مدت زمان بازی های كامپیوتری كودك پرداخته است.
برنامه ریزی والدین برای اوقات فراغت فرزندان و تشویق آنان به انجام بازی های جمعی، جهت برون رفت از این مساله همچون نتایج این مقاله است. در كنار این موارد، نباید نقش مسؤلان برای برنامه ریزی و تولید بازی های كامپیوتری متناسب با فرهنگ و ارزش های بومی و نیاز كودكان را نادیده گرفت.
به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، این مقاله در چهارمین كنفرانس ملی و دومین كنفرانس بین المللی بازی های كامپیوتر ای؛ فرصت ها و چالش ها در دانشگاه كاشان عرضه شد.
1398/06/22
15:00:42
5.0 / 5
4342
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
NeoPedia