NeoPedia
معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی خبر داد

برگزاری همایش ملی یادمان علامه طباطبایی، كوشش برای اعطای جایزه بین المللی علامه طباطبایی

برگزاری همایش ملی یادمان علامه طباطبایی، كوشش برای اعطای جایزه بین المللی علامه طباطبایی

نئوپدیا: معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی از برگزاری نشستی سراسری به مناسبت سالگرد رحلت علامه طباطبایی تحت عنوان ˮهمایش ملی یادمان علامه طباطبایی با تاكید بر تشیع و مختصات آنˮ در روز 21 آبان ماه اطلاع داد.


حمیدرضا علومی یزدی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: 24 آبان ماه سالگرد ارتحال علامه طباطبایی است و دانشگاه علامه به این خاطر كه از نام علامه طباطبایی منتفع است، وظیفه خود می داند كه بزرگداشت مناسبی در برای استفاده بیشتر از اندیشه ها و افكار ایشان در علوم انسانی برگزار كند.
وی با اشاره به اینكه امسال در دانشگاه علامه طباطبایی از 19 تا 24 آبان بعنوان هفته بزرگداشت علامه طباطبایی اعلام شده است، از تدارك دانشگاه برای اجرای برنامه های مختلف در این راستا اطلاع داد.
علومی یزدی درباره "همایش ملی یادمان علامه طباطبایی با تاكید بر تشیع و مختصات آن" توضیح داد: یكی از آثار بسیار پرارزش علامه، كتاب "شیعه در اسلام" است كه با تمركز روی آن كتاب و اندیشه های ایشان در مورد تشیع واقعی این همایش یك روزه را در دانشگاه برگزار خواهیم كرد.
وی افزود: این همایش در كتابخانه مركزی علامه طباطبایی با حضور شاگردان ممتاز علامه در حوزه و دانشگاه برگزار می شود و خیلی از پژوهشكده ها و انجمن های علمی مانند پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، انجمن آثار و مفاخر ملی، مجمع عالی حكمت، بنیاد حكمت صدرا، موسسه حكمت و فلسفه برای همكاری با ما اعلام آمادگی كرده اند.
معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی درباره این همایش اظهار داشت: سخنرانی افتتاحیه این همایش توسط آیت الله محقق داماد، یكی از شاگردان برجسته علامه صورت خواهد گرفت و سخنرانی اختتامیه آن هم توسط دكتر دینانی انجام می گردد. در این روز چهار نشست تخصصی برگزار خواهیم كرد كه در آن مقالات و سخنرانی های علمی اساتید دانشگاه علامه و سایر مراكز علمی دانشگاهی در مورد علامه عرضه خواهد شد.
وی درباره برنامه های این دانشگاه برای هفته بزرگداشت علامه توضیح داد: از تمامی دانشكده ها و پژوهشكده هایمان خواسته ایم كه یك نشست تخصصی درباره انعكاس اندیشه های علامه در حوزه تخصصی خودشان برگزار كنند. مثلا در دانشكده حقوق و علوم سیاسی مقرر است نشستی در مورد تاثیر اندیشه های علامه طباطبایی در حوزه فسلفه حقوق برگزار گردد. در دانشكده علوم اجتماعی هم مقرر است در نشستی تخصصی جهان بینی اجتماعی علامه طباطبایی مورد نقد و بررسی قرار گیرد.
علومی یزدی افزود: دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه دروه معرفت افزایی را در ایام 23 و 24 آبان ماه با مبحث نگاهی بر منظومه فكری علامه طباطبایی برگزار خواهد نمود كه در افتتاحیه آن چهره های شاخص علامه شناسی و علامه پژوهشی كشور حضور خواهند داشت و پس از آن هم در كارگاه های تخصصی افكار علامه طباطبایی و اندیشه های ایشان در حوزه علوم انسانی مورد برسی قرار خواهد گرفت.
وی از دو رونمایی در هفته بزرگداشت علامه در كتابخانه مركزی دانشگاه علامه طباطبایی اطلاع داد و اظهار داشت: در كتابخانه مركزی دانشگاه علامه طباطبایی پروفایلی با نام علامه طباطبایی به زبان های مختلف در گوگل اكسپلور بوجود آمده است كه با استفاده از آن می توانیم همه ارجاعاتی كه به آثار علامه در فضای دیجیتال انجام می گردد را رصد و در واقع ضریب نفوذ آثار ایشان را ارزیابی نماییم كه از این سیستم در هفته بزرگداشت علامه رونمایی خواهد شد.
معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: ما اثر شناسی علامه را در فضای دیجیتال دنبال كردیم و تمامی اشیای دیجیتالی مربوط به علامه اعم از دست نوشته، عكس، كتاب موسیقی شناسایی شده و مقرر است كه همه این آثار تجمیع شده و توسط كتابخانه مركزی علامه طباطبایی رونمایی شود.
علومی یزدی از برنامه های این دانشگاه برای اعطای جایزه علامه طباطبایی اطلاع داد و اضافه كرد: در نظر داریم سال 1400 كه مقارن با چهلمین سالگرد درگذشت علامه طباطبایی است، همایش بین المللی علامه طباطبایی را برگزار نماییم و از هم اكنون دبیرخانه دائمی آنرا در دانشگاه تشكیل داده ایم. همینطور در نظر داریم جایزه بین المللی علامه طباطبایی را تولید نماییم و در این راستا مقرر است كه تمامی آثاری را كه به تمامی زبان های دنیا امكان دارد راجع به علامه نوشته شود، به دبیرخانه این جایزه ارسال شده و مورد بررسی قرار بگیرد.
وی در انتها خاطرنشان كرد: دانشگاه علامه طباطبایی می خواهد به قطب علامه شناسی و علامه پژوهی كشور تبدیل گردد و بتواند در بهره مندی از اندیشه های ناب علامه پیشگام باشد.1397/08/11
00:41:48
5.0 / 5
5109
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
NeoPedia