NeoPedia
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت عنوان كرد

اخطار به محققان با خود استنادی بالا، ارسال نامه محرمانه به ۵۰ محقق

اخطار به محققان با خود استنادی بالا، ارسال نامه محرمانه به ۵۰ محقق

به گزارش نئوپدیا قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ˮخوداستنادی بیشتر از حدˮ و ˮمهندسی استناداتˮ را دو علت كاهش شانس پذیرش طرح های تحقیقاتی در مؤسسه ملی توسعه تحقیقات پزشكی (NIMAD) عنوان و تاكید كرد: اكتفای محققان به چاپ مقاله در مجلات داخلی اشتباه و به مفهوم ایزوله كردن خود در دنیاست.


شاهین آخوندزاده در گفتگو با ایسنا، به عرضه توضیحاتی درباره سخت گیری های اخیر مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشكی (نیماد) در تخصیص گرنت های تحقیقاتی به محققان علوم پزشكی پرداخت.
وی در این رابطه تشریح كرد: اخیراً دو مبحث اتفاق افتاده یك اینكه هم اكنون محققان بیشتری "نیماد" را می شناسند و دو اینكه تعداد طرح های ورودی نیماد نسبت به گذشته افزایش پیدا كرده است.
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تصریح كرد: در ابتدا نرخ پذیرش (Acceptance Rate) طرح های تحقیقاتی در نیماد ۲۵ درصد بود؛ به این مفهوم كه اگر تعداد طرح های ورودی ۱۰۰ طرح بود، ۲۵ طرح مورد پذیرش قرار می گرفت، این در شرایطی است كه تعداد طرح های ورودی هم اكنون افزایش پیدا كرده و به تبع نرخ پذیرش آنها هم به ۱۳ درصد كاهش یافته است.
آخوندزاده با تاكید بر آن كه بودجه نیماد ثابت است و از بین طرح های رسیده باید بهترین طرح ها انتخاب شوند، اظهار نمود: نرخ رد طرح ها (Rejection Rate) ۸۷ درصد و نرخ پذیرش ۱۳ درصد است؛ ازاین رو كسانی كه به نیماد طرح می دهند این احساس را دارند كه رقابت در نیماد سخت گیرانه تر شده است.
وی مبحث دیگر كه بایستی اصلاح گردد را "افزایش اچ ایندكس افراد به طرق كاذب" عنوان نمود و توضیح داد: ارجاع فرد به مقالات خود (Self citation) یكی از طریق های افزایش كاذب اچ ایندكس كه در دنیا مرسوم و البته دارای نُرم یا هنجار ثابتی است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران افزود: خوداستنادی برای كسی كه بعنوان مثال ۳۰ سال كار كرده و لاین تحقیقاتی دارد، حداكثر ۲۰ تا ۲۵ درصد است؛ در حالیكه بعضاً در كشور شاهد می باشیم خوداستنادی جوانی كه پنج سال كار كرده ۶۰ درصد است. این فرد برای آن كه اچ ایندكس خویش را افزایش دهد، "بیش از حد" به خودش ارجاع می دهد.
آخوندزاده سپس به پدیده "مهندسی اچ ایندكس" اشاره نمود و توضیح داد: در این مواقع فرد به خودش ارجاع نمی دهد، بلكه از همكار تحقیقاتی اش می خواهد كه به او ارجاع دهد و به عبارتی افراد در یك گروه تحقیقاتی به صورت مثلثی به هم ارجاع می دهند. البته این پدیده در كشور ما زیاد دیده نمی گردد اما نیماد تلاش دارد از راه اعمال محدودیت برای خوداستنادی های كاذب، این موضوعات و اندازه معمول خوداستنادی را به محققان علوم پزشكی كشور آموزش دهد.
وی خاطرنشان كرد: اولین سالی كه می خواستیم به محققان دارای اچ ایندكس بالا جایزه دهیم تعداد آنها ۳۰۰ نفر بود. این در شرایطی است كه رقم این محققان در سال های بعد به ۵۰۰، ۹۰۰ و بالای هزار نفر افزایش پیدا كرد. ازاین رو با عنایت به ثابت بودن بودجه، استانداردهای خویش را بالا بردیم تا به جای هزار نفر، به ۶۰۰ نفر گرنت اختصاص دهیم.

حد معمول خوداستنادی چند درصد است؟
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در پاسخ به این سوال كه آیا كسی كه بر مبنای هنجارهای خارج از كشور كار تحقیقاتی انجام داده امكان خوداستنادی دارد یا خیر، اظهار داشت: اساسا كسی كه لاین تحقیقاتی دارد و روی حوزه مشخص كار می كند باید به مقالات خود استناد دهد كه حد معمول آن ۱۵ تا ۲۵ درصد است.
آخوندزاده خاطرنشان كرد: در سامانه علم سنجی با افرادی روبه رو می شویم كه میزان خوداستنادی آنها ۵۰ تا ۶۰ درصد و خارج از نُرم بین المللی است كه البته تعداد این محققان اندك است.

هشدار به افرادی كه خوداستنادی بیش از اندازه دارند
وی در پاسخ به اینكه آیا راهكارهایی برای آموزش مصادیق تقلب علمی به محققان علوم پزشكی پیشبینی شده یا خیر، اظهار داشت: به صورت ویژه به ۵۰ نفر كه خود استنادی بیشتر از ۳۰ درصد داشتند نامه مستقیم محرمانه فرستاده و این مورد را به آنها اخطار دادیم.
به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، مؤسسه ملی توسعه تحقیقات پزشكی (NIMAD) مؤسسه ای است كه با محوریت هدایت تحقیقات علمی كشور و همگرایی مراكز و پژوهشكده های برتر در علوم پزشكی، وظایفی چون سیاست گذاری، اولویت شناسی و پشتیبانی مالی و معنوی از محققان این حوزه را بر عهده گرفته است. در عین حال برخی محققان نسبت به سخت گیری های این مؤسسه در تخصیص گرنت های تحقیقاتی، بخصوص گرنت فرهیختگان، انتقاد داشته اند.
1398/07/08
21:01:55
5.0 / 5
4278
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
NeoPedia