NeoPedia
در یك پژوهش دانشگاهی بررسی شد

تأثیر تمرینات هوازی و عصاره چای سبز بر درمان سرطان پروستات

تأثیر تمرینات هوازی و عصاره چای سبز بر درمان سرطان پروستات

نئوپدیا: در تازه ترین پژوهش انجام شده در دانشگاه بیرجند، نتایج تأثیر هشت هفته تمرین هوازی و مصرف عصاره چای سبز بر غلظت بافتی پروستات موش های صحرایی مبتلا به سرطان پروستات بررسی گردید.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، تغییر سبك زندگی با تغییر رژیم غذایی مناسب و شیوه زندگی فعال می تواند در پیشگیری و درمان انواع بیماری ها همچون سرطان نقش مثبت و تأثیرگذاری داشته باشد.
هدف از تحقیق حاضر بررسی اثر هشت هفته تمرین هوازی همراه با مصرف عصاره چای سبز بر غلظت عامل هسته ای كاپا B، پروتئین توموری p 53 و سیكلواكسیژناز-۲ در بافت پروستات موش های صحرایی مبتلا به سرطان پروستات بود. بدین منظور ۹۰ سر موش صحرایی نر بطور تصادفی در ۹ گروه تقسیم شدند.
بگفته صابر ساعد موچشی، دانشجوی دكتری فیزیولوژی ورزش دانشگاه بیرجند در این پژوهش برای القای سرطان، از تزریق سه ماده سیپروترون استات، تستوسترون پروپیونات و ان نیتروزوان متیل اوره استفاده شد.
در ادامه تمرین هوازی روی نوارگردان، با سرعت ۱۰-۳ متر بر دقیقه (برای موش های سرطانی معادل ۶۰ درصد VO 2 max و برای موش های سالم معادل ۳۰ درصد VO 2 max) در سه نوبت ۱۵ دقیقه ای در هر جلسه، با تناوب استراحتی دو دقیقه ای، پنج روز در هفته به مدت هشت هفته انجام شد.
عصاره چای سبز روزانه با مقدار ۱.۳ میلی لیتر از محلولی با غلظت ۱۰ میلی گرم در ۱۰۰ میلی لیتر (سه جلسه در هفته) گاواژ شد. این نتایج پیشنهاد می دهد كه تمرینات طولانی مدت همراه با مصرف عصاره چای سبز می تواند سطوح NF-κB و p 53 را در موش های مبتلا به سرطان پروستات كم كند. با عنایت به اهمیت شناخت درمان های تكمیلی در این زمینه، مطالعات آینده لازم است.
نتایج این رساله دكتری به صورت مقاله ای با عنوان "Aerobic Training and Green Tea Extract Protect against NMU-induced Prostate Cancer" در ژورنال آمریكایی Medicine and Science in Sports and Exercise با ضریب تاثیر ۴.۴۸ IF= و رتبه Q ۱ به چاپ رسیده است. این نشریه تخصصی دارای رتبه ششم از بین ۸۳ ژورنال JCR حوزه علوم ورزشی است.
منبع:

1398/07/14
14:42:41
5.0 / 5
4587
تگهای خبر: Sports , پژوهش , دانشگاه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
NeoPedia