NeoPedia

صدمه پذیری فرحزاد در زلزله احتمالی تهران

صدمه پذیری فرحزاد در زلزله احتمالی تهران

به گزارش نئوپدیا نتایج یك پژوهش نشان داده است بالغ بر ۴۹ درصد از ابنیه محله فرحزاد در پهنه ای با صدمه پذیری بالا و حدود ۲۲ درصد در پهنه ای با صدمه پذیری بسیار بالا قرار گرفته اند. این آمار نشان داده است محله فرحزاد در مقابل زلزله بسیار صدمه پذیر بوده و باید در این زمینه اقدامات اساسی صورت گیرد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، ابعاد سكونت گاه های شهری روزبه روز پیچیده تر و به تبع آن ناپایداری امنیتی در بوم شهرها نمایان تر شده است. بر این منوال جامعه شهری، بخصوص در اشكال امروزی و مدرن آن، به صورت دائم و گسترده در معرض انواع مختلفی از مخاطرات قرار گرفته است. تهران با قرارگیری و گسترش در مجاورت گسل های فعال در شمال و جنوب در معرض تهدید به زلزله است. با عنایت به این كه سكونت گاه های غیررسمی از بافت های صدمه پذیر از لحاظ كالبدی هستند، با رویكرد توجه به موقعیت نسبی خطر زلزله در تهران، محققان در پژوهشی با عنوان " كاهش صدمه پذیری سكونت گاه های غیررسمی محله فرحزاد در مقابل زلزله احتمالی تهران" این مورد را بررسی نموده اند.
در این پژوهش كه توسط صادق صیدبیگی، دكتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه آزاد اسلامی، محمد نصیری، دانش آموخته كارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشگاه گیلان، سروش برازان لطفی، دانش آموخته كارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری دانشگاه گیلان و سید حسن رسولی، كارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه پیام نور انجام شده، آمده است: « تحقیق حاضر بر حسب هدف از نوع تحقیقات، كاربردی است و برپایه ماهیت و روش، از نوع توصیفی- تحلیلی است. محله فرحزاد یكی از محله های منطقه دو شهرداری تهران است. بافت مسكونی فرحزاد متاثر از خصوصیت های طبیعی چون توپوگرافی، باغات و فضای سبز و الگوی سكون و شیوه گسترش كالبدی خود به غیر از قسمت هایی از جنوب محدوده، دارای بافتی ارگانیك با خصوصیاتی متنوع از نظر جهت گیری اقلیمی است.»
بر این اساس به منظور سنجش میزان صدمه پذیری كالبدی، برحسب شاخصهای عمر بنا، كیفیت بنا، مساحت قطعات تفكیكی، عرض معابر، تعداد طبقات، نوع مصالح بررسی گردید كه در نهایت میزان صدمه پذیری هر شاخص برپایه تحلیل سلسله مراتبی AHP به دست آمد.
نویسندگان این مقاله می گویند: « برحسب امتیازهای هركدام از شش شاخص مورد بررسی از تحلیل متغیرها در موتور استننتاج گر GIS، نقشه صدمه پذیری تولید شده است. برحسب پهنه بندی لایه های كالبدی، حدود ۴۴ درصد در پهنه صدمه پذیری بسیار پایین قرار گرفته است كه البته مساحت قابل توجهی فاقد بنا است. ۱۲ درصد در پهنه صدمه پذیری پایین، ۳ درصد در پهنه صدمه پذیری متوسط، ۲۸ درصد در پهنه صدمه پذیری بالا و ۱۳ درصد در پهنه صدمه پذیری بسیار بالا قرار دارد.»
با توجه به آن چه در این پژوهش آمده است، برپایه شاخص مساحت بنا، ۲۶ درصد از سطح محله در سطح متوسط، ۴۹ درصد در سطح زیاد و همینطور ۲۵ درصد در سطح خیلی زیاد صدمه پذیر هستند. برپایه قدمت بنا، ۴۷ درصد از سطح محله از صدمه پذیری زیاد برخوردار می باشند.
نتایج این پژوهش نشان داد كه در محدوده فرحزاد، تفكیك قطعات در اندازه های كوچك و بافت ریزدانه، قدمت بالای ساختمان ها و عرض كم و زیر شش متر معابر و مصالح كم دوام، شرایط نامناسبی را فراهم نموده است كه محدوده در صدمه پذیری بالا قرار بگیرد. برای كاهش صدمه پذیری باید با برنامه ریزی جامع و هدفمند و با تاكید بر مسائل كالبدی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی تلاش در كاهش صدمه پذیری و بهبود شرایط موجود كرد.
محققان در انتها این مقاله راهكارهایی همچون بالا بردن میزان مشاركت شهروندان از راه برگزاری كلاس های آموزشی جهت فراگیری خطرات احتمالی، تخریب و نوسازی ۱۳ درصد پهنه موجود در فرحزاد با صدمه پذیری بسیار بالا و فقرزدایی فرهنگی از شهر و شهروندان را عرضه كرده اند.
این پژوهش در دومین شماره نهمین دوره نشریه دانش پیشگیری و مدیریت بحران انتشار یافته است.1398/07/15
12:36:57
5.0 / 5
4595
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
NeoPedia