NeoPedia
توسط محققان كشور؛

سنسوری برای تشخیص بیماری آلزایمر ایجاد می شود

سنسوری برای تشخیص بیماری آلزایمر ایجاد می شود

نئوپدیا: پژوهشگران در صدد طراحی و ساخت سنسور زیستی الكتروشیمیایی  برای تشخیص بیماری آلزایمر هستند.به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، دكتر فائزه شكری مجری طرح تحقیقاتی سنسوری برای تشخیص بیماری آلزایمر اظهار داشت: طراحی این سنسور زیستی، به شكلی است كه از آن می توان بعنوان ابزاری برای شناسایی «وزیكلهای برون سلولی خاص» از خون استفاده نمود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان اظهار داشت: در این پژوهش نخستین سنسور زیستی بیماری آلزایمر طراحی و ایجاد می شود كه در آن «ماركر تائو فسفریله» در خون بیماران مبتلا به آلزایمر تشخیص داده می شود.
وی افزود: بعلاوه با در نظر گرفتن طراحی خاص این سنسور، می توان از آن با انجام تغییرات جزیی در شناسایی بیماریهای دیگر همچون سرطان نیز استفاده نمود.
مجری این طرح تحقیقاتی تصریح كرد: روش های متفاوتی برای شناسایی «ماركرهای زیستی» در نمونه های مایعات بدن وجود دارد كه اكثرا هزینه بر و پیچیده هستند و هنوز هیچ یك از آنها موفق نشده اند بطور دقیق مبتلاشدن به آلزایمر را در فرد نشان دهند، بدین سبب انتظار می رود با شناسایی وجود پروتئین «تائو فسفریله» در خون، بتوان مبتلاشدن به آلزایمر را تشخیص داد.
به گفته شكری، در این پروژه تلاش میشود كه ابزاری طراحی شود كه با كمك آن بتوان مبتلاشدن به آلزایمر را بوسیله بررسی حجم بسیار اندكی از خون فرد نشان داد و این بیماری در مراحل اولیه شناسایی و از پیشرفت آن جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینكه باوجود طراحی و ساخت سنسورهای زیستی «ولتامتریك» و«آمپرومتریك» مختلف، هنوز سنسوری كه قابلیت كمی سازی تعداد«وزیكلهای » برون سلولی، قابلیت جداسازی«وزیكلهای »برون سلولی خاص (دارای ماركر خاص)، حساسیت بالا، قابلیت تولید انبوه با درصد تكرار پذیری و همانندی بالا و قیمت پایین ساخته نشده است و انتظار می رود طراحی و ساخت این دستگاه مقدمه ای برای ساخت سنسورهای مختلف برای بیماری های دیگر شود.
شكری افزود: این طرح نیازمند دو بخش اصلی یكی جداسازی«وزیكلها» از خون و دیگری ساخت سنسور زیستی است كه تابحال با حدود ۲۰ درصد پیشرفت فیزیكی همراه بوده و پیش بینی می شود ساخت این سنسور با خاصیت و قابلیت موثر در سال آینده تمام شود.


منبع:

1398/08/27
14:17:16
5.0 / 5
4494
تگهای خبر: پژوهش , تولید , هزینه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
NeoPedia